U sklopu provedbe projekta „Pritisak za pristup“, provedena je zagovaračka kampanja „Želiš li se mijenjati za mjesto“. Projekt je podržan kroz fond za aktivno građanstvo sredstvima Islanda, Lihenštajna i Norveške u okviru EGP grantova, a financiran je sredstvima iz Fonda za aktivno građanstvo u Hrvatskoj, u sklopu Poziva za prijavu srednjih projekata.

Prijavitelj i korisnik projekta „Pritisak za pristup“ je Društvo multiple skleroze Brodsko – posavske županije, a projektni partneri su: Udruga osoba s invaliditetom Slavonski Brod Loco – Moto, Policijska uprava brodsko – posavska, Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom, Društvo oboljelih od multiple skleroze Sisačko – moslavačke županije i Udruga Artepunkt Skandinavia.

Kampanja se provela u cilju ostvarivanja specifičnog cilja projekta: Promicanje poštivanja ljudskih prava osoba s invaliditetom kroz zagovaranje jednakog postupanja prema osobama s invaliditetom i osobama oboljelih od multiple skleroze. Svrha kampanje je izravno utjecati na svijest vozača na promjenu razmišljanja i osvijestiti ih o problemima s kojima se osobe s invaliditetom svakodnevno susreću i na koji im oni način svjesno ili nesvjesno pridonose i dodatno narušavaju kvalitetu života.

Na 6 lokacija, na području Grada Slavonskog Broda (Ulica Josipa Juraja Strossmayera (novo asfaltirano parkiralište), Trg pobjede 18 (parkiralište kod Hrvatske pošte, Ulica Stjepana pl. Horvata br. 28, Autobusni kolodvor, Trg hrvatskog proljeća br. 12, Trg žrtava rata, Petra Krešimira IV. Br. 20, na postojeće stupove prometnih znakova, postavljene su personalizirane fotografije osoba s invaliditetom, koje direktno „pitaju“ svoje sugrađane žele li se mijenjati za osobe s invaliditetom.

Prilikom provedbe projekta policijski službenik Službe za javni red i sigurnost Zlatko Zarožinski je istaknuo statističke pokazatelje, rekavši:

Na području Policijske uprave brodsko – posavske, u 2022. godini, utvrđeno je ukupno 2.123 prekršaja nepropisnog parkiranja i zaustavljanja, od kojeg broja je 467 prekršaja parkiranja i zaustavljanja na mjestu rezerviranom za osobe s invaliditetom, bez posjedovanja i propisnog isticanja „znaka pristupačnosti“. Sukladno Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, za počinitelje ovog prekršaja propisana je novčana kazna od 90 eura, te je omogućeno premještanje vozila na drugo mjesto.

Policijska uprava brodsko – posavska podržava ovu kampanju, te će kroz provođenje ciljanih akcija, ali i kroz svakodnevni redoviti rad, prema počiniteljima koji čine opisani prekršaj, dosljedno provoditi zakonom propisne mjere i aktivnosti.“

Komentari
Prethodni članakUčenici OŠ Mato Lovrak obilježili 100 dan škole
Sljedeći članakU blizini rijeke Save pronađena dva tijela