Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, je akcija prevencije vršnjačkog nasilja koja se diljem svijeta obilježava zadnje srijede u mjesecu veljači.
OŠ Okučani već tradicionalno organizira projektni dan povodom obilježavanja Dana ružičastih majica u okviru Nacionalnog dana borbe protiv vršnjačkog nasilja. Ovaj ružišasti dan u OŠ Okučani obilježava se raznim radionicama i aktivnostima, odijevajući ružičaste majice i objavljujući fotografije na društvenim mrežama. Inicijator i pokretač “ružičastog dana” u OŠ Okučani je pedagoginja Marina Bujas koja se s ponosom prisjetila kada je OŠ Okučani bila domaćin Dana ružičastih majica na državnoj razini, a to je ove godine bila OŠ “Zorke Sever” iz Popovače gdje je pedagoginja Bujas sudjelovala sa volonterskim školskim klubom. Marina Bujas u ulozi koordinatorice nacionalnog programa prevencije vršnjačkog nasilja, naglasila je kako se djeca iz njene prakse lakše nose sa nekakvim sukobima i puno bolje i kompetentnije to rješavaju nego odrasli. Škole bi svakako trebale biti mjesta nulte tolarancije na nasilje a OŠ Okučani svakako i je, istaknula je Bujas.
Fizičko nasilje u posljednje vrijeme zamijenilo je internet nasilje. Pedagoginja Bujas smatra kako je potrebno jačati i odnos djece i roditelja na način da se dijete može povjeriti roditelju kada ima problem u virtualnom svijetu, kao i u stvarnom životu.
Zlostavljanje djece na internetu ponekad je možda i jače od onoga što se događa u svakodnevnom životu jer se događa 24 sata, događa se kada se dijete makne iz škole i može dovesti do pogoršanja psihičkog stanja djeteta.
Naglasila je kako djevojčice znaju biti puno okrutnije u internet uvredama. Bujice uvreda, prijetnji, ponižavajućih poruka sipaju jedna drugoj, a ubace se tu i dečki.
Nije riječ o mreži ili internetu, problem je obrazovanje, odgoj, moralne vrijednosti koje prekasno prepoznajemo. Ask.fm je samo alat koji pomaže ljudima u komunikaciji, baš kao i bilo koja društvena mreža, kao telefon, mobitel ili SMS, papir i olovka…Nema dvojbe da većina roditelja u Hrvatskoj uopće nije svjesna opasnosti s kojom se suočavaju njihova djeca pri korištenju društvenih mreža.
Pedagoginja Marina Bujas i učenik 5A razreda Karlo Hršak Vukmirović gostovali su na Domaćem radiju i podlijelili svoja iskustva i razmišljanja.
Sport, fizičke aktivnosti, dodatne izvannastavne aktivnosti koje dijete voli će okupirati slobodno vrijeme, izgradit će samopouzdanje, imat će pozitivnu sliku o sebi i neće imati potrebe negativno se isticati. Ne treba pretjerivati jer dijete treba prostor za igru, odmor, druženje s prijateljima. Nema potrebe za previše aktivnosti od pet šest aktivnosti, dovoljne su jedna ili dvije kvalitetne aktivnosti. Tu će se djeca dobro osjećati i neće odstupati od pravila ponašanja i tako će se dokazivati među vršnjacima jer su uspješni u tome što rade, napominje Bujas.
Pedagoginja Bujas je kao koordinatorica nacionalnog programa prevencije vršnjačkog nasilja sudjelovala u emisiji Dobro jutro, Hrvatska kako bi proširila dobru praksu koju provode u OŠ Okučani.