Prvi put, obljetnicu priznanja naša zemlja slavi kao punopravna članica Unije. Priznanje je Hrvatska dočekala u jeku Domovinskog rata, kada je gotovo trećina zemlje bila pod okupacijom tadašnje JNA i srpskih pobunjenika, a na svoje je, tog 15. siječnja međunarodno priznate, granice izašla tek nakon šest godina, nakon mirne reintegracije istočne Slavonije i Podunavlja. Tim su procesom stvoreni uvjeti za povratak prognanika i izbjeglica na ta područja i njihovu obnovu.
Ovih dviju obljetnica danas su se prisjetili brojni hrvatski branitelji, sudionici rata, obitelji poginulih, udruge proistekle iz Domovinskog rata i čelnici Grada Nova Gradiška koji su prvo položili vijence, zapalili svijeće i upriličili molitvu na spomen obilježju u Novoj Gradiški i kod biste prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana. Nakon polaganja prigodnim riječima obratio se predsjednik Udruge roditelja poginulih hrvatskih branitelja prof. Ante Vukšić koji je govorio o značaju datuma 15. siječanj 1992. godine.
“Puno je datuma u hrvatskoj povijesti bilo važno, međutim jedan od najvažnijih je 15. siječanj. Prije 22 godine Europa je priznala mladu državu. Bilo je to u vrijeme rata kada su ginuli naši sinovi, kada su naši hrvatski branitelji bili na crtama obrane od velikosrpskog osvajača”, istaknuo je Vukšić koji je naglasio kako su u stvaranju hrvatske države najzaslužniji hrvatski branitelji, te rekao kako veliki doprinos u tome ima i prvi hrvatski predsjednik dr. Franjo Tuđman.
Uslijedila je potom promocija monografije 1. gardijske brigade Tigrovi kojoj je nazočilo i nekoliko hrvatskih generala, te pripadnici nekolicine postrojbi u Domovinskom ratu. Kako je ovo jedna od najvažnijih obljetnica iz Domovinskog rata potvrdio je prije predstavljanja monografije i dogradonačelnik Dario Ban.
“Tim aktom priznanja međunarodna zajednica je shvatila kakvu golgotu prolazi hrvatski narod izložen velikosrpskoj agresiji u svom obrambenom Domovinskom ratu. Tim činom poslala je poruku čitavom svijetu kako je to budući relevantni politički, odnosno državni čimbenik u novom ustroju”, kaže Ban.
Monografiju je između ostalog predstavio predsjednik Udruge veterana 1. gardijske brigade “Tigrovi” legendarni Tigar umirovljeni general Tomo Medved.
“Ime Tigrova gradilo je više od 11 tisuća pripadnika iz svih krajeva Hrvatske, Bosne i Hercegovine, cijeloga svijeta. U borbi za domovinu poginulo je 367 pripadnika Tigrova, 6 njih je nestalo, 1710 pripadnika je ranjeno, 202 su prošla torture srpskih koncentracijskih logora. Ovi podaci govore o ratnom putu Tigrova i žrtvi koju je ova brigada podnijela za slobodu domovine. Svi pripadnici disali su kao jedan i taj entuzijazam pogodovao je pozitivnoj atmosferi bez koje bi bilo nemoguće ostvariti taj uzvišeni cilj – slobodnu domovinu svih Hrvata”, naglasio je Medved.
Jedan od organizatora obilježavanja 22. obljetnice međunarodnog priznanja Hrvatske je i pukovnik Mato Modrić, predsjednik Udruge 121. brigade hrvatske vojske koji je prije promocije monografije čestitao svim žiteljima Brodsko-posavske županije i stanovnicima Republike Hrvatske današnji dan.
“Zahvaljujem se svima onima koji su sudjelovali u Domovinskom ratu, a roditeljima poginulih branitelja izražavam duboku sućut. Ovo obilježavanje će postati tradicija, a sve to vežemo uz obilježavanje značajnih datuma iz starije i novije hrvatske povijesti”, rekao je Modrić.
Osim legendardnog Tigra Tome Medveda, monografiju su predstavili i predstavnik hrvatskog Memorijalnog dokumentacijskog centra Domovinskog rata dr. Ivan Radoš, te umirovljeni general Josip Lucić, zapovjednik 1. gardijske brigade Tigrovi od svibnja do prosinca 1991. godine. Prije toga prikazan je prigodni dokumentarni film o putevima Tigrova tijekom Domovinskog rata.
U predstavljanju monografije umirovljeni general Lucić je posebno naglasio značaj zapadno-slavonskog ratišta koje je bilo jedno od najkrvavijih u Domovinskom ratu.
“Zapadno-slavonsko ratište bilo je jedno okrutno i tvrdo ratište gdje se žestoko ginulo, ali i branilo. Moram istaknuti da su Nova Gradiška s jedne i Novska s druge strane bila dva čvrsta kamena temeljca koje Banjalučki korpus nije mogao razbiti, nego je hrvatska vojska s jedne i druge strane nemilosrdno udarala i u potpunosti sprječile zadaće korpusa presjecanja Hrvatske”, rekao je Lucić.
Svi sudionici današnje proslave istaknuli su kako se nikako ovaj datum ne treba zaboraviti i kako se i mladim naraštajima treba govoriti o značaju svih povijesnih datuma u Domovinskom ratu, kao i značaj samog rata.