Djelatnici Specijalne bolnice za psihijatriju i palijativnu skrb “Sveti Rafel” organizirali su tečaj trajnog usavršavanja II kategorije “Hospitalizacija paliativnog bolesnika i smjernice za timsku skrb i njegu”. Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku – Medicinski fakultet Osijek, ovom prilikom bili su suorganizator tečaja, a razlog tome je dosadašnje pozitivno iskustvo u suradnji dvije prethodno spomenute institucije.

Tečaj je bio namjenjen liječnicima obiteljske medicine te drugim liječnicima specijalistima, prvostupnicima sestrinstva, medicinskim sestrama – tehničarima, patronažnim medicinskim sestrama, članovima udruga iz područja palijativne skrbi i županijskim koordinatorima palijativne medicine. Brojni djelatnici iz područja medicine odazvali su se pozivu organizatora, pa se tako u konferencijskoj dvorani u bolnici na Strmcu tražilo mjesto više.

Prema riječima Predstavnika Osnivača – Priora fra Kristijana Sinkovića ” Palijativna skrb je pristup koji poboljšava kvalitetu života bolesnika i njihovih obitelji suočenih sa problemima povezanim sa neizlječivim bolestima. Cilj zdravstvene njege palijativnog bolesnika je umanjiti ili odgoditi patnju i bol, pomoći i osigurati bolesniku kvalitetan život, omogućiti održanje dostojanstva procesu umiranja te pružanje podrške obitelji koja sudjeluje u zbrinjavanju bolesnika. Proces provođenja palijativne skrbi je kompleksan i zahtjeva angažman cijelog tima dobro educiranih stručnjaka, a to su liječnici, medicinske sestre, njegovatelji, fizioterapeut, psiholog, socijalni radnik, duhovnik i psihijatar.  Tim je glavno sredstvo djelovanja, a upravo su interakcijski procesi među članovima od vitalne važnosti za uspjeh.”

Pozdravnu riječ održala je ravnateljica Bolnice “Sv. Rafael” Maristela Šakić, dr.med.spec. psihijatar, ističući kako je upravo ova bolnica prva u Republici Hrvatskoj koja je organizirala hospitalizaciju palijativnih bolesnika. “Ove godine, 2016., imamo petogodišnje iskustvo koje smo odlučili podijeliti sa svim drugim ustanovama, djelatnicima i koordinatorima, ali isto tako podijeliti i naše iskustvo djelovanja i rada multidisciplinarnog sa psihijatrijskim bolesnikom,” dodala je ravnateljica Šakić. I Prior Sinković i ravnateljia Šakić suglasni su kako je za uspješan rad institucije ključni element  suradnja i timski rad, na što oboje mogu biti ponosni kao čelni ljudi Specijalne bolnice za psihijatriju i palijativnu skrb “Sveti Rafel”.

Kako je i predviđeno, brojim sudionicima tematskog tečaja predavanje su održali Maristela Šakić, dr.med.spec. psihijatar,  Marijana Bogadi, dr.med.spec. psihijatar, Danijel Tadić, dr.med., Luca Marković, bacc.med.techn., Ivana Mihić, bacc.med.techn., Antonija Pejaković, bacc.med.techn., Rebeka Prpić, mag.paych., Snježana Pavlović, mag.act.soc., Marija Delaš, bacc.physith., Vlč. Robert mackuljak, dipl.teolog i Časna sestra Marija Babić. Sad već dugogodišnje iskustvo prenijeli su polaznicima tečaja koji će svoja novostečena znanja i vještine, uz ostale kompetencije koje imaju, prenijeti u bolnice, zdravstvene ustanove i udruge kako bi se poboljšala briga i skrb za palijativne pacijente.

no images were found

Komentari
Prethodni članak“Poduzetni i iznenađujući kroz 8 ključnih kompetencija” / Foto
Sljedeći članakPrekinuta konstituirajuća sjednica Gradskog vijeća, hoćemo li na nove izbore?!(VIDEO)