U petak 22. siječnja 2016. godine, u organizaciji Općine Staro Petrovo Selo, Turističke zajednice Općine Staro Petrovo Selo i Udruge vinogradara i voćara „Sv. Vinko“ u naselju Starci, održat će se manifestacija obilježavanja blagdana Svetog Vinka.

Program obilježavanja započet će u 11.00 sati Svetom misom koja će se održati u kapelici Sv. Vinka, nakon mise, te blagoslova vinograda i voćnjaka uslijedit će druženje vinogradara, voćara i njihovih gostiju uz kuhane kobasice, petrovoselska vina i glazbu tamburaša.

Organizatori pozivaju sve vinogradare i voćare kao i sve štovatelje Svetog Vinka da dođu na obilježavanje manifestacije „Vinkovo u Starcima“, rekao je načelnik Općine, Željko Kočijašević.

Sv. Vinko iz Zaragoze, đakon i mučenik pod Dioklecijanom, 304.g. spominje se u Rimskom Martirologiju 22.01. zajedno sa sv. Anastazijem Perzijskim, poštovan i od Grka 11. prosinca. Taj najpoznatiji mučenik Španjolske predstavlja se u đakonskoj dalmatici i sa znakom križa, gavrana, rešetaka ili plamena. Čašćen je kao zaštitnik Valencije, Zaragoze, Portugala itd. Uzimaju ga za zaštitnika vinari, staklari i mornari. Ime mu je i u litanijama Svih svetih. Mučenje svetoga Vinka, razbijanje njegova tijela, curenje i hvatanje krvi, poistovjećuje se s branjem, lomljenjem grožđa i hvatanjem mošta. Stoga on postaje zaštitnikom vinograda i vinogradara. Slavljenje svetoga Vinka dovodi se u vezu s vinskim antičkim bogom Dionizom, čije se slavljenje u antičkoj Grčkoj održavalo u periodu od 11. do 13. antesteriona, što bi uz određene pomake u pojedinim godinama odgovaralo našem mjesecu veljači. Prvoga dana te svetkovine otvorene su bačve s novim vinom koje se tada moralo obavezno piti. Sveti Vinko, kao i Dioniz, označava rađanje i buđenje prirode i dolazak proljeća, a uz njih se vezuje i početak nove vegetacijske godine.

Vinogradari se sastaju u svojim vinogradima. Na blagdan sveca muškarci i u današnje vrijeme poslijepodne idu od podruma do podruma i slave. Odrežu vinovu lozu i stave u vodu, na isti način, kao na Lucu, te iz pupoljaka predviđaju kakav će biti urod grozđa. Običaj je bio objesiti kulen na kolac, da budu toliki grozdovi kao kulen. Vinogradari Hrvati su na Vincekovo još i početkom 20. stoljeća u svojim podrumima posjećivali jedan drugoga. I u današnje vrijeme tamburaši prate gazde uz svirku, idući od podruma do podruma, a nekoć ih je pratio i gajdaš. Vinogradari ponesu sa sobom u vinograd na dan svetoga Ivana blagoslovljeno vino i svetu vodu posvećenu na Vodokršće. Domaćini, obilazeći vinograd, svetom vodom posvete četiri strane vinograda, a četiri ugla vinograda pak posvećenim vinom.

Neke od  tradicionalnih izreka za blagdan Svetog Vinka, Vincekovo:

Ako se na Vincu topi snig vino će biti dobro. Koliko dana popije tog dana vinogradar taki će mu bit i rod.

Kad je Vincet, ako je kiša padala onda su kazali: “No, sad bude vino!” Ako nije bilo, ako suša bila: “No, kaže, ne bu vino!

Ako kaplje voda sa strehe, onda će bit mlogo vina.

Ako na svetog Vinka sunce peče, obilno vino u bačve poteče.

Ime sveca Vinko, Vince znači pobjednik. Zapravo, on pobjeđuje tamne sile zime te priprema put za dolazak proljeća.

vinkovo sps 2 vinkovo sps-1

 

Komentari
Prethodni članakProdajem šrot za svinje i piliće, kukuruz, ječam. 099/570-33-61
Sljedeći članakNastradali u (krivo)lovu, podnesene i prijave