Ministarstvo poljoprivrede 16. veljače 2023. godine stavilo je u savjetovanje s javnošću Prijedlog Pravilnika o određivanju područja s prirodnim ili ostalim ograničenjima. Tim Pravilnikom poljoprivrednici zauvijek ostaju bez dijela potpore (poticaja) od 120 eura po hektaru godišnje jer su općine zapadnog dijela Brodsko – posavske županije prebačene u nižu kategoriju potpore.

Za naglasiti je da će samo poljoprivrednici Općine Rešetari biti uskraćeni za oko 1 milijun eura (7.500.000,00 kuna) što će rezultirati zasigurno sa još manjom željom za radom na zemlji, a zemlja će još više bit mrska našim mladima koji će odlaziti još više iz ovoga kraja.

U gorsko planinskim područjima (GPP) poljoprivrednici su do sada dobili 226 eura potpore po hektaru. Oni koji su radili zemlju na području, kao i Općina Rešetari bili su svrstani da rade na područjima značajnih prirodnih ograničenja (ZPO) mogli su računati na dodatnih 120 eura po hektaru i to bi sada izgubili, a poljoprivrednicima iz područja s posebnim ograničenjima (PPO) dobivali bi 82 eura po hektaru.

Nova pravila od ove godine predložilo je Ministarstvo poljoprivrede. Predlaže drugačiji iznos potpore te su predložili promjene na listi općina i gradova koje su svrstane u ove tri kategorije po ukazanom.

Neke su jedinice lokalne samouprave izbačene s liste, neke su pale u nižu kategoriju ili višu, a neke koje nisu bile na listama sada su uvrštene.

Za naglasiti je da će poljoprivrednici susjedne općine Staro Petrovo Selo i grada Nove Gradiške dobivati potpore od 120 eura, a Rešetari koji su u sredini neće jer kao izgovor imamo vrijednije i bogatije tlo od susjeda.

Kriteriji našeg brdskog i nizinskog dijela do sada su imali prednost ispred susjeda jer naši brdski dijelovi su imali i imaju nagib i preko 40%, a u posavskom dijelu vlada pseudoglej, teška zemlja, teško nepropusno tlo s velikim udjelom gline što pri obradi zahtijeva dodatne operacije i troškove da bi se dobili zadovoljavajući prinosi što uopće nije uzeto u obzir, a da ne govorimo uopće o elementarnim nepogodama pojavama mraz, led, suša i velike oborine te poplave.

Ako sve ovo nije dovoljno da se Općina Rešetari ostavi u ZPO ozbiljno ću se početi baviti preispitivanjem svoga rada u Hrvatskoj, pa neka se „inženjeri“ iz Afganistana koji rade u našim ministarstvima bave ovakvom poljoprivrednom koja nam propada zbog takvih, a svi samo šutimo i dajemo im za pravo da nas unište.

Općina Rešetari i sam kao načelnik boriti ću se svim sredstvima zbog neopravdanog skidanja sa liste i štete koja se nanosi poljoprivrednicima i braniteljima, a dvije susjedne jedinice lokalne samouprave – Staro Petrovo Selo i grad Nova Gradiška se ostavilo na listi, iako su u pitanju ista agropedološka područja.

Ponavlja se povijesna greška, da administracija u ministarstvima ne vidi šumu od drveća te će poljoprivrednici Općine Rešetari biti u neravnopravnom položaju sa svojim susjedima i zar ćemo se opet upitati zašto mladi ne ostaju u Slavoniji, već odlaze, zašto se prave razlike među susjedima i zar ćemo morati mrziti jedni druge.

Ispada da naši poljoprivrednici griješe jer po ovim kriterijima “ispada da je bolje tla i njive ne raditi i ostaviti da još više propadaju pa bi time ostali u ZPO i dobivali veće potpore za svoj rad i proizvedenu hranu“ na području Općine Rešetari.

Volio bih čuti ime tog stručnjaka koji je potpisao ovu studiju po kojoj su tri susjedne općine u različitim kategorijama. Znajte, općinama kao običnim smrtnicima, ta studija nije dostavljena.

Koja su to biofiziološka ograničenja koja su se u Rešetarima smanjila, u Starom Petrovom Selu i Novoj Gradiški ostale ista.

Žao mi je zašto mediji nisu postavili vladajućima i resornom Ministarstvu poljoprivrede niz pitanja kako je moguće da se u četiri godine dogodila takva promjena biofizioloških ograničenja i od kuda sada takva odstupanja u različitosti tla na kilometar prostora…neshvatljivo.

Za općinu novi Pravilnik je formalno upitan jer se izvan snage stavlja Uredba EU 1305/2013 po kojoj se do sada provodila mjera 13 te je Ministarstvo u čl. 2 Pravilnika odredilo svoje granične vrijednosti prema toj istoj uredbi koju su stavili izvan snage kako bi uštedili na poljoprivrednicima dio sredstava.

Općina Rešetari je 27.2.2023. u 22:00 sata poslala svoju kritiku na e-savjetovanje Ministarstvu poljoprivrede te predstoji borba za poljoprivrednike Općine Rešetari, a savjetovanje po ovako bitnoj temi trajalo je 15 dana i noćas u ponoć je prestalo po ovom pitanju.

Ako svi ne budemo digli glas, naši poljoprivrednici u BPŽ, ostat će zakinuti za preko 5 milijuna eura, a znate što to znači, biti ćemo još siromašniji.

Komentari
Prethodni članakDom kulture: Kazališna predstava „Tvorničke postavke“
Sljedeći članakŽENIJALNI DANI U DOMU KULTURE – BESPLATNI FILMOVI