Obilježavanje 36. obljetnice HDZ-a u Brodsko-posavskoj županiji započelo je izvan uobičajenog protokola – obraćanjem predsjednika Vlade Republike Hrvatske i predsjednika HDZ-a Andreja Plenkovića, u kojem su dominirale teme sigurnosti, ekonomije i političke stabilnosti. Premijer je odmah dao širi kontekst, naglašavajući kako Hrvatska djeluje u složenim globalnim okolnostima: “Nalazimo se u vremenu koje je bitno drukčije nego prije nekoliko godina. Imamo rat u Europi, rast cijena energenata i sigurnosne izazove koji traže ozbiljne odgovore. Hrvatska mora biti spremna, ali i zaštititi standard svojih građana. Zato govorimo o nacionalnoj sigurnosti, modernizaciji vojske, ali i mjerama koje štite kućanstva i gospodarstvo,” rekao je Plenković. U ekonomskom dijelu bio je još konkretniji: “Uspjeli smo povećati plaće, održati rast, podići kreditni rejting i istodobno reagirati u krizama. To pokazuje da vodimo odgovornu politiku i da imamo jasan smjer razvoja.”
Svečani dio programa u obnovljenom Hrvatskom domu otvorio je Branko Godić, predsjednik Gradskog odbora HDZ-a Slavonski Brod, podsjetivši na simboliku prostora: “Ovo nije samo obljetnica stranke, nego i podsjetnik na ideju koja je oblikovala hrvatsku državu. Hrvatski dom nosi snažnu simboliku i upravo zato je važno da se ovdje okupljamo i podsjećamo na vrijednosti koje su nas dovele do današnje Hrvatske.”
U nastavku se okupljenima obratio Tomislav Teskera, predsjednik Zajednice utemeljitelja HDZ-a „dr. Franjo Tuđman“ BPŽ, koji je u govoru spojio osobna sjećanja i političku poruku: “Sjećam se vremena kada se o Hrvatskoj govorilo u obiteljima, kada su se dijelili letci i odlazilo na skupove. Tada je to bila ideja, danas je to država. Ta država nije nastala sama od sebe, nego zahvaljujući ljudima koji su imali hrabrosti i vjeru. Ključ uspjeha HDZ-a je u zajedništvu, u spremnosti da se preuzme odgovornost i da se radi za opće dobro.” Dodao je i važan politički naglasak: “Ako nemamo projekte i suradnju, zaostajemo. Zato je važno uključivati ljude, posebno mlađe generacije, jer politika nije nešto apstraktno – ona se vidi u svakodnevnom životu.”
Jedan od najupečatljivijih govora večeri održao je Vladimir Šeks, počasni predsjednik Zajednice utemeljitelja HDZ-a, koji je podsjetio na same temelje stranke: “HDZ nije nastao iz komfora, nego iz potrebe da se obrani hrvatski narod i stvori država. To je bio pokret koji se suprotstavio velikosrpskoj politici i izborio slobodu Hrvatske. Temelj svega bila je nacionalna pomirba i zajedništvo, bez kojih ne bi bilo pobjede u Domovinskom ratu.” U svom prepoznatljivom stilu, povukao je paralelu s današnjim vremenom: “Danas imamo nove izazove, ali temelj ostaje isti. Ako izgubimo zajedništvo i jasnoću cilja, gubimo i snagu.”
Župan Brodsko-posavske županije Danijel Marušić govorio je o konkretnim rezultatima, nastojeći brojke prevesti u svakodnevicu:”Kada govorimo o investicijama, govorimo o školama, bolnicama, cestama i projektima koji mijenjaju život ljudi. Nikada nije bilo više ulaganja. To nije percepcija, to je stvarnost koju građani vide i osjećaju.” Naglasio je i promjenu odnosa države prema lokalnoj razini: “Danas imamo redovitu i konkretnu komunikaciju s Vladom. Projekti se ne najavljuju samo – oni se realiziraju.”
Politički najizravniju poruku večeri dao je Pero Ćosić, predsjednik Županijske organizacije HDZ-a BPŽ i predsjednik Županijske skupštine, jasno usmjerivši fokus prema nadolazećim izborima: “Večeras ne obilježavamo samo obljetnicu, nego i kontinuitet političke snage. Pred nama su novi izazovi i nova politička utakmica. Posebno nas čeka ozbiljan posao u Novoj Gradiški, gdje ćemo usmjeriti dodatnu energiju, organizaciju i zajedništvo kako bismo ostvarili pobjedu.” Iz njegovih riječi, ali i iz atmosfere među okupljenima, bilo je jasno kako će izbori u Novoj Gradiški biti jedan od ključnih političkih testova za HDZ u ovom dijelu županije. Riječ je o sredini koja ima političku težinu, ali i simbolički značaj – povratak ili zadržavanje vlasti tamo percipira se kao potvrda snage stranke na terenu. Upravo zato, kako se moglo čuti i izvan službenih govora, već sada se govori o mobilizaciji članstva, jačanju organizacije i izboru kandidata koji će moći odgovoriti na očekivanja birača.
Završni govor ponovno je pripao premijeru Andreju Plenkoviću, koji je spojio lokalnu i nacionalnu razinu: “Hrvatska je danas na 78 posto prosjeka razvijenosti Europske unije. Udvostručili smo BDP, povećali plaće i smanjili javni dug. To su konkretni rezultati koji pokazuju da Hrvatska ide naprijed.” Posebno se osvrnuo na Slavoniju: “U slavonske županije uloženo je više milijardi eura. To su projekti koji su promijenili kvalitetu života, otvorili radna mjesta i stvorili novu perspektivu.” No završnica je bila jasna poruka stranci:
“Nema opuštanja. Nema spavanja. Moramo ostati angažirani, jedinstveni i spremni na nove izazove. Povjerenje građana se ne podrazumijeva – ono se zaslužuje svaki dan.”
Večer je imala i zanimljive povijesne i kulturne reference koje su dodatno obogatile program. Spominjani su dr. Franjo Tuđman, kao osnivač stranke i prvi predsjednik Republike Hrvatske, zatim Matija Mesić, prvi rektor obnovljenog Sveučilišta u Zagrebu, kao i slavna balerina Mija Čorak Slavenska, koja je nastupala upravo u prostoru Hrvatskog doma. Kroz govore i program provlačila se i simbolika hrvatske državnosti, Domovinskog rata i nacionalnog identiteta, što je večeri dalo dodatnu emotivnu dimenziju.
Po završetku službenog dijela, okupljeni su se preselili u šator pored Hrvatskog doma, gdje je održan domjenak. Uz tamburašku glazbu i opušteniju atmosferu, razgovori su se nastavili bez mikrofona, ali s vrlo jasnim fokusom – nadolazeći izbori, politička pozicioniranja i strategije za Novu Gradišku, koja se već sada nameće kao jedno od ključnih političkih bojišta u mjesecima koji slijede.
Izvor: 035 PORTAL









































