OD LIPNJA ove godine u 58 zemalja u svijetu korisnicima je dostupna 5G mreža. Procjenjuje se da će 5G u tri i pol godine od lansiranja dosegnuti milijardu korisnika. Za usporedbu, za isti doseg korisnika 4G mreže prošle su četiri godine, a za 3G čak 12 godina. Prema procjenama Ericssona, do kraja 2026. broj korisnika 5G-a globalno će dosegnuti 3.5 milijardi, a globalni prihodi 5G tehnologije 2025. će, prema analizi Europske komisije, premašiti 225 milijardi eura.

Gigabitne brzine 5G mreže danas su stvarnost i u Hrvatskoj, što znači da domaći i turisti upravo surfaju na 5G mreži u Zagrebu, Dubrovniku, Šibeniku, Splitu, Trogiru, Zadru ili Puli i drugdje. Latencija, odnosno kašnjenje u prijenosu podatka od nekoliko desetaka milisekundi na 4G mreži s 5G se smanjuje na samo nekoliko milisekundi. Upravo će ovaj nevjerojatni iskorak najviše utjecati na tehnološku transformaciju u industriji i inovativnim uslugama za korisnike.

Kad hodamo gradom, vozimo se tramvajem, autobusom ili automobilom i razgovaramo mobitelom, čitamo mail ili vijesti na portalu, naš mobitel odašilje i prima podatke. To čini koristeći antenu unutar samog mobitela te infrastrukturu telekom operatera (bazne stanice mobilne mreže). Kvaliteta i brzina kojom se podaci pritom prenose ovise o različitim faktorima, primjerice o našoj udaljenosti od bazne stanice, brzini mobilne mreže i slično.

Jedna od glavnih prednosti 5G mreže je niska latencija, odnosno brži odziv mreže, što znači da se komunikacija odvija gotovo u realnom vremenu. Latencija označava kašnjenje u prijenosu podatka, a izražava se najčešće u milisekundama. Manje kašnjenje u prijenosu podataka znači, naravno, bržu i bolju komunikaciju, prenosi

Danas 5G mrežu mogu koristiti svi privatni i poslovni korisnici koji se nalaze na području pokrivenosti te imaju uređaj koji podržava 5G. Ako imate takav uređaj, vjerojatno će se sam spojiti na 5G mrežu ili ćete to podesiti u postavkama. 5G tehnologija omogućuje tri osnovne stvari: brži i bolji pristup internetu, brži odaziv mreže te osjetno bolju povezanost velikog broja uređaja, a što je preduvjet za razvoj pametnih industrija, modernih gradova i društva budućnosti.

Komentari
Prethodni članakPrijatelji životinja reagiraju na novi slučaj napada pasa i podržavaju preventivne zakonske mjere
Sljedeći članakOdržan šesti dječji nogometni kup „Budućnost 2021” Rešetari: Evo rezultata