S početkom nove školske godine, adresa i broj telefona koje bi svaki roditelj trebao imati zapisane u rokovniku i mobitelu svakako je Savjetovalište za mlade, koje već drugu godinu djeluje u okviru Službe za javno zdravstvo, zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko ličenje bolesti ovisnosti županijskog Zavoda za javno zdravstvo, u Slavonskom Brodu. Da postojanje institucije , itekako, ima smisla, potvrđuje brojka id 200-njak mladih ljudi u dobi od 12 do 21 godine, koji su, na ovaj ili onaj način, prošli kroz savjetovalište. ( raduje podatak da su ih na tretman, uglavnom, dopratili roditelji, što će reći, kako unatoč problemima u komunikaciji, gubljenju tradicionalnih uloga obitelji, neuvažavanju autoriteta, još uvijek postoji strogo odijeljena uloga roditelj-dijete, ali i komunikacija među njima ) . Stručnjaci zaposleni u savjetovalištu kažu, kako su se stvari, unatoč, početnoj nelagodi, našoj sklonosti da probleme sakrivamo iza vlastitog zida, strahu od osude okoline, koji je, prisutan u malim sredinama gdje svatko zna svakoga, vrlo brzo zakotrljale, a roditelji počeli tražiti savjete profesionalaca. Još kad bi zaživjela prevencija, statistika bi bila pozitivnija.
Loš uspjeh u školi, izostanci s nastave, nisko samopuzdanje usred visokih očekivanja okoline, depresija, nemogućnost komunikacije s roditeljima- uobičajeni su problemi s kojima mladi dolaze u savjetovalište. Gužva na vratima nešto je veća na prelasku iz osmog u prvi razred srednje škole, te godine puberteta. Najviše mladih koji dolaze po savjet u dobi je od 15 do 18 godina, a daleko je više mladića nego djevojaka. Njihovi su problemi, iz generacije u generaciju isti- prvi eksperimenti s drogama, alkoholom, sitne krađe, vršnjačko nasilje, izostanci, huliganstvo. Zanimljivo je, kaže struka, kako su djevojke i djevojčice te koje su se, unatrag 10-ak godina, jako promijenile. Ono što je nekada bilo rezervirano samo za dječake, danas je prisutno i kod djevojaka .Izostanci iz škole, bježanje s nastave, bježanje od kuće, maloljetničke trudnoće, problemi s bulimijom i anoreskijom, alkoholizam, pogrešne veze u koje stupaju putem facebooka. Statistika je pokazala kako su problemi najprisutniji u dobi od 15 do 16 godina, te pred kraj školske godine.
Kako bi problemima pristupili na pravi način, služba je s početkom rada, provela i prvo opsežno anketno ispitivanje o rizičnom ponašanju mladih naše županije, među učenicima prvih razreda srednjih škola. Dobiveni podaci tada su pokazali kako je od 1082 anketiranih učenika, njih 89 posto probalo alkohol, od toga čak 30 posto u dobi od 13 godina. 40 posto srednjoškolaca prvi se puta napilo u dobi od 10 do 12 godina. Čak 60 posto adolescenata naše županije pije prigodno, 13 posto njih svaki dan, a povremenih je pušača 58 posto.
Želite li izbjeći posjet savjetovalištu ( jer, kada dođete tamo, obično je problem već prisutan ), stručnjaci roditeljima savjetuju kako je najvažnije slušati i razumijeti svoju djecu. Osim toga, svaki dobar roditelj trebao bi poznavati društvo svoje djece, a jako je važna kvalitetna suradnja roditelja i profesora.
Ukoliko je problem tu, a sami ga ne možete ili ne znate riješiti, u savjetovalište možete doći samoinicijativno, saznati informacije putem službene stranice županijskog zavoda, ili ih nazvati telefonom. Korisna adresa s početka teksta je Slavonski Brod, Augusta Cesarca 71., broj telefona 415-897
Autor: Simonida Tarbuk