23. kolovoza-DAN CRNE VRPCE
Europski dan sjećanja na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima-
Nacizma, fašizma, komunizma
„ Tko kontrolira prošlost
Kontrolira sadašnjost,
A time i budućnost.“
George Orwel (1903.-1950.)
U ovim nemirnim vremenima ovijenima crnim oblacima ljudske gluposti i netrpeljivosti koja nam potvrđuju izreku „Čovjek je čovjeku vuk.“, osjećam potrebu pozvati Čovjeka da probudi u sebi ljubav, ali i poštovanje prema svome bližnjem.
Danas se obilježava dan sjećanja na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima, nacizma, fašizma i komunizma. Hrvatski sabor je u lipnju 2011. godine na preporuku Europskog parlamenta ukazao na važnost promišljanja osjetljivih i kompleksnih pitanja zajedničke povijesti njezina očuvanja za buduće generacije. Upravo danas je važno podsjetiti se na tragičnu prošlost stare gospođe Europe koja bi morala poslužiti kao moralna i politička inspiracija za neponavljanje grešaka prošlosti. Prošlosti koja je obilježena mnogim represivnim ideologijama koje su uz pomoć „policijske države“ njegovale „kult ličnosti“, opći nadzor, obračun s neistomišljenicima, stalnu „proizvodnju neprijatelja“ i prisilnu kolektivizaciju.
Unatoč odanosti Partiji i režimu mnoge sljedbenike represivnih režima pojela je noć te se ponovio paradoks Francuske revolucije koji nam kazuje „Revolucija jede svoju djecu!“.
Bez obzira na nesigurnost proizašlu iz blizine ratnih sukoba , danas u suvremenim europskim zemljama vlada apatija i opća nezainteresiranost za stanje u društvu i povijest. Ona je proizašla iz demokracije i blagostanja kojeg danas uživamo.
Odbacivanjem antičkih i kršćanskih temelja nakon Drugog svjetskog rata Europa je svojim građanima nametnula pasivan stav i uvela ih u opasnu povijesnu zabludu; „Pustimo prošlost, okrenimo se budućnosti!“
Prividna deideologizacija iznijela je na vidjelo novi povijesni apsurd-ideolozi i nositelji totalitarnih sustava priključili su se utopijskoj ideji ujedinjene Europe „bez granica i naroda“ te pod krinkom globalizma, tehnološkog napretka i liberalizma stvorili opasnu za Malog Čovjeka, ideološku ideju koja danas tvori osnovu europske politike.
Upravo zato je za naš hrvatski narod koji napaćen luta stoljećima u europskoj magli važno zapamtiti: „Narod koji zaboravi svoju prošlost, osuđen ju je ponoviti slijepo srljajući u budućnost!“.
U ovim nesigurnim vremenima potrebno je više nego ikada razviti kulturu sjećanja kod pojedinaca, kako bismo mogli učiti na greškama iz naše prošlosti.
Povijest mora biti Magistra Vitae i putokaz u suvremenim previranjima. Ona nije pohranjena samo u prašnim arhivskim spisima već i u svakom od nas. U kolektivnom sjećanju svakog društva i naroda.
Upravo ove činjenice važne su za naš zavičaj koji se nalazi na predziću kršćanstva. Nova Gradiška je u prošlosti kao graničarski grad, doživjela puno teških i krvavih desetljeća i stoljeća. Stvorena za obranu austro-ugarske monarhije bila je sazdana od više vjerskih zajednica. U prvom redu rimokatoličke, zatim u malom postotku pravoslavne i židovske.
Za budućnost svakog građanina našega slavonskog grada natopljenog patnjama minulih dana potrebno je u svakom od nas probuditi suosjećanje i poštovanje prema bližnjem. Želimo li živjeti kao prosvijećeni i humani ljudi moramo uvažavati Čovjeka bez obzira na nacionalnu i vjersku pripadnost. No sukladno tomu svaki naš zavičajnik mora štovati Hrvatsku kao svoj dom i ukazati joj dužno poštovanje kao Majci. Samo zagovaranjem zajedništva možemo nadvladati različitost i sačuvati hrvatsku kulturu koja nam jamči opstanak u budućnosti.
Mali Čovjek koji bespomoćno promatra izmjene carstva i kraljevsta na svom tlu nemoćan da nešto učini, mora paliti luč kod svih spomenika palim žrtvama bilo kojeg režima. To je odlika kozmopolita koja nas može spasiti od novog vrlog svijeta koji dolazi.
Na samom kraju sjetimo se riječi isusovca Stjepana Tomislava Poglajena izrečenih davne 1938. godine u časopisu „Život“ u članku naslovljenom „I nastala je noć“. On proročki i slikovito govori o „službi kukastog križa produženog u srp i čekić“.

Zorica Lalić
Dne 21. kolovoz 2022.

 

Komentari
Prethodni članakŽupnoj zajednici u Rešetarima financijska pomoć za obnovu župnog stana
Sljedeći članakU Kinu Nova Gradiška: Autocesta spasa