Šesta sjednica Županijske skupštine započela je odavanjem počasti ukrajinskom narodu povodom ruske agresije koju je iskazao prdsjednik Pero Ćosić otvarajući sjednicu. Nakon usvajanja Zapisnika o radu prošle te Dnevnog reda današnje sjednice prešlo se na točku Aktualni sat pod kojm su vijećnici postavljali pitanja o radu i iz djelokruga Brodsko-posavske županije.

U manje razvijenim dijelovima Brodsko posavske županije, posebice u selima, sve je teže živjeti. Zbog iseljavanja, neisplativosti zatvaraju se brojne poslovnice i ukidaju nužne usluge. Stoga stanovništvo koje ostaje u tim krajevima, za to plaća dodatnu cijenu i gubi neke povlastice života u 21. stoljeću koje mnogi stanovnici gradova ili većih mjesta uzimaju zdravo za gotovo.

Na županijskoj skupštini važna pitanja i raspravu pokrenuo je županijski vijećnik.

– Dolazim iz Batrine, to je Općina Nova Kapela. Jednako smo udaljeni i od Slavonskog Broda i od Nove Gradiške pa čak i Požege pa nam ovo prvo pitanje toliko ne mijenja stvari, no novogradiškom kraju gravitira veliki broj kućanstava, čak i iz nekih drugih županija, poput Sisačko-moslavačke. U tom kontekstu me zanima zašto na tom području nema dežurne ljekarne. U hitnim slučajevima, stanovnici moraju putovati do Slavonskog Broda ili Požege. Može li Županija po tom pitanju nešto učiniti. U mom je kraju, pak, nedavno zatvorena poslovnica FINA-e, što našim obrtnicima, poduzetnicima, ali i svima ostalima, otežava rad i poslovanje. Mogu li takve institucije biti potaknute na povratak u našu općinu? – pitao je županijski vijećnik, Hrvoje Wdovjak, iz Domovinskog pokreta.

Župan Danijel Marušić odgovorio je sljedeće:

– Problem ljekarne prilično je star i slažem se kako nije dobro da na tako velikom području nema dežurstava. No, sve su ljekarne privatne i već smo nekoliko puta pokušavali osigurati dežurstva, ali bezuspješno. Temeljem Vašeg pitanja, ponovno ćemo pokušati formirati model prema kojemu bi to bilo moguće. Potaknuti pisanjem načelnika općina, vezano za zatvaranje poslovnice FINA-e, već smo reagirali. U tijeku je korespondencija s nadležnim ministarstvom. Vidjet ćemo kakvi će biti rezultati vezani za to. –

U 2022. godini nikomu ne bi trebale biti uskraćene takve usluge – posebice ne onima koji ni u okruženju šireg radijusa nemaju mogućnost obaviti nužne svakodnevne poslove. No, s obzirom na (ne)isplativost takvih ulaganja, sumnjamo da će i u ovim slučajevima pojedinac-čovjek i njegova dobrobit biti stavljeni na prvo mjesto. Malo je tu onoga što županijska Uprava pritom može učiniti, no pomoći bi, možda, mogli posebni oblici državnih poticaja ili subvencija privatnicima.

 

Komentari
Prethodni članakSlogini limači nastavljaju niz osvajanja medalja
Sljedeći članakHPD „Graničar” održao godišnju skupštinu: Nova predsjednica Gordana Teslić