Članovi novogradiške podružnice Hrvatskog liječničkog zbora sinoć su se okupili na još jednom redovnom stručnom predavanju kako bi razmijenili iskustva i doznali najnovije informacije, ovoga puta iz područja palijativne medicine.

Budući novogradiška bolnica odnedavno ima Odjel palijative o ovoj je temi progovorio uvaženi novogradiški neurolog, voditelj odjela dr. Drago Smoljanac:

– Palijativna medicina je potpuna skrb o bolesnicima oboljelim od neizlječivih bolesti s ciljem postizanja najbolje moguće kvalitete života za bolesnike i njihove obitelji. Od bolesnika koji trebaju palijativnu skrb polovica boluje od raka, dok ostatak čine bolesnici koji boluju od demencije, posljedica moždanog udara, ostalih kroničnih neuroloških bolesti te kroničnih bolesti jetre, srca i pluća. Ove bolesnike ne možemo izliječiti, ali možemo osigurati kvalitetniji život bez boli i patnje. Palijativna skrb treba biti prilagođena individualnim potrebama svakog bolesnika. Palijativna medicina brine se za osobe svih životnih dobi, od najmlađe djece do najstarijih osoba. Briga o teškim bolesnicima nekada je bila isključivo izraz vjerskog milosrđa i prepuštena pojedinačnom suosjećanju. Unazad 40-ak godina briga o teškim bolesnicima postaje sastavni dio zdravstvenog sustava i izraz civilizacijske razine pojedinog društva a provode je dobro educirani stručnjaci. Svjetska zdravstvena organizacija proglasila je 1990. pravo na palijativnu medicinu jednim od osnovnih ljudskih prava na zdravstvenu zaštitu. Palijativna medicina se primjenjuje u svim fazama bolesti bez obzira na prognozu i ishod, dok pojam  terminalne skrbi (tzv. hospicijska skrb) obuhvaća medicinsku pomoć u zadnjoj fazi života i potporu obitelji u fazi žalovanja.

Postoje različiti modeli palijativne skrbi, ali svi imaju iste osnovne ciljeve: ukloniti bol i sve ostale simptome koji se pojave, uz interdisciplinarni pristup pomoći koja obuhvaća tjelesne, psihosocijalne i duhovne aspekte te potporu članovima obitelji; bolesniku u svakom trenutku pružiti potrebnu i odgovarajuću njegu koja mu osigurava najbolju moguću kvalitetu života te osigurati dostupnost potrebnih informacija u svako doba.

Organizacija palijativne medicine potrebna je na svim razinama zdravstvene zaštite (kućne posjete palijativnog tima, bolnički palijativni timovi, ustanove za palijativnu medicinu, klinike, odjeli, palijativni timovi u stacionarima domova i dr.).

Odjel za palijativnu medicinu novogradiške bolnice

– U Novoj Gradiški smo krenuli “puževim korakom” i daleko smo od toga da smo mi puno toga riješili. Zasada smo osnovali Odjel za palijativnu medicinu na koji dolaze pacijenti s naših odjela kada se procijeni da im se tamo više ne može pomoći. To su pacijenti koji su prošli operacije i onkološka liječenja i kada im se treba olakšati njegove tegobe. To za sada kod nas funkcionira. Na odjel se može doći ili od kuće ili na temelju uputnice liječnika specijaliste. Nažalost, na ovom se odjelu dosta umire, ali su tu i pacijenti kojima se pomogne pa odlaze svojim kućama. U Novoj Gradiški hitno treba osnovati Centar za koordinaciju i educirati zdravstveno osoblje. Tu je sad na redu Dom zdravlja koji bi trebao pokrenuti korake u pravcu njegova osnivanja.

U Centru za koordinaciju su uključeni bolesnik, obitelj, bolnice, liječnici, patronažne službe, njega u kući, domovi umirovljenika, socijalna služba, psiholozi, duhovnici, lokalna samouprava, volonteri. U neku ruku, mi to sve imamo u Novoj Gradiški, samo to trebamo povezati i tek onda ćemo moći reći da smo na našem području stvorili jednu akutnu palijativnu skrb. Nadam se da smo otvorili jedno široko područje koje će, s obzirom na starost našeg stanovništa, postati “kruh naš svagdašnji”.

no images were found

 

Komentari
Prethodni članakNovogradiški komercijalisti sudjelovali na Međužupanijskom sajamu vježbeničkih tvrtki u Bjelovaru
Sljedeći članakŠtivica: Održan uskrsni susret štovatelja Gospe čudotvorne medaljice