U prostorijama muzeja franjevačkog samostana u Cerniku održana je promocija knjige Vladimira Šeksa “Rašomon na Savi”.

Riječ je o knjizi u kojoj autor Vladimir Šeks pokušava otkriti istinu o tomu tko je odgovoran za pad Bosanske Posavine. Kako je 1992.godine Bosanska Posavina gotovo sva pala u ruke Srba, od tog su trenutka pa do danas u optjecaju su brojne teorije o tomu kako je došlo do pada i osobito tko je to područje zapravo izdao.

“To je jedan zbornik radova koje sam ja uredio, koje se odnose na traumatičnu točku novije hrvatske povijesti, posebno Bosanske Posavine. To je jedna traumatičan dio hrvatske povijesti, gdje ja propitujem iz svih mogućih izvora, kao u japanskom filmu “Rašomon”, gdje svatko od aktera, ključnih aktera, svih mogućih politika, propitujemo koji su uzroci i razlozi pada Bosanske Posavine. Razni ljudi, različite događaje vide na različite načine. Je li to rezultat izdaje, prodaje, tko je za to odgovoran, i čitateljima ove knjige iz svih mogućih izvora, relevantnih političara, posebno američkih, engleskih, hrvatskih, čitatelj će prosuditi kako i koji su razlozi, kako je u Daytonu stavljena točka na sudbinu hrvatskog dijela Bosanke Posavine.” – naveo je

“Rašomon na Savi” koju je napisao Vladimir Šeks donosi na više od tisuću stranica najopsežniji prikaz svih tih kontroverzi oko slučaja Bosanske Posavine. Ovom knjigom pokušava razjasniti situaciju i oko pada Bosanske Posavine i srušiti mit da ona nije prodana.

Uz autora Vladimira Šeksa na promociji su govorili i general pukovnik Mladen Kruljac i Frane Piplović.

-“Nakon pada Bosanske Posavine pronijela se priča da je ona predana i prodata, takva jedna urotnička filozofija i pogled su dugo trajali i sad je došlo vrijeme da se to raščisti. Ova knjiga je dvostruko značajna i Šeks ovom knjigom, uz pomoć dokumenata, skida odgovornost s predsjednika Tuđmana, ali je i otvorio nove mogućnosti povjesničarima, kao i svima koji rade u medijima da se između redova može naslutiti gdje su razlozi za pad Bosanske Posavine.” – rekao je Piplović

General pukovnik Mladen Kruljac dao je osvrt i pogled na knjigu, ali i na posavsko ratište gdje je bio kao jedan od zapovjednika.

-“Zahvalio bih se gospodinu Šeksu što je smogao snage da napiše ovu knjigu. I do sada je bilo pokušaja i izdano je desetak knjiga na ovu temu, ali Vladimir Šeks je iskoristio sve svoje znanje, iskustvo i tone materijala i to ne samo iz izvješća državne komisije, nego iz svih pregovora, sastanaka, rezolucija UN-a, raščlambi borbenih djelovanja MUP-a i Ministarstva obrane te izvješća službi i sve stavio te kronološki posložio u knjigu s 1051. stranicom.”

Hoće li 1050 stranica i hrpa dokumenata na jednom mjestu dodatno zbuniti one u dilemi i produbiti “rašomon” ili će, pak, doći do zaključka kojeg Vladimir Šeks vidi kao jedinog mogućeg, odlučit će najvjerojatnije svaki čitatelj tog djela za sebe.

Komentari
Prethodni članakIndustrijsko obrtnička škola: Obilježen Svjetski dan kuhara
Sljedeći članakNova Gradiška za pet: Volonteri sadili voćke u Područnoj školi u Ljupini