Definicija kaže kako termin “psihologija“ doslovno znači studij duha ili duše. Moderna psihologija je prirodna i društvena znanost koja se bavi mozgovnim procesima i njihovim izražavanjem u ponašanju.

Psihologija nastoji sustavnim istraživanjima steći znanje o uzrocima i načinu ponašanja ljudi, te o tome na koji način ljudi doživljavaju svijet u kojem žive. Među psihičke procese ubrajamo razmišljanja, osjećaje (emocije) i motivacije.

Na grčkom riječ „psyche“ od koje je nastala riječ psihologija, uz ostalo znači i duša. Otud pojmovi: duševno zdravlje, duševna bolnica. Postoje dokazi koji tvrde kako je pojam “psihologija” prvi upotrijebio naš Marko Marulić u, za sad, nepronađenom djelu „Psichiologia de ratione animae humanae“.

Danas se termin koristi za označavanje  mentalnog života svakog živog bića. Upravo to mentalno ono je što je nas čini ili ne čini zdravim. Drevne istočnjačke mudrosti tražeći uzrok za tjelesnu bol, liječili su, na prvom mjestu dušu. Iako bi u 21. stoljeću, psihologija i njene metode, trebale biti sveprisutne, još uvijek su često vezane uz brojne predrasude i društvene tabue.

Želeći promijeniti percepciju, skinuti svojevrsnu stigmu s čitave znanosti, predstavnici struke već petu godinu za redom upravo u ovom tjednu (od 20. do 26. veljače) obilježavaju “TJEDAN PSIHOLOGIJE”. Uz sve navedeno, osnovni cilj “Tjedna psihologije” je i razotkrivanje sveprisutnog mita kako samo osobe s ozbiljnim poremećajima mentalnog zdravlja posjećuju psihologe.

U organizaciji Hrvatskog psihološkog društva “Tjednu psihologije” pridružit će se, narednih dana, brojni novogradiški predstavnici struke, a u okviru redovne nastave i školsko-obrazovnog procesa, provodit će se i niz zanimljivih projekata. I članovi “POZITIVE”, udruge za promicanje kvalitete života i održanje mentalnog zdravlja narednih će nekoliko dana, među novogradiškim srednjoškolcima provesti svojevrsnu anketu kojom žele ispitati prisutne predrasude o ljepoti i zdravlju. I profesori psihologije u novogradiškoj gimnaziji, ali i osnovnim gradskim školama, redovno provode savjetovališta za učenike, roditelje, ali i nastavnike, te koordiniraju programima za prevenciju nasilja i ovisnosti. Osim njih, zatrebate li pomoć psihologa u našem gradu možete se obratiti stručnjacima Centra za socijalnu skrb, psiholozima koji rade u okviru stručnog odjela za udomiteljstvo, ali i stručnog odjela za zaštitu djece s poremećajima u ponašanju.

O jačanju mreže partnerstva u prevenciji alkoholiziranja mladih, aktualnoj temi i sve alarmantnijem društvenom problemu, koji će roditeljima, učenicima, ali i svim zainteresiranim sugrađanima, na javnoj tribini zakazanoj za četvrtak, 23. veljače u prostoru novogradiške Gradske vijećnice predstaviti mr. Ljiljana Lukačević i profesorica psihologije Koraljka Hausnet Lasović, kao i uvijek ćemo opširno i na vrijeme izvijestiti.

O tabuima i društvenim predrasudama, kao i sve prisutnijim duševnim bolestima i sindromima u okviru “Tjedna psihologije” razgovarat ćemo i u ovotjednoj emisiji „GLAS NARODA“, u srijedu 22. veljače od 14 sati.

Autor: Simonida Tarbuk

Komentari
Prethodni članakČuvamo li dovoljno vlastiti jezik?
Sljedeći članakSjećanje na Ivana Picelja pionira grafičkog dizajna, rođenog Okučanca