Novogradiška gimnazija i ovaj će tjedan dokazati kako prati europske standarde srednjoškolskog obrazovanja i uspješno ih implementira u vlastiti školski sustav.
Status Međunarodne eko škole,( ovih se dana navršilo prvo desetljeće od stjecanja statusa) kojim se gimnazija godinama ponosi i uspješno ga obnavlja, potvrđuje jasno izgrađen stav o značaju ekologije i održivog razvoja. Projekti otvorene i terenske nastave, također u skladu s europskim obrazovnim imperativima, nastavu odavno ne ograničavaju isključivo na prostor učionice. Tome u prilog ide i tekst školskog kurikuluma u kojemu, između ostaloga, piše i ovo-„želimo da se naša gimnazija razvija u smjeru kvalitetne škole sa širokom lepezom mogućnosti u kojoj bi učenici mogli proširiti svoje znanje ili se uže specijalizirati. Opredijeljeni smo za demokraciju i protiv smo svakog oblika nesnošljivosti. Učenike ćemo usmjeravati ka izgradnji etičkih načela ljubavi i tolerancije.Od djelatnika očekujemo-ne podanike , već suradnike.Od nastavnika i stručnih suradnika očekujemo da bude najprije čovjek, intelektualac i profesionalac.
Suvremene metode rada, na tragu onih europskih, i narednih će dana biti realizirane i uspješno prezentirane u novogradiškoj gimnaziji. Mjesec ožujak već je 12 godina tradicionalno rezerviran za specifičan oblik nastave, tzv.OtVORENU NASTAVU-NASTAVU BEZ ŠKOLSKOG ZVONA, kada u školi, kažu svi oni koji su ih posjetili, prevladava posebna atmosfera– opuštenost, dobro raspoloženje i zanimanje učenika za nove spoznaje. Projekt OtVORENE NASTAVE učenicima u dva dana nudi širok raspon različitih tema koje su izravno ili neizravno vezane uz nastavni program, čime se potiče kreativnost, sloboda izbora tema, a sve s ciljem unapređenja i demokratizacije nastave. Ono što otvorenu nastavu, uz kreativan izbor tema čini posebnom je i izbor gostiju-predavača.Sve su to uglavnom eminentni stručnjaci, profesori, liječnici, književnici, ali i gimnazijalci i profesori škole.
Ovogodišnja nastava bez školskog zvona bit će realizirana u četvrtak i petak, 29.i 30.ožujka, a ponudit će, kao i prethodnih godina veliki broj jednako zanimljivih tema.Zahvaljujući suradnji gimnazije s američkom ambasadom, novogradiški srednjoškolci imat će jedinstvenu priliku i mogućnost družiti se s narednikom JONESOM; marincem Američke mornarice.Detalje o ljetnim olimpijksim igrama u Londonu, gimnazijalci će saznati kroz radionicu Petera Hopwooda iz britanskog konzulata.O RUBU ZNANOSTI progovorit će novinar i voditelj popularno-znanstvene emisije Hrvatske televizije, Krešimir Mišak…
Od domaćih, jakih, intelektualnih snaga, tu su diplomirani inženjer šumarstva, Mario Bošnjak koji će govoriti o sakupljanju šumskih plodova i samoniklog bilja, profesor Petar Matajčević koji će upoznati s jednako atraktivnim temama-razlici između Istoka i Zapada, ali i antropozofijom velikog Rudolfa Steinera, ali i gimnazijski profesori-Ljiljana Ptačnik,Đurđica Eržić, te Ljerka Udovičić.
Teme radionica odvijat će se od 9.40 do zaključno s 16.15, a s najzanimljivijim saznanjima upoznat ćemo vas i ovim putem.
Autor: Simonida Tarbuk