Kako je na tržištu Europske unije od rujna 2015. godine zabranjena prodaja klasičnih turbo-plinskih bojlera koji su, zbog energetske učinkovitosti, zamijenjeni kondenzacijskim bojlerima, problem za 75.000 korisnika koji još imaju “stare” bojlere nastaje kada ih treba zamijeniti zbog kvara ili dotrajalosti, piše DNEVNIK.hr

Naime, tada se u pravilu mora mijenjati cijeli sustav za odvod dimnih plinova u zgradi, što znači visoke troškove i za korisnika, ali i za sve stanare u zgradi. Problem je i što za takav zahvat, prilagođavanja dimnjaka, treba suglasnost svih stanara. 

“Ukupni troškovi zamjene bojlera i sanacije dimnjaka mogli bi sljedećih godina dosegnuti i do dvije milijarde kuna“, naglasio je član Grupacije distributera i opskrbljivača energijom HGK Dubravko Duvančić na radionici o promjeni uređaja za grijanje te mogućnostima zamjene u višestambenim zgradama koja je održana u HGK-u. 

Zbog visokih troškova zamjene plinskih bojlera i sanacije dimnjaka građani se nerijetko odlučuju kupiti opet klasični bojler, ali “na crno”, u primjerice Srbiji ili BiH, a neki se odlučuju i na prelazak na kruta goriva na dimnjacima namijenjenih plinskom sustavu, što pak dovodi do opasnosti od trovanja i požara,  što se i događa.

“Kako će se napraviti servis uređaja koji je ilegalno postavljen i provesti stručna analiza i izdavanje tehničkih rješenja? Dimnjačari u tom slučaju ne mogu izdavati pozitivna rješenja“, istaknuo je Dejan Lončarić iz Grupacije dimnjačara HGK-a. 

U donošenju Uredbe Europske komisije o prelasku na kondenzacijske bojlere kojima, istaknuto je, uštede energije iznose tek tri posto, nije sudjelovala struka te se nije vodilo računa o posebnostima u pojedinim zemljama EU-a, kaže Duvančić i naglašava kako su, primjerice, u Njemačkoj propisana i izuzeća kod vikendica te u slučaju neprimjereno visokih troškova. 

“I u Hrvatskoj je potrebno tražiti izuzeće te omogućiti propisima zamjenu klasičnih starih bojlera s istim takvima novim bojlerima na postojećem sustavu. Takav će se zahtjev uputiti u Ministarstvo gospodarstva i poduzetništva te zatražiti izmjene i dopune Pravilnika koji će to omogućiti“, istaknuo je Duvančić. 

Zamjenu bojlera i sanaciju dimnjaka moguće je provesti i sredstvima iz EU-a, ali nema dovoljno novca za sve korisnike, no sljedeći će natječaji u tu svrhu biti 2019. godine. 

Izvor: DNEVNIK.hr 
Foto: Ilustracija 

 

Komentari
Prethodni članakNova parkirna mjesta rade se Relkovićevoj ulici
Sljedeći članakSutra počinju “Pokladni dani u Novoj Gradiški”: Ove godine zajedno dječja i velika pokladna skupina