Prema najnovijem istraživanju o zdravstvenom ponašanju mladih kojeg je predstavio HZJZ na Dan bez duhanskog dima, svakodnevno pušenje cigareta među učenicima i učenicama u dobi od 11 i 13 godina u 2022., u značajnom je porastu u odnosu na 2018. Važna stavka u svemu tome svakako su i e-cigarete i vejpanje, koji postaju sve popularnije.

Da shvatite razmjere povećanja, naglasimo da se broj 11-godišnjih učenika koji svakodnevno puše povećao u odnosu na 2018. godinu preko 100 posto. Tako ih je, primjerice, 2018. pušilo 0,5 posto, a sada ih puši 1,1 posto. Kod učenica te dobi, situacija je ponešto drugačija. Godine 2018. pušilo ih je 0 posto, a sada ih puši 0,4 posto. Sličan porast može se vidjeti kod 13-godišnjaka i 13-godišnjakinja u odnosu na 2018. godinu, dok je svakodnevno pušenje kod 15-godišnjih učenica i učenika u padu. Kad se gleda usporedba podataka iz 2014. i 2022. godine, može se vidjeti opadajući trend pušenja kod učenika u dobi 13 i 15 godina.

S ovim je podacima porastao i broj učenika i učenica u dobi od 11 i 13 godina koji su pušili najmanje jednom tjedno i najmanje jednom u posljednjih 30 dana. Ta je brojka kod 15-godišnjaka u padu u usporedbi s prethodnim godinama, osim kod 15-godišnjih učenica. Zanimljivo je kako postoji poveznica između utjecaja pandemije koronavirusa na mentalno zdravlje i pušenje mladih. Istraživanje tako navodi da su češće pušili oni na koje je pandemija mentalno lošije utjecala.

U prezentaciji HZJZ-a istaknuli su i povezanost pušenja cigareta i marihuane. Među dječacima od 15 godina koji nikada nisu probali marihuanu, 16,8 posto pušilo je cigarete barem jednom u zadnjih 30 dana. Među onima koji su probali marihuanu, njih 77,5 posto pušilo je cigarete barem jednom u zadnjih 30 dana. S druge strane, to znači da 22,5 posto 15-godišnjaka koje je probalo marihuanu, nije zapalilo cigaretu u posljednjih 30 dana.

Kardiovaskularni učinci e-cigarete

– Upotreba e-cigareta povezana je s povećanjem agregacije trombocita, iako je većina istraživanja o trombocitima provedena na životinjama ili in vitro.
– E-cigarete su povezane s povećanim rizikom od infarkta miokarda i uobičajeno korisnici e-cigareta imaju 1,79 puta veću vjerojatnost razviti infarkt miokarda nego nepušači.
– E-cigarete povezuju se s upalama, oksidativnim stresom, endotelnom disfunkcijom, vaskularnim ozljedama i aterosklerozom
– Dugoročno, e-cigarete mogu dovesti do povišenih razina oksidativnog stresa
– Upotreba e-cigareta povezana je s povećanim brojem otkucaja srca i krvnog tlaka (ovi se učinci mogu pripisati nikotinu)

Osim toga, korisnici e-cigarete dokazivo izdišu u zrak aerosol koji sadrži nikotin i druge štetne tvari. Dakle, to znači da e-cigarete mogu utjecati na kvalitetu zraka u zatvorenom prostoru te na ljude koji se u njemu nalaze. Pokazano je i da oni koji se žele odviknuti od pravih cigareta uz pomoć e-cigarete, najčešće postanu dvostruki korisnici, odnosno na kraju počnu pušiti i jednu i drugu vrstu cigareta, prenosi Srednja.hr.

Zanimljivo je dodati da se sve više zemalja odlučuje na zabranu i ograničenja e-cigareta. Na primjer, 2018. godine e-cigarete zabranile su se u 40 zemalja. U Hrvatskoj je, inače, reguliran status e-cigareta, od definicije i pojma, pa sve do odredbi o obveznim zdravstvenim upozorenjima, zabrane prodaje maloljetnim osobama te bilo kakvog oblika oglašavanja i promidžbe.

Komentari
Prethodni članakBoksač Filip Poturović plasirao se u finale Pojedinačnog prvenstva Hrvatske u boksu!
Sljedeći članakKonačni prijedlog Zakona o trgovini, prema kojemu bi trgovine nedjeljom u pravilu bile zatvorene