Sjećate se ono prije dvije godine kad je Europa slavodobitno odlučila ukinuti pomicanje sata? Svi su o tome pričali, i u Europi i u Hrvatskoj. Po tom velikom planu, sat bismo zadnji put trebali pomaknuti ove nedjelje. Naravno, ako bismo ostali na ljetnom računanju. 2021. je trebala biti ta godina, nitko naravno nije znao da će doći korona i da više nikog u Europi neće biti briga za micanje sata.
Idemo sa dva na tri. Manje ćemo spavati jedan sat ali će nam biti duži dan.
Hoće li urari imati manje posla? 2018. godine 84 posto građana u Europskoj Uniji izjasnilo se u anketi da je za prestanak pomicanja. 2019. Europski parlament velikom većinom podržava taj prijedlog, Europarlamentarci si daju rok od dvije godine da svaka država odluči, ali od tad nije došlo na dnevni red.
“Ovo nije zadnje pomicanje sata, ali u svakom slučaju vidjet ćemo što će se zbivati, mogu razumijeti da su teme ljudskih života, zdravlja i očuvanja ekonomije zaista prioritet”, jasno će eurozastupnica Biljana Borzan. U anketi je tada više od 85 posto Hrvata reklo da je za ukidanje pomicanja sata, prenosi vijesti.hr
Iako pobornik ljetnog, fizičar Milivoj Uroić kaže da je zimsko napravljeno zbog boljih navika….
“Složio bih se sa pobornicima zimskog, pravog računanja vremena kad bi mi kao ljudi imali bolje navike. Ranije lijegati, ranije ustajati. To se neće samo od sebe dogoditi, a ovo pomicanje sata je bio pokušaj u tom smjeru”, poručuje fizičar na Institutu Ruđer Bošković Milivoj Uroić.
A dok traje borba protiv virusa, borba za cjepivo i ostale važne borbe, ova borba za ukidanje pomicanja sata će pričekati još neko vrijeme.