Pripadnici 121. brigade HV-e, uzvanici i gosti okupili su se u dopodnevnim satima u nedjelju u Novoj Kapeli i Batrini na obilježavanju 24. obljetnice ustroja brigade. Kod spomenika poginulim hrvatskim braniteljima s područja općine Nova Kapela položeni su vijenci i zapaljene svijeće. Brojna izaslanstva predvođena članovima obitelji poginulih tim činom iskazali su počast poginulima, a potom je služena Sveta misa u župnoj Crkvi.
Evociranje uspomena i pozdravne riječi organizirano je u društvenom domu u Batrini. Skupu su nazočili roditelji, supruge i djeca poginulih hrvatskih branitelja, nekadašnji pripadnici 121. brigade pukovnije Nova Gradiška, ratni zapovjedniik postrojbi specijalne policije iz Domovinskog rata BP županije general Stjepan Vuković, ispred BP županije župan Danijel Marušić i dožupan Davor Vlaović, načelnik Policijske uprave brodsko-posavske Ante Zovak sa suradnicima, gradonačelnik Nove Gradiške Željko Bigović, predsjednik Općinskog vijeća Nova Kapela Ante Žagrić i vijećnici, zapovjednici 121. brigade brigadir Josip Mikšić, pukovnik Adama Tomičić, satnik Pero Mijatović i pukovnik Mato Modrić, predsjednik županijske organizacije dragovoljaca i veterana Jozo Bungić. Pozdravi i zahvale upućeni su predstavnicima postrojbi koje su zajedno sa 121. brigadom branile novogradiški kraj; 108., 99., 123., 132., 149., 157., 139. i 100. gardijske brigade, 4. bojne 5. gardijske brigade, 80. samostalne gardijske bojne, Psunjske satnije, bojne za obranu Grada. Također i pripadnicima temeljne i specijalne policije iz Domovinskog rata.
Novogradiška brigada službeno je ustrojena 1. listopada 1991. godine, a njezina 1. bojna svoj ratni put je počela kao dobrovoljačka postrojba Zbora narodne garde 28. lipnja pod zapovjedništvom Željka Žgele koja je prije toga bila 3. bojna 108. brodske brigade. Od zarobljenog oružja u Novoj Gradiški osniva se još jedna bojna koja će postati 2. bojna 121. brigade.
Nakon ustrojavanja, 27. rujna 1991.god., tadašnji predsjednik Republike Hrvatske dr. Franjo Tuđman imenuje brigadira Josipa Mikšića za zapovjednika 121. brigade Nova Gradiška. 3. listopada iste godine, 121. brigada zajedno sa 108. brigadom kreće u svoju prvu akciju, protunapad duž stare ceste Nova Gradiška-Okučani pri kojem je JNA izgubila pet tenkova i dva oklopna transportera. Tijekom studenog brigada vrši nove protunapade i pomiče crtu obrane u smjeru Mašića i Medara.
Na južnoj crti obrane brigada drži položaje na Goricama s jednom satnijom 3. brigade i 99. brigadom.
Od 10. prosinca brigada sudjeluje u zajedničkoj akciji s ciljem uspostave potpunog nadzora nad putem Nova Gradiška – Požega i selima Snjegavić, Golobrdac, Čečavac, Jeminovac, Sinlije, Opršinac, Vučjak Čečavski i Ruševac. Nakon devet dana borbi zauzeto je jako neprijateljsko uporište Mašička Šagovina, a 30. prosinca zauzeto je i selo Širince. Akcija ‘Širinci’ zaustavljena je tek 3. siječnja 1992. nakon potpisivanja Sarajevskog primirja.
Nakon primirja 121. brigada drži položaje naspram 18. korpusa Srpske vojske Krajine, a taktička skupina odlazi na istočnoslavonsko bojište.
U jesen 1994. godine brigada se preustrojava u 121. domobransku pukovniju. Zajedno sa pukovnijom brigada je imala 157 poginulih i 536 ranjenih.
U ime domaćina okupljenima se obratio načelnik Ivan Šmit ističući važnost obrane zapadne Slavonije, te je zahvalio svima na veliko odazivu skupu, dok je Župan Marušić naglasio kako i danas trebamo biti spremni kao i ratnih godina, jer nas očekuju veliki problemi zbog izbjegličke krize. “Danas oružje više ne zvecka u onom smislu kako je zveckalo ’91. godine, no danas se sigurno vodi neki drugi rat i danas naša Domovina nije bez ugrozbe.” nastavio je dalje Župan. Marušićeve zadnje riječi rezime su i ove obljetnice ” naravno da više nećemo pričati o podjelama, nego o zajedništvu”.
Između brojnih govornika svečanom skupu obratio se i ratni zapovjednik 121. brigade, brigadir Josip Mikšić, koji se u svom govoru prisjetio ratnog puta brigade . Govor zapovjednika možete u cjelosti poslušati ovdje:
Autor: Dubravka Kovačić