U zadnjih nekoliko godina sve učestalije čujemo za pojam “freelancing”, odnosno freelancing poslove. No, što to točno znači biti freelancer, koje su prednosti i mane, kako to funkcionira u Republici Hrvatskoj i gdje pronaći angažman, neka su od najčešćih pitanja svakoga tko razmišlja o tome da krene u ovom smjeru.
U najkraćoj, a opet sveobuhvatnoj definiciji, riječ je o samozaposlenoj osobi, koja sama pronalazi poslove, samostalno ih odrađuje i većinom sama vodi brigu o svim onim stvarima koje u trgovačkim društvima i/ili obrtima inače odrade drugi (naplata, organizacija radnog vremena, računovodstvo, isplata plaća i dr.).
Pozitivnim prihvaćanjem modela rada od kuće kao i sve raširenijem prihvaćanju novih informacijsko-komunikacijskih tehnologija te suvremenih on-line poslovnih aplikacija, freelanceri postaju sve traženija radna snaga i u Hrvatskoj. Tko je zapravo onda freelancer? Ukratko rečeno, samozaposleni radnik, odnosno osoba koja nije dugoročno vezana za jednog poslodavca i istovremeno može raditi za više njih. Ovisno o svojim interesima i znanjima, freelancer preuzima projekte za određenu kompaniju te se obvezuje isporučiti ih u dogovorenom roku.
Bez obzira što se pretežito radi o mikroposlovima, odnosno honorarnim poslovima te samo rijetko o angažmanu na puno radno vrijeme, freelancing poslovno okruženje postaje hrvatska stvarnost na tržištu rada, a usluge freelancera sve popularnije i traženije. Čim je njegov posao završen on dobiva plaću za obavljen rad i prelazi na novi projekt. Freelanceri, odnosno “slobodni radnici” ili samozaposlene osobe rade honorarno i same upravljaju svojim vremenom te nude svoje znanje izravno klijentima na tržištu rada.
Koje su prednosti i mane freelancing poslova?
Kao i kod svakog posla, tako i ovdje možemo spomenuti prednosti i nedostatke freelancing poslova. Najveća prednost je mogućnost da sami rasporedite radne sate i balansirate broj poslova koje ste spremni prihvatiti. Pritom, posao možete raditi od kuće ili svog ureda za obavljanje poslova te sami birate klijente s kojima želite raditi. Ako ste dobar freelancer, vremenom se možete osamostaliti i stvoriti novu karijeru.
Sumarno, glavne prednosti koje bi izdvojili su svakako:
- sloboda prilikom odabira projekata na kojima želimo raditi,
- mogućnost rada u Hrvatskoj, a sa stranim klijentima s kojima možemo postići bolje uvjete naplate nego u slučaju da radimo s domaćim klijentima (veća primanja, a manji troškovi života),
- mogućnost rada s bilo kojeg mjesta kao i putovanja uz rad,
- fleksibilno upravljanje osobnim vremenom i rasporedom radnih zadataka i projekata i dr.
Naravno, uz ranije spomenutu slobodu kao samozaposlena osoba, trebate prihvatiti i zakonske obveze koje se odnose na freelance poslove. Kao freelancer, vi ste u poslovnom odnosu koji je posebno zakonski uređen. Trebate znati koje su zakonom određene porezne obveze i pridržavati ih se. Sami trebate voditi evidenciju, popunjavati formulare i plaćati poreze. Možete naravno platiti nekom da to napravi umjesto vas, ali porez i druga obvezna davanja svakako trebate plaćati. Svakako se trebate posavjetovati u financijskom uredu ili sa knjigovođom. Utvrdite koje su vaše obveze, i što trebate ispoštovati da bi ostali u zakonskim okvirima.
Kao glavne nedostatke freelancinga izdvajamo:
- Iako imate mogućnost organizacije svoga vremena, ipak ste i dalje ograničeni zahtjevima klijenata i rokovima, a granica između poslovnog i privatnog je puno manja nego kod “klasičnog” posla,
- Sve radite sami i to doslovno sve. Od pregovaranja s klijentom do naplate. Što više prijašnjeg iskustva imate, ili ako ste jednostavno tip osobe kojoj to leži, bit će vam lakše. Greške vjerojatno nećete moći u potpunosti izbjeći, ali s vremenom, prepoznat ćete potencijalno problematične situacije puno ranije.
- Možda i najveći problem – osiguranje tj. nepostojanje istoga. Ako vam se dogodi nešto nepredviđeno (npr. bolest), vaši prihodi prestaju. Nije tu riječ samo o neto iznosu plaće već i o svim redovitim obvezama (zdravstveno, mirovinsko, porezi) koje morate nastaviti plaćati.
