Slavonski Bod, 8. veljače 2018.
Nove odredbe Zakona o zaštiti životinja koje donose i nove obveze jedinicama lokalne i područne samouprave, predstavljene su danas u Velikoj vijećnici županijske uprave na Koordinaciji župana, gradonačelnika i načelnik općina Brodsko-posavske županije.
U uvodnom dijelu sastanka okupljene je pozdravio zamjenik župana Stjepan Bošnjaković, dok je novi Zakon detaljnije predstavio pomoćnik ministra poljoprivrede Damir Agičić.
Za jedinice lokalne samouprave posebno je relevantan članak 62. spomenutog Zakona kojima su definirane njihove obveze. Tako u Zakonu stoji kako će poslove sakupljanja napuštenih ili izgubljenih životinja organizirati i financirati jedinice lokalne samouprave, te da na području svake jedinice područne (regionalne) samouprave mora biti osnovano najmanje jedno sklonište sa minimalnih 50 smještajnih mjesta za životinje.
Isto tako, sve jedinice lokalne samouprave obvezne su sudjelovati u financiranju osnivanja i rada skloništa te, ukoliko potrebe nalažu, jedinice lokalne samouprave mogu sklopiti ugovor o sakupljanju i zbrinjavanju napuštenih ili izgubljenih životinja sa skloništem koje se nalazi na njenom području.
Način postupanja s napuštenim ili izgubljenim životinjama propisuju općim aktima predstavnička tijela jedinica lokalne samouprave, koje čak mogu mogu propisati i trajnu sterilizaciju kao obvezan način kontrole razmnožavanja.
Iako su to novi financijski izdaci za gradove, općine i županije, a rokovi za izvršenje svih odredbi novog Zakona o zaštiti životinja kratki (do 31.prosinca 2018), jednom kada se sustav uredi i uspostavi bolja komunikacija između čimbenika problemi se neće toliko osjetiti – pojašnjava Agičić.
Troškove skrbi, sterilizacije, označavanja i veterinarske zaštite napuštenih ili izgubljenih životinja u skloništu koje su osnovale jedna ili više jedinica lokalne samouprave u tom slučaju snosit će vlasnik koji je dužan podmiriti troškove skrbi, sterilizacije, označavanja i veterinarske zaštite.
Izdaci i troškovi jednog skloništa za životinje su visoki zbog sanitarnih uvjeta koji se moraju zadovoljiti kao i zbog opreme i drugih tekućih izdataka, stoga je potrebno iznaći zajedničko rješenje koje će biti od jednake koristi svim čimbenicima .
U tom kontekstu Irena Kozina iz Gradske uprave Grada Slavonskog Broda, predstavila je dosad učinjeno i planirano po pitanju skloništa za životinje u Slavonskom Brodu. Iz prateće prezentacije mogli smo saznati kako bi buduća građevina na parceli površine 5.056,00m2, trebala imati centralnu zgradu te 5 blokova smještajnog prostora za pse kao i prostor za smještaj mačaka površine 27m2.
Grad Slavonski Brod do sada je u sklonište za životinje investirao oko 2 milijuna kuna (s PDV-om), a s tim sredstvima izgrađeni su blokovi A i B, priključena struja i voda, postavljena ograda i uredski kontejner kao i parkiralište za zaposlenike. Za dovršenje cjelokupnog skloništa za životinje potrebno je još osigurati oko 3.500.000,00kn ( bez PDV-a.)
Jedna od novina novog Zakona o zaštiti životinja je koordinacijska radna skupina koju je Županija već oformila iako su rokovi za to do kraja 2018. Ova koordinacija sačinjena od svih bitnih čimbenika u procesu provođenja zakonskih odredbi i propisa, lakše će komunicirati, a time i učinkovitije djelovati po ovom pitanju. – zaključeno je na današnjem sastanku.