Danas, prvog dana mjeseca srpnja 2012. godine, održan je Derby dan na beogradskom hipodromu u Republici Srbiji. Obitelj Serdar iz Okučana je s grlom “Tahir šesti”, bez obzira što je konj stigao prvi u cilju, osvojila drugo mjesto.

Derby utrka, glavna galopska konjička utrka sezone na “beogradskom pijesku”, bila je vrlo zanimljiva. Iako je Serdarovo grlo “Tahir šesti” stiglo prvo na cilj, osvojilo je ipak drugo mjesto. Razlog je protest vlasnika tada drugoplasiranog grla “Zain point” kojeg je prema njihovoj tvrdnji 2 puta u pravcu omeo Aleksandar Šašić, jockey “Tahira šestog”. Suci su usvojili ovaj protest, te je tako odlukom sudaca “Tahir šesti” distanciran na drugo mjesto. Ovo je zaista nesretan dan za Serdare koji su ove godine najuspješniji na konjičkim galopskim utrkama u cijeloj regiji. Inače, velika je čast osvojiti Derby utrku, a kako ističu mnogi vlasnici konja to se događa samo jednom u životu. Nažalost, prva velika prilika za Serdare je izmakla i to greškom jockeya, kako kažu suci. No, puno toga nekorektnog se događalo na utrkama. Po snimkama utrke može se reći da “Tahir šesti” uopće nije ometao drugoplasiranog, nego upravo suprotno. Digla se velika prašina oko Derby dana u Beogradu za koji mnogi kažu da je čak i namješten (vlasnik “pobjedničkog” grla predsjednik Konjičkog saveza Srbije). Velika većina smatra kako je Derby pehar trebao otići baš u Okučane jer je “Tahir šesti” to i zaslužio onim prikazanim. No, šta je tu je, izgleda da vlasnici grla iz Hrvatske nisu dobrodošli u Beograd.

Spomenimo i kako je pobjedničko vrijeme ove utrke na 2400 metara bilo 2 minute 39 sekundi i 2 desetinke.

Dodajmo i kako su Serdari imali svoja grla i u još jednoj utrci na beogradskom hipodromu, a riječ je o utrci “Milorad Ličanin-Lika/Milja” na 1600 metara gdje je Serdarovo grlo “Pariz” osvojilo tek 3. mjesto. Ono što slijedi je hrvatski Derby dan 07. srpnja 2012. godine na zagrebačkom hipodromu na kojemu će također favoriti biti Serdari.

Autor: Nikola Knežević