Načelnik Općine Okučani, Aca Vidaković, primio je danas simbolično posljednju minu s područja Brodsko-posavske županije, čijim je uklanjanjem završio proces razminiravanja. Put do toga bio je dug i težak, a neki su pirotehničari za njegovo ostvarenje dali svoje živote. Upravo nedaleko od Okučana, 2016. poginuo je posljednji stradali u akciji čišćenja Brodsko-posavske županije, 42-godišnji Vilson Kulaš. U današnjim su ga se govorima sjetili svi – ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, župan Danijel Marušić i ravnatelj Hrvatskog centra za razminiranje, Zdravko Modrušan.
Ministar Božinović u Slavonski je Brod danas stigao podržati i Policijsku upravu brodsko-posavsku u održavanju Dana otvorenih vrata prilikom čega su policijski službenici, nizom pokaznih vježbi, poručili Brođanima kako su uvijek spremni reagirati i zaštititi ih. Gledatelji su tako na korzu mogli vidjeti različite situacije u kojima se policajci nalaze svaki dan – svladavanje napadača, osiguravanje javnog reda i mira, potraga za drogom i slično.
U suradnji s Policijskom akademijom, održana je i prezentacija policijskog zanimanja u svrhu privlačenja mlađih od 28 godina da se prijave na trenutno aktivan natječaj za 600 novih policijskih službenika i njihovo obrazovanje za tu ulogu.
– Ova akcija pokazuje kako je policija tu zbog građana. Danas se družimo s mladima i pokušavamo ih privući da se bave policijskim poslom. Odaziv je ove godine dobar. Više od 1300 mladih se dosad prijavilo. Kontakt s narodom je važan da se naviknemo jedni na druge. Djeca i građani Broda moraju znati da je policija uvijek tu da ih zaštiti. – poručio je ministar Božinović.
Prisutnost ministra u Slavonskom Brodu, medije je ponukala da postave i ostala aktualna pitanja. Tako je ministar Božinović prokomentirao ulazak migranta na području Županije koji je, zasad, kako je kazao, i zbog prirodnih prepreka koje otežavaju prelazak i zbog izvrsnog rada policije, pod kontrolom. Posljednji slučaj suočavanja policije s krijumčarima ljudi koji je završio pucnjavom i ozljeđivanjem djece, ministar je još jednom izdvojio kao ‘djelovanje u skladu sa zakonom i nacionalnim interesima’.
Oko osiguravanja novog prostora brodskom MUP-u, ministar nije dao konkretne odgovore, ali je naglasio kako je svjestan problema i potrebe za promjenama. Policijska istraga u vezi onečišćenja vode u Slavonskom Brodu, kazao je ministar, provodi se u suradnji s Državnim odvjetništvom kojemu su proslijeđena sva saznanja do kojih su došli.
Nakon obilaska izložbenog prostora, ministar Božinović je u županijskoj vijećnici Brodsko-posavske županije sudjelovao na svečanosti obilježavanja završetka razminiranja Brodsko-posavske županije. Tom je prilikom županu Marušiću predana potvrda o isključenju Županije iz minsko sumnjivog područja. U svečanom obilježavanju sudjelovali su i Đurđa Adlešić, predsjednica Upravnog vijeća Hrvatskog centra za razminiranje, Pero Ćosić, predsjednik Županijske skupštine i saborski zastupnik, Stjepan Bošnjaković, zamjenik župana Brodsko-posavske županije, načelnici općina Županije i pirotehničari koji su sudjelovali u procesu čišćenja brodskih prostora.
– Posebnu zahvalnost na današnji dan želim uputiti obiteljima onih koji su izgubili živote kako bismo svi mi živjeli sigurnije. Hvala im na njihovoj snazi unatoč nenadoknadivom gubitku. Danas je za nas veliki dan jer možemo unaprjeđivati našu Županiju u gospodarskom i turističkom smislu. – kazao je župan Marušić.
Na području Brodsko-posavske županije u višegodišnjem postupku razminiranja pronađeno je i uništeno oko 1700 opasnih ostataka rata. Četvero pirotehničara izgubilo je život obavljajući hrabro i nesebično posao koji je zaštitio sve žitelje Županije. Oko 203 milijuna kuna u tu je svrhu uloženo iz državnog proračuna.
– Ova županija posebna je po tomu što je većinu posla u njoj, što se financiranja tiče, Hrvatska odradila sama. Pirotehničari su ovdje radili težak posao. Molim prisutne pirotehničare da se uvijek sjete svojih kolega i njihovih obitelji koje su ih izgubile. Sposobnost i znanje naših pirotehničara traženi su u cijelom svijetu, a ja im želim da što prije ostanu bez posla u Hrvatskoj i da imaju izvrstan ‘izvozni proizvod’ za rad vani. – poručila je Đurđa Adlešić, članica Uprave Hrvatskog centra za razminiranje.
Iako je Brodsko-posavska županija od danas službeno čista, Hrvatski centar za razminiranje još će barem sedam godina imati posla.
– Nastave li financijska sredstva dolaziti ovim tempom, zasigurno ćemo biti u cijelosti razminirani do 2026. godine. U Hrvatskoj je još 389,2 kvadratna kilometra minsko sumnjivog područja. U osam županija, 54 grada i općina. Pretpostavljamo da se na tom području nalazi 34.500 protupješačkim i protutenkovskih mina. – kazao je ravnatelj Hrvatskog centra za razminiranje, Zdravko Modrušan.
Posljednja mina s brodskog područja danas se vraća na područje Općine Okučani gdje je i pronađena, a zajedničkom su porukom svi današnji govornici poručili kako se nadaju da se potreba za ovakvim, više desetljeća dugim akcijama čišćenja, više nikada neće ponoviti.