U Velikoj gradskoj vijećnici  sinoć je održana tribina Mirka Golovrškog pod nazivom “Je li zaista vrijeme za uzbunu? ” oslanjajući se na problematiku demografske slike Hrvatske i raznih načina gledanja na uzroke i rješavanja navedenog problema. 

Ponukan ostavkom Marina Strmote na mjestu državnog tajnika u Ministarstvu  za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku nazvavši Vladine mjere demografske politike “folklorom i neozbiljnima”, Golovrški je odlučio istražiti što je to Strmota lošega spoznao kada je u pitanju demografska politika Hrvatske i svoja saznanja i zaključke podijeliti sa sudionicima tribine. 

Golovrški je statistički prikazao lošu demografsku sliku Lijepe naše od osnutka Republike Hrvatske pa do danas. Visok mortalitet, ekstremno nizak natalitet, izrazito veliku stopu nezaposlenosti i potresne brojke kada je u pitanju iseljavanje podijelio je nekadašnji prosvjetni radnik sa zainteresiranim sudionicima. 

Iznio je i svoje viđenje rješenja ovoga problema, a to je smanjivanje državnog aparata. 

-“To znači da bi milijarde ostale u državnom proračunu koje bi se mogle raspodijeliti i na bolesnu djecu i umirovljenike (a ne oduzimati od umirovljeničkih mirovina). Mogli bismo tim novcem kupiti i borbene avione i još puno toga, no državni aparat opterećuje našu zemlju i ona će upravo zbog državnog aparata potonuti”- izjavio je Golovrški 

Kao jedan od primjera vezanih uz demografiju Hrvatske Golovrški je na tribini spomenuo, njemu dobro poznati,  problem školstva i manjka djece u tom sektoru, te iskazao svoje gledište kako bi kurikularna reforma trebala djelovati.

-“Treba ukloniti pametologe koji nisu radili na reformi, a ostaviti onim ljudima koji su ju sastavljali i radili na njoj da odrade posao do kraja. Pametolozi misle da sve znaju, a oni koji su krvavo radili predstavljeni su kao da ništa ne znaju što nije točno. Treba maknuti nekompetentne ljude”- jasan je bio Golovrški 

Otvoreno je na Tribini i pitanje pronatalitetne politike s kojom se bave i vladajuća i opozicijska stranka, no unatoč naporima, promjene se ne događaju. Natalitet opada jer ljudima nedostaje financijske i materijalne stabilnosti, nisu dovoljne samo potpore za novorođenčad kao kratkoročna financijska injekcija za roditelje, treba se raditi na stvaranju dugoročne ekonomske stabilnosti kako bi ljudi ostajali i stvarali obitelji u Hrvatskoj, smatra Golovrški. 

Na posljetku, unatoč raznim mogućim opcijama kako poboljšati demografsku sliku Hrvatske, u uspješnost istih ne vjeruje ni Golovrški.

-“Na žalost ne vjerujem u poboljšanje, zato sam i pripremio ovo predavanje i vrlo sam skeptičan. Bojim se da nitko nema snage učiniti neki radikalni potez”- zaključio je predavač na tribini Mirko Golovrški

Dokaz o neravnomjernoj demografskoj slici Hrvatske, pravi primjer iste samo u umanjenom prikazu bila je i populacija koja se odazvala sudjelovati na tribini, a to su bili velikom većinom umirovljenici. Čast iznimkama, mlađim ljudima od umirovljeničke dobi koji su došli podržati, saznati, rezimirati rad kako Marina Strmote, tako i Mirka Golovrškog, no koliko su oni, a posebice umirovljenici ciljana populacija koja bi mogla donijeti promjene na bolje malo je vjerojatno. 

Gledajući fotogaleriju, razmislimo, je li zaista vrijeme za uzbunu? 

no images were found

Komentari
Prethodni članakKako zajednički nastupiti na tržištu: U Novoj Gradiški održan radni sastanak Savjeta projekta “Okusi hrvatske tradicije”
Sljedeći članakIzgorjela kuća u Starom Topolju