Priča o međunarodnoj eko školi kojoj pripada i novogradiška gimnazija počela je davne 2000. godine na poticaj Turističke zajednice grada zahvaljujući sluhu i instinktu ravnateljice gimnazije, profesorice Nade Peleh Serenčeš. Od tada do danas, gimnazija je godinama zahvaljujući projektima koji su zadovoljili visoke svjetske standarde i opake kriterije uspješno potvrđivala kako odgaja i obrazuje za budućnost. I danas se s pravom na kreativnoj glazbeno-scenskoj svečanosti u prostoru novogradiškog Doma kulture pohvalila pred svima.
Službena potvrda, obnovljeni status međunarodne eko škole, po peti puta došla je 4. svibnja na završnoj svečanosti u zagrebačkom restoranu „Globus“. Današnji dan bio je prilika za proslavu s prijateljima, kumovima, uvaženim gostima, svima onima bez kojih uspjeha i potvrde ne bi niti bilo. A uspjeh je izniman, jer međunarodna eko-škola predstavlja najkvalitetniji svjestki program osmišljen za provedbu smjernica odgoja i obrazovanja za okoliš, od Aljaske do Argentine, naravno preko Hrvatske, istaknuo je i najpozvaniji čovjek kada je riječ o čuvanju okoliša, predsjednik Udruge „Lijepa naša“ Ante Kutle. Program eko-škola jasno određuje i usmjerava način na koji se nastavni sadržaji o zaštiti okoliša, kao dio redovnog nastavnog plana, primjenjuju u svakodnevnom životu škole. Sustav eko-škola je sustav nagrađivanja na lokalnoj, državnoj i međunarodnoj razini, što je osobitost ovog kvalitetnog modela odgoja i obrazovanja. Škole koje ispune postavljenje kriterije i koje brigu za okoliš promiču kao trajnu vrijednost i način življenja dobivaju povelju o statusu Međunardone eko škole i zelenu zastavu sa znakom Eko škole.
Uz novogradiške gimnazijalce i profesore koji godinama, zahvaljujući projektu, žive prema visokim ekološkim standardima čuvajući svoj mikro i makro svemir, čitavu priču kontinuirano pomažu i kumovi, uspješni i nadaleko poznati Novogradiščanin profesor Marijan Bušić, vlasnik tvrtke „Potomac“ globalno poznate po kravati „Croata“. Tu je i Dario Ban, ravnatelj novogradiške uprave Hrvatskih šuma, tvrtke koja gimnaziji uz ovaj međunarodni pomaže i u brojnim drugim projektima. Gimnazijalcima i njihovoj zastavi danas su se poklonili i župan brodsko-posavski Danijel Marušić u pratnji zamjenice za društvene djelatnosti Ružice Vidaković, te zamjenica gradonačelnika Grada Nova Gradiška dr. Ljepša Rakas Vujčić.
Svečanost je bila i prilika za najavu novog prilično revolucionarnog projekta, pokretanje prave meteorološke stanice u čemu su gimnazijalcima pripomogli srednjoškolci Industrijsko-obrtničke škole zajedno s jednako dalekovidnim ravnateljem profesorom Mijom Matoševićem koja će svoje mjesto pronaći u dvorištu gimnazije.
Slučajno ili namjerno, simbolično ili pragmatično današnje podizanje zastave upriličeno je uz Dan maturanata čime je novogradiška gimnazija još jednom potvrdila kako svakodnevno osluškujući sadašnjost i pripremajući se za budućnost i nove generacije svojih učenika svakodnevno odlazi korak dalje. Samo tako je moguće biti i ostati istinska škola za 21. stoljeće – škola čiji će učenici, zajednički nam planet, uspješno proslijediti nekom novim klincima.
Autor: Simonida Tarbuk