Učenici OŠ Ljudevita Gaja u sklopu projekta Erasmus+ putovali su u Poljsku. Njihove dojmove s puta pročitajte u nastavku.

Projekt Erasmus+

Nakon što su učenici OŠ Ljudevita Gaja Nova Gradiška i njihove obitelji ugostili prijatelje iz Grčke u sklopu projekta Erasmus+, uslijedio je drugi dio projekta u kojemu su učenici iz naše škole posjetili Poljsku i upoznali nove prijatelje u Wrotzlavu. U Poljsku su otputovali učenici 6. razreda: Mateo Lalić, Emili Vlaić, Marija Jakopović, Maja Štefanac, Iris Brkanac, Mia Kuštrin i Nika Petričević u pratnji učiteljica Mirele Tomić i Marinele Banovčić, te proveli 9 nezaboravnih dana učeći i usavršavajući se.

Let zrakoplovom

19. svibnja 2023. dan je polaska. Nekima prvi susret s protokolom u zračnoj luci, ali i prvim letom. Osjećaji su podijeljeni, u isto vrijeme uzbuđenje i strah. Let od Zagreba do Varšave trajao je sat i dvadeset minuta. Budući da je bilo oblačno, nije se puno toga moglo vidjeti, ali zato je let iz Varšave u Wrotzlav bio dojmljiviji. Mogla su se vidjeti beskrajna žuta polja uljane repice isprekidana naseljima i rijekama. U zračnoj luci su nestrpljivo čekali prijatelji iz Poljske sa svojim roditeljima.

Škola domaćin – privatna škola Parnas u Wrotzlavu

Za prvi službeni susret u školi upriličen je zajednički doručak. Mogla su se čuti čak četiri jezika: poljski, hrvatski, španjolski i engleski. Stigli su i učenici iz Španjolske u pratnji svojih učiteljica.

Zajednički izleti

Osim zajedničkih radionica u kojima su učenici predstavljali zemlju iz koje dolaze, dio zajedničkih druženja su i izleti na kojima su naučili mnogo o gradu domaćinu, ali i Poljskoj općenito. Vidjeli smo katedralu, glavni trg, sveučilište, nekoliko muzeja, izložbu maketa željeznice i ostalih znamenitosti Wrotzlava „Kolejkovo“, aqvapark, ZOO,  predivan botanički vrt, Srebrnu planinu i vojnu utvrdu, dvorac Ksijaz, rijeku Odru i kanale, te Muzej i spomen-područje Gross Rosen, radni logor iz Drugog svjetskog rata, pedesetak kilometara od Wrotzlava, te lov na patuljke, najmanje stanovnike grada.

Dojmovi naših učenika:

Maja Štefanac: „Bila sam u obitelji dragih i gostoljubivih ljudi. Trudili su se ugoditi mi. Shvatila sam kako poljski jezik ima sličnosti s hrvatskim jezikom. Škola ima kantinu i učenici mogu ručati. Mojim se domaćinima svidio čokolino i čokolada s rižom. Bili su nekoliko puta u Hrvatskoj na ljetovanju.“

Nika Petričević: „Oduševila me hrana. Najbolji mi je bio zadnji dan projekta jer smo imali karaoke, plesali i družili se. Jedino mi se nije svidjelo što smo morale putovati svaki dan oko sat vremena do škole. U blizini škole nema niti jedne pekara kao kod nas, ali zato su male prodavaonice „Žabka“ na svakom uglu.“

Iris Brkanac: „Arhitektura grada je očaravajuća, grad je velik, ali čist i siguran. S obitelji sam se zbližila, svaki smo dan igrali neku društvenu igru. Primijetila sam da paze na prehranu, e to mi je teško palo. Zadnji smo dan pripremili zajednički obrok (kolači, voćna salata…).Svakako želim ponoviti nešto slično. S roditeljima ću ovo ljeto posjetiti Atenu i svoju grčku prijateljicu.“

Mateo Lalić:  „Moj domaći Antoni mora putovati četrdesetak minuta do škole i javni je prijevoz za mlade do 18 godina besplatan. Antoni ima psa s kojim smo se svaki dan igrali. Naučio sam kako mrkva može biti zdrava grickalica. Sve mi se svidjelo.“

Emili Vlaić: „Moja domaćica i vršnjakinja iz Poljske zvala se Hania. Tata joj je vegetarijanac. Lijepo sam se osjećala u njezinoj obitelji. Odlično smo se slagale. Voljela bih ju ponovo vidjeti.“

Marija Jakopović: „Zasia i ja  smo odmah kliknule, bilo mi je teško rastati se s njom. Probala sam novu hranu, svidjeli su mi se pijerogi. Poljaci jedu manje mesa, više povrća od nas Slavonaca. Iznenadilo me kako piju puno čaja. Ostat ću sa svima u kontaktu, a Zasiu smatram svojom novom sestrom.“

Mia Kuštrin: „Sara je sjajna djevojčica, njezin tata voli kuhati, a mama ima takvo radno mjesto da često izbiva. Donijela mi je suvenir iz Milana. Sara me povela na svoj trening, naime, penjala se na umjetnu stijenu, dakle bavi se penjanjem. Grad Wrotzlav je prekrasan grad.“

Osam provedenih dana u Wrotzlavu obogatilo je naše učenike jer su stekli nove prijatelje, kušali poljske specijalitete, osjetili drugačiji stil života, usavršavali engleski jezik i učili povijest zemlje koju su posjetili.

Zanimljivost o patuljcima u Wrotzlavu

Wroclaw se smjestio u jugozapadnoj Poljskoj na rijeci Odri. Star je više od tisuću godina. Centar Wroclawa njegov je stari grad, a glavno mjesto okupljanja u njemu prekrasan je starogradski trg Rynek. Trg je  iz 13. stoljeća i dalje ima originalni oblik i veličinu, iako su građevine koje ga okružuju mijenjane kroz stoljeća. Većina njih prilično je oštećena u Drugom svjetskom ratu, ali im je nakon detaljne rekonstrukcije vraćen stari sjaj. Posebnost i jedinstvenost Wroclawa su njegovi mali stanovnici. Cijela legija malih patuljaka raspoređena je po gradu. Dok neki patuljci čuvaju stražu, drugi su onesviješteni od prevelike količine alkohola… Simboliziraju otpor komunizmu… (izvor: svjetskiputnik.hr)

Tekst: učiteljica Marinela Banovčić OŠ Ljudevita Gaja Nova Gradiška

Fotografije: učenici i učiteljice OŠ Ljudevita Gaja Nova Gradiška koji su posjetili Poljsku

 

Komentari
Prethodni članakZavršena Gradska kuglačka liga, naslov prvaka osvojila ekipa HVIDR-e
Sljedeći članakNovogradiški vrtićanci oprostili se s vrtićkim danima