Iznimno posjećenja promocija knjige zasluga je domaćina, županijske organizacije HSP-a dr. Ante Starčević. U ime Kluba žena starčevićanki „Hrvatska loza“ , predsjednica prof. Nives Romanjek, održala je uvodnu riječ okupljenima među kojima su se našli brojni dužnosnici HSP-a AS i članovi s brodskog područja, ali i Dario Marenić, dopredsjednik HSP AS uz članove novogradiške podružnice. Predsjednik ŽV HSP AS BPŽ i predsjednik Glavnog stana Tomislav Vlajnić, dr. med. pozdravio je sve nazočne, te predstavio autora knjige Antu Kovačevića. Kako je i sam govornik rekao ” datum promocije nije slučajno izabran”. 6. listopada 1992. godine okupirana je Bosanska Posavina i izvršeno etničko čišćenje od strane jugo-četničkih okupatora, a hrvatski narod je u cijelosti protjeran s tih područja. Na taj dan u Slavonskom Brodu u spomen na 426 poginulih hrvatskih vitezova 101. Bosansko-brodsko brigade HVO-a građani, lokalni i županijski čelnici, te predstavnici raznih institucija niz rijeku Savu puštaju 426 lampiona nakon polaganja vijenaca i Svete mise za poginule heroje.
“UDBA je u svim porama današnjeg hrvatskog društva”, rekao je, između ostalog, Kovačević. Mada zastrašujuća činjenica, autor knjige ističe moralnu lustraciju kao moguće rješenje problema osude totalitarnoh sustava, u našem slučaju komunističkog, te osude izvršitelja. Agent Kekić je 30 godina kao sjena pratio svoj objekt i u trenutnku “upoznavanja” već je znao sve o Kovačeviću, dok je autor kao vječni idealist utrčao u novo prijateljstvo u potpunom neznanju.
“Mea culpa, mea culpa, mea máxima culpa.” riječi su nekadašnjeg agenta koje su Kovačeviću bile dovoljne za pružiti ruku pomirdbe svom progonitelju. Dakako, kroz brojne razgovore, bivši zatvorenik dao je i oprost. Mada se u tom oprostu vidi veličina Kovačevića, ostaje pitanje je li dovoljno razumjeti da bi oprostili? Otmica, montirani proces, osuda na osam i pol godina robije u Zenici i pečat na prezimenu s natpisom “ nepodoban”. Sve to je Kovačević dobio preko noći kao dar svojih progonitelja, jer je bio Hrvat koji nije htio šutjeti, koji nije htio misliti kao svi i koji nije smatrao da je rođen da bi klimao glavom. U tadašnjoj Jugoslaviji dobar građanin je bio samo onaj koji nije imao pitanja. Svi odgovori su već postojali, a Kovačević je odležao zbog svojih “gratis” pitanja.
Dio života autora, nedoumice, razgovori, dani uzništva, robijaši supatnici i konačni oprost nekadašnjim egzekutorima, opisani su u knjizi “Čovjek i njegova sjena”, ali i zločini i metode komunističkog režima, torture i proganjanja hrvatskog naroda. Ako to nije dovoljan razlog za uhvatiti knjigu u ruke i provesti koji sat uz napisanu riječ, onda je svakako najbolji razlog za pročitati ovu knjigu oprost bivšeg zatvorenika vječnom agentu UDBE. Mada najpoznatija špijunska organizacija na našim prostorima više ne postoji, sljednici njene ideologije, prema riječima Ante Kovačevića, još danas upravljaju našim hrvatskim društvom.
Autor: Dubravka Kovačić