Mi 16 godina za redom imamo situaciju da se više umire na području županije nego li se rađa. Po projekcijama takvog trenda do 2051. godine Brodsko-posavska županija bi imala 73 tisuće stanovnika manje, što znači da bi nestao grad veličine Slavonskog Broda. To je ono što treba zabrinuti.”

SLAVONSKI BROD – Do 2051. godine na području Brodsko-posavske županije nestat će grad veličine Slavonskog Broda. Naravno ukoliko se nastave negativni trendovi rađanja sve manjeg broja djece, ali i odlazak stanovnika u inozemstvo trbuhom za kruhom.

– Analizirajući budućnost vidimo da zapravo imamo dosta loše trendove u demografskim pokazateljima. Od 2001. godine prirodni prirast stanovništva na području Brodsko-posavske županije je negativan. Znači 16 godina za redom se više umire na području županije nego li se rađa. Po projekcijama takvog trenda do 2051. godine naša županija bi imala 73 tisuće stanovnika manje, što znači da bi nestao grad veličine Slavonskog Broda. To je ono što treba zabrinuti. Ako tome pridodamo sada još i neslužbene podatke o doseljenim i odseljenim, koji su isto tako negativni od 2002. godine, a pogotovo zadnje tri godine, onda je jasno koliko bi tome trebalo dati pažnje – kazao je Krešimir Rudecprenoseći rezultate istraživanja koje je provela Hrvatska gospodarska komora.

Nažalost i dalje bilježimo manji broj rođenih. Prema onome što je danas rečeno na Odjelu rađaone u 2017 godini zabilježeno je više od 80 rođenih beba manje nego li u godini prije. 

U takvim okolnostima svako rođeno dijete pozitivna je vijest. Posebice ako je riječ o obiteljima s više djece kao što je obitelj Radičević kojima je jutros rođeni Viktor treće dijete. Raduje i podatak da nisu jedini. Obitelji koje ih imaju i više pravo bogatstvo koje valja njegovati i čuvati. Jer, svi odreda spominju kako je teško i kako bi, da nemaju riješena određena egzistencijalna pitanja i sami možda otišli iz Hrvatske.

Upravo to kao glavni razlog odlaska i liječnicima u rodilištu navode mlade majke. – Često čujemo kako s djecom odlaze u inozemstvo gdje su im muževi otišli još ranije – kažu u slavonskobrodskom rodilištu naglašavajući kako su takvi odlasci, prema onome što čuju, nažalost poprimili već razmjere prave epidemije. Da imaju sigurnost radnog mjesta i primanja sigurno ne bi išli.

Albina Anđelić, majka dvoje djece, i sama razmišlja na takav način:

Iako kaže kako nigdje ne bi išla iz svoga grada Mirela Marić, majka troje djece (četvrti i šesti razred osnovne škole i tromjesečne djevojčice), svjesna je kako njenoj odluci u ovome trenutku pridonosi i stabilna socioekonomska situacija u kojoj se nalaz i njena obitelj:

– Nikada nije bilo lako, jer ja se sjećam i svoga djetinjstva, no svejedno bih mladima poručio neka imaju djecu. Problem jeste što bi danas svi htjeli riješiti sve preko noći, a to ne ide tako – kazao je Antun Krištija otac petero djece. Kaže da je svjestan kako se mnogi danas teško odlučju na više djece, ali drži kako su djeca blagoslov i koliko god bilo teško uz ljubav koju imaju sve prepreke postaju savladive.

Upravo zato poziva mlade neka se odlučuju na više djece. Naravno pri tome, osim što svatko od nas mora raditi na sebi i za sebe te za bolje sutra svoje obitelji, i oni koji nas vode moraju omogućiti uvjete u kojima će ove obitelji i dalje imati prostora razvijati se, ali i uvijete u kojima će oni koji bi htjeli krenuti njihovim stopama moći raditi i pristojno živjeti od svoga rada, a ne strahovati hoće li sutra imati posao ili hoće li dobiti plaću. Dok god to ne bude tako izvjesnost da ćemo za nekih tridesetak godina ostati bez 70 tisuća stanovnika je i te kako sigurna.

 

Komentari
Prethodni članakS 1.1. 2018. – Na snazi niz novih zakona
Sljedeći članakCRNI POČETAK 2018. U samo par sati razlike poginulo šestero ljudi: četvero na cestama, dvoje na moru