Na iznimno visokoj i stučnoj razini, u jedinoj medicinskoj ustanovi takve vrste u Hrvatskoj, u Psihijatrijskoj bolnici “Sveti Rafael” Strmac, jutros je( četvrtak, 4.listopada ) počeo stručni simpozij o palijativnoj njezi na temu “Kvaliteta života i skrbi u terminalnoj fazi bolesti”.

Stručni simpozij jutros je otvorio ravnatelj ustanove,  fra Dario Verni, a sva su se predavanja odvijala uz simultani prijevod na talijanski i hrvatski jezik. Veliki broj medicinskih i nemedicinskih stručnjaka iz svih dijelova Hrvatske, ali i Italije, pokazao je izniman interes za temu o kojoj i europske medicinske instutucije itekako imaju još štošta za reći, obzirom, kako su mreže palijativne skrbi ustanovljene u samo malom broju zemalja.

Ono u čemu često griješimo kada je terminologija u pitanju, upravo je pojam palijativne skrbi. Untaoč opće prihvaćenom uvjerenju kako je riječ o skrbi bolesnika kojima je ostalo još samo nekoliko mjeseci života, palijativna skrb počinje onog trenutka kada je pacijentu dijagnosticirana neizlječiva bolest. Iako su u 60 posto slučajeva neizlječive bolesti uglavnom one onkološkog tipa, prema klasifikaciji 40 posto bolesti čine staračke demencije, neonkološke bolesti, bolesti neurološkog i degenerativnog tipa. O takzovanoj “Bijeloj knjizi” standarda i normativa za hospicijsku i palijativnu skrb u Europi, govorio je na početku cjelodnevnog stručnog usavršavanja, primarijus dr.znanosti Zoran Lončar, zamjenik ravnatelja Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.

Hospicijska i palijativna skrb  zahtijeva iznimno stručan i interdisciplinarni pristup, ali i ekipu sastavljenu od volontera, liječnika, psihologa, psihijatara, te svih onih koji će bolesniku omogućiti zadovoljenje psihofizičkih, duhovnih i socijalnih potreba. Hrvatska je  u ustrojavanju mreže palijativne skrbi još jako daleko od europskih standarda, koji zahtijevaju organizaciju sustava kroz više razina – opću, specijalističku, te na kraju, centre izvrsnosti koji će dugoročno iznjedriti sama struka. Poražavajuće je kako na sva četiri medicinska fakulteta u Hrvatskoj još uvijek nema katedre za palijativnu medicinu niti mogućnosti za specijalistička usavršavanja.  Upravo stoga sustav i mrežu hospcijske i palijativne skrbi tek treba ustrojiti.

Ono što Hrvatska ima trenutno, četiri su mobilna palijativna tima – u Istri, Rijeci, Zagrebu i Čakovcu, ambulantu palijativne skrbi u Osijeku, te na sekundarnoj razini odjele palijativne skrbi u Kninu, Novom Marofu, te u bolnici “Sveti Rafael”, Strmac. Naše medicinske ustanove za sada nude bolesnicima kućnu njegu, fizikalne terapije, usluge liječnika opće prakse, a ne smijemo zanemariti niti ulogu volonteskih timova, koja je  u europskim hospicijima iznimno značajna.

Goste simpozija do kraja dana očekuje niz zanimljivih i stručnih tema, poput liječenja maligne boli, sveoubuhvatne procjene potreba bolesnika, gdje na snagu stupa duhovna komponenta, podrška bolesniku, terapeutska uloga obitelji u liječenju, te na kraju, s takozvanom listom prava umirućeg, upoznat će gost iz Italije, dr.med.Agostino Mascanzoni.

Organizacijom današnjeg simpozija Psihijatrijska bolnica “Sveti Rafel”, još jednom je nametnula visoke medicinske standarde liječenja, ali i potvrdila maksimum djelovanja bolničkog reda Svetog Ivana od Boga, obnova za humanizaciju koja uključuje ostanak uz bolesnika u svim fazama njegove bolesti,  gostoprimstvo, te prije svega  prilazak pacijentu  na najhumaniji mogući način.

Autor: Simonida Tarbuk

Komentari
Prethodni članakIstrage u Novoj Gradiški idu dalje!
Sljedeći članakDan pola Maisadour hibrida kukuruza u Novoj Gradiški