I ove godine obilježen je Svjetski tjedan glaukoma koji je drugi uzrok sljepoće u svijetu, a prvi uzrok nepovratnog gubitka vida. U svijetu je više od 5 milijuna ljudi oslijepilo zbog glaukoma, a procjenjuje se da će taj broj narasti na preko 11 milijuna. Cilj obilježavanja Svjetskog tjedna borbe protiv glaukoma jest širenje znanja i svijesti o glaukomu s naglaskom na pravovremeno otkrivanje, prevenciju razvoja te smanjenje broja slabovidnih i slijepih osoba kao posljedica glaukomske bolesti.
Glaukom se, zbog nedostatka simptoma i spore progresije naziva, i ‘kradljivcem vida’.U razvijenim zemljama čak 50 posto bolesnika ne zna da boluje od glaukoma, dok se taj broj u nerazvijenim zemljama kreće oko 90 posto.
Pravodobnim otkrivanjem bolesti oštećenje vida se može spriječiti:
– Glaukom nema svoje tipične simptome, posebno onaj najčešći oblik, a to je glaukom otvorenog kuta. Visoki očni tlak je glavni rizik faktora za nastanak glaukoma i jedini faktor na kojeg mi možemo utjecati terapijskim mogućnostima za snižavanje očnog tlaka. Glavni cilj liječenja je sačuvati vidno polje što znači ne dozvoliti progresiju i daljnje propadanje vidnoga polja – pojašnjava dr. Slavica Konjević Pernar, oftalmolog u Općoj bolnici Nova Gradiška.
Građani bi trebali redovito ići na oftalmološke preglede,, gdje će se pored vidne oštrine izmjeriti intraokularni tlak, pregledati očna pozadina, odnosno vidni živac i napraviti pregled vidnog polja. To je osobito važno za stariju populaciju – dodaje Konjević Pernar.
– Osvjetljavanjem znamenitosti zelenom bojom brojni gradovi pridružuju se akciji Light up in GREEN for glaucoma“/Upalimo zeleno svjetlo za glaukom kojom se upozorava na ovu bolest nepovratnog gubitka vida. Nacionalnu kampanju organizira Referentni centar za glaukom Ministarstva zdravlja RH uz podršku Glaukomske sekcije Hrvatskog oftalmološkog i optometrijskog društva – dodaju dr. Marija Štefanović i dr. Marta Vidović, također oftalmologinje u novogradiškoj bolnici.