Povodom obilježavanja Dana europske baštine u Republici Hrvatskoj u 2022. godini, na inicijativu Konzervatorskog odjela u Slavonskom Brodu, uz podršku i pokroviteljstvo Općine Cernik, u suradnji s Gradskim muzejom Nova Gradiška i Hrvatskim institutom za povijest, Podružnica za Slavoniju, Srijem i Baranju iz Slavonskog Broda u petak je u Gradskom muzeju u Novoj Gradiški otvorena popratna konzervatorska izložba s temom Srednjovjekovno graditeljsko i povijesno nasljeđe cerničkoga kraja.

Izložba je rezultat interdisciplinarnog pristupa temi i suradnje konzervatora, povjesničara umjetnosti, arheologa i povjesničara te donosi najnovije rezultate rekognosciranja prostora, konzervatorskih, arheoloških i povijesnih istraživanja lokaliteta srednjovjekovne sakralne i fortifikacijske arhitekture te nove spoznaje i rezultate povijesnih istraživanja pojedinih plemićkih obitelji koje su u nekom vremenskom razdoblju srednjeg vijeka živjele i imale svoje posjede na prostoru današnje općine Cernik (Dessewffy Cernički, Podvrški, Tamásy, Héderváry i dr.)

Lokaliteti koji su obuhvaćeni izložbom u srednjem vijeku su dio požeške županije, kao i cijeli Cernički kraj, dok su danas neki od njih teritorijalno na prostoru općine Rešetari i grada Nove Gradiške. (Šagovina, Podvršje, Cernik, Gračanica, Stari grad, utvrda Šumetlica, Baćin Dol, Rešetarica, Prvča, Jakaševa gradina, crkva BDM u Cerniku. sv. Stjepana u Opatovcu, sv. Martina u Banićevcu, sv. Grgura u Drežniku, Svih svetih u Prvči, sv. Ivana Krstitelja na groblju u Bukovici (Rešetari))

Cilj je ove izložbe bio je proširiti znanje te upoznati stručnu i širu javnost s bogatim srednjovjekovnim graditeljskim i povijesnim nasljeđem cerničkoga kraja čije se izrazito značenje u razdoblju srednjeg vijeka može iščitati u velikom broju lokaliteta srednjovjekovne fortifikacijske i sakralne arhitekture koji su građeni od druge polovice 13. st. pa sve do provale Osmanlija 1536. / 1537. god.

Među brojnim uvaženim gostima, izložbi su nazočili i ravnateljica uprave za arhive, knjižnice i muzeje pri Ministarstvu kulture i medija Anuška Deranja Crnokić, voditeljica registra kulturnih dobara Zrinka Stepanić Hofer, Željka Perković inženjerka arhitekture pri konzervatorskom odjelu Ministarstva kulture, načelnik Općine Cernik Vitomir Žakić, načelnik Općine Rešetari Zlatko Aga te autori izložbe Ratko Ivanušec, dipl. pov. umj. I pov., Petar Seletković, prof. povijesti i arheologije, dr.sc. Marija Karbić, dr.sc. Stanko Andrić te dr.sc. Marija Mihaljević.

Autori izložbe naglasili su iznimnu važnost kako samih istraživanja lokaliteta, tako i prezentiranja njihovih nalaza jer jedan od ciljeva ove izložbe je i upoznavanje lokalne javnosti s postojećim građevnim stanjem, stupnjem ugroženosti i višestoljetnom degradacijom ovih lokaliteta.

Autor: Tihana Cindrić

Komentari
Prethodni članakUsusret blagdanu Svih svetih: velika i raznolika ponuda cvjećarnica
Sljedeći članakHrvatski liječnički zbor: Predavanje o psihosocijalnim aspektima onkoloških bolesti