Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ) i u 2022. godini provodi mjere aktivne politike zapošljavanja. Spomenute mjere uključuju potpore za zapošljavanje, pripravništvo, za pripravništvo u javnim službama, za samopošljavanje, usavršavanje, obrazovanje i osposobljavanje, javni radi i stalni sezonac.
No kako biste bolje razumjeli nabrojane mjere, u nastavku ću se osvrnuti na svaki kraćim opisom.

Potpore za zapošljavanje
Cilj ove potpore je poticati zapošljavanje osoba u nepovoljnom položaju kao i osoba s invaliditetom. Od ove godine poslodavci dobivaju veći iznosi potpora i produženo je trajanje potpore za zapošljavanje do 24 mjeseca. Potpore za zapošljavanje uključuju mjesečni paušalni iznos potpore sukladno razini obrazovanja i mogućnosti korištenja porezne olakšice za sufinanciranu osobu.

Potpore za pripravništvo
I u ovoj kategoriji mjera je produženo trajanje potpore za pripravništvo do 24 mjeseca. Potporama za pripravništvo omogućuje se osposobljavanje osoba za samostalan rad i uključuju sufinanciranje troška bruto I iznosa plaće te drugih troškova poslodavcima.

Potpore za pripravništvo u javnim službama
Potpore za pripravništvo u javnim službama uključuju financiranje 100-postotnog  iznosa prema iznosu pripravničke bruto I plaće, koja iznosi 85-postotnog iznosa bruto I plaće radnog mjesta, a ovom mjerom se potiče zapošljavanje osoba koje nemaju više od 6 mjeseci prijavljenog staža osiguranja u javnim službama. Trajanje mjere je do 12 mjeseci.

Potpore za samozapošljavanje
Najpoznatija mjera HZZ-a je svakako potporaza za zapošljavanje, a dodjeljuje se nezaposlenim osobama za otvaranje poslovnog subjekta i pokrivanje troškova u razdoblju od 24 mjeseca.
Tko želi vizualno razumjeti ovu mjeru, svakako preporučam da pogledate kratak video kojeg sam plasirala upravo o ovoj mjeri ispred svog računovodstvenog servisa „Kontoar“:

https://www.facebook.com/kontoar/videos/334128138631395

https://www.facebook.com/kontoar/videos/705691270431260

Novost je  nova podmjera potpore za samozapošljavanje “Mobilnost radne snage – Biram Hrvatsku”, cilj podmjere je osigurati potrebnu kvalificiranu radnu snagu u većem dijelu Hrvatske, posebice u gospodarski slabije razvijenim i demografski oslabljenim područjima, s naglaskom na ruralna područja Slavonije, zaleđa dalmatinskih županija, Banovine, Korduna, Like, Gorskog kotara i otoka, te poticati povratak aktivnog radnog stanovništva iz inozemstva.
Korisnici su i hrvatski državljani povratnici u dobi do 60 godina iz zemalja Europskog gospodarskog područja i to neovisno o razini obrazovanja, koji su radili najmanje 12 mjeseci u posljednja 24 mjeseca u tim zemljama ili bili uključeni u redovito obrazovanje i koji su se po povratku prijavili u evidenciju nezaposlenih u roku 30 dana od dana reguliranog prebivališta i samozapošljavaju se kroz mjeru potpora za samozapošljavanje unutar šest mjeseci od povratka/reguliranog prebivališta.
Od 2022. HZZ podiže prag s 130 na do maksimalnih 150 tisuća kuna potpore. Dodatno, one koji su zadnje dvije godine barem godinu dana bili zaposleni u jednoj od članica EU-a, motivirat će se s dodatnih 50 tisuća kuna na povratak. To daje maksimalnih 200 tisuća kuna za onog tko bi se vratio u Hrvatsku, prijavio na mjeru, a HZZ mu odobri poslovni plan.
Istih 150 tisuća kuna vrijedi i pri mjerama za samozapošljavanje nezaposlenim osobama koje se odluče pokrenuti vlastiti posao u zelenim/digitalnim djelatnostima. Cijeli popis djelatnisti dostupne su ovdje.

Potpore za usavršavanje
Ove potpore služe isključivo za zaposlene osobe, te u tom programu poslodavac snosi dio ukupnog troška usavršavanja zaposlenih osoba. Mjera traje do 6 mjeseci, a HZZ može snositi najviše 70%, a najmanje 50% ukupno prihvatljivog troška, ovisno o veličini poslodavca.

Potpore za osposobljavanje na radnom mjestu
Cilj ove potpore je nezaposlenim osobama omogućiti stjecanje praktičnih znanja i vještina za obavljanje poslova određenog radnog mjesta ili obnavljanje vještina izgubljenih tijekom proteka vremena.

Javni rad
Javni rad je društveno koristan rad koji se odvija u zadanom vremenskom razdoblju u sklopu kojeg se omogućuje sufinanciranje (50% iznosa subvencije) i financiranje (100% iznosa subvencije) zapošljavanja nezaposlenih osoba prijavljenih u evidenciju nezaposlenih osoba. Uključivanje nezaposlenih osoba iz ciljanih skupina u programe aktivacije na poslovima društveno korisnog rada sufinanciranjem, odnosno financiranjem troška njihove bruto I, odnosno bruto II plaće i drugih troškova propisanih ovom mjerom.

Stalni sezonac
Financijska podrška radnicima – sezoncima u razdoblju kada ne rade, a kako bi se osigurala potrebna radna snaga poslodavcima kao podnositeljima zahtjeva iz svih djelatnosti koji tijekom godine imaju razdoblja smanjenog obujma posla zbog sezonskog obilježja poslovanja. Trajanje ove mjere je 6 mjeseci, a prva tri mjeseca se isplaćuje 100% troška produženog mirovinskog osiguranja, a sljedeća 3 mjeseca 50%.

 Izvor: mjere.hr

Komentari
Prethodni članakProglašeni najbolji sportaši grada za 2021. godinu / foto
Sljedeći članakKikiriki u Slavoniji raste kao lud: Tražili smo nešto novo, što malo tko ili nitko ne radi