Najviše otvorenih poslova i tražitelja usluga freelancera dolazi iz područja pisanja stručnih tekstova i raznih prijevoda. Također, traže se razni vidovi dizajna, upravljanja društvenim mrežama i PR-a, upravljanja projektima, programiranja i web developmenta. Uz navedene izdvajaju se zasebno marketing i projektni menadžment gdje se od freelancera traži odgovornost za strateško planiranje, nadzor multimedijalnih kampanji i upravljanje odnosima s klijentima.
Najpopularnije kategorije rada, odnosno poslova su dizajn, multimedija i IT; copywriting, grafički dizajn, prevođenje, računalno programiranje, lektura, glazba, konzalting, uređivanje fotografija, planiranje događaja, priprema projekata, uređivanje tekstova i dr.
Klasična predodžba o stalnom zaposlenju i klasičnom radnom odnosu kao nečim sigurnim, zasigurno se zadnjih godina uvelike promijenila. Svijest o tome da stalni radni odnos i puno radno vrijeme ne znače financijski zadovoljavajuću i trajno osiguranu budućnost osobe pokreće i motivira sve veći broj ljudi da se okrene freelancingu. U početku nerijetko kao dodatan posao i izvor zarade, a s vremenom i sve većim brojem klijenata često preraste u “full time” posao koji je isključivi i dostatni izvor zarade za pojedince.
Freelanceri se mogu natjecati za posao bilo gdje u svijetu i to sasvim ravnopravno s ostalima. Na svom profilu imaju jedinstvenu priliku predstaviti svoj rad, a pravovremenim javljanjem na natječaje te ponudom dobre cijene, mogu dogovoriti angažman. Najpoznatiji hrvatski on line servisi za potražnju i ponudu freelancing poslova je svakako Freelance.hr i Freelance.com.hr, a zajedno predstavljaju nešto slično burzi poslova gdje spajaju klijente i freelancere, odnosno ponudu i potražnju za uslugama. U međunarodnom okruženju to je svakako Fiverr – izraelsko internetsko tržište (burza) za slobodne usluge. Fiverr služi za omogućavanje objavljivanja kao i prijavljivanja za male jednokratne poslove ili angažmane, odnosno to je svjetska platforma koja spaja freelancere i klijente.
Kako obavljati poslove freelancinga i što je s hrvatskim zakonima?
Fizička osoba, freelancer, svoje angažmane i poslovne aktivnosti koje će obavljat će tretirati kao drugi dohodak te se u tom slučaju najčešće sklapaju ugovori o djelu ili autorski ugovori za obavljanje poslova. Također, druga opcija za freelancere je rad putem nekog od oblika društva, na primjer j.d.o.o. ili d.o.o., ili otvaranje obrta, no to isto sa sobom nosi svoje neke izazove kojih freelancer mora biti svjestan. Vođenje poslovnih knjiga, praćenje zakonskih izmjena, predaja raznih obrazaca nadležnim institucijama samo su neke od obaveza s kojima se freelanceri mogu susresti. Ukratko, freelancing kao takav predstavlja obavljanje gospodarske djelatnosti i/ili honorarnog posla te s obzirom na navedeno, može se obavljati kao fizička osoba (putem ugovora o djelu ili autorskog ugovora) ili kao pravna osoba/obrt.
Na kraju, možemo zaključiti kako freelancing nije samo posao ili rad od projekta do projekta, već na neki način predstavlja stil i način života. Upravo zbog nepostojanja striktnog radnog vremena, freelancer može raditi kad ima najviše inspiracije, vremena, volje i želje, ali naravno uz poštivanje svih dogovorenih rokova. Iako se nezavisnim radom mogu baviti sve dobne skupine, struke i profili ljudi, pripadnici generacija Y i Z (rođeni 80-ih i kasnije, tzv. milenijalci) najčešće se vlastitim izborom okreću freelancingu. Vjerojatno najistaknutija specifičnost freelancera proizlazi upravo iz toga da nisu na duže vrijeme vezani za određenog poslodavca, ali istovremeno mogu biti kratkotrajno vezani za više njih te imaju mogućnost definiranja svojih usluga i njihove cijene te odabira poslova i klijenata za koje žele raditi. Drugim riječima, imaju slobodu u poslovnom životu kojom mogu upravljati.
Pripremio: Ivan VIDAS, struč. spec. oec.
Izvori:
- https://itcenter.hr/sto-je-
freelancer-i-koji-su-to- poslovi-koje-moze-obavljati/ - https://www.netokracija.com/
vodic-kroz-freelance-rad- 153821 - https://www.iusinfo.hr/
aktualno/u-sredistu/46106
Mirela