Članovi Odbora za obilježavanje obljetnica iz Domovinskog rata danas su ( ponedjeljak, 3.rujna) održali radni sastanak na kojemu su dogovorili detalje oko svečanosti obilježavanja 121. brigade Hrvatske vojske, ali i konstruktivno raspravili o brojnim drugim aktualnim temama.

Domaćinstvo ovogodišnje svečanosti, planirane za 29.rujna, preuzet će općina Staro Petrovo Selo,( zboge čega je sastanku nazočio čelni čovjek općine, načelnik Željko Kočijašević), a svečanost će, radi trenutnih radova uređenja mjesnog Društvenog doma, biti organizirana u Vrbovi. Protokolom godišnjice, članovi Odbora položit će cvijeće i zapaliti svijeće na središnjem spomen obilježju svim poginulim braniteljima Domovinskog rata s područja općine Staro Petrovo Selo,a domjenak i prigodno druženje bit će nastavljeno u Vrbovi. Kako bi 21.godišnjica ustroja 121.brigade Hrvatske vojske  sadržajno bila dostojno obilježena, a s Domovinskim ratom na pravi način upoznate i najmlađe generacije,  načelno je dogovoreno i postavljanje izložbe fotografija, dokumenta vremena, u Osnovnoj školi ” Markovac”, Vrbova, za što će se pobrinuti članice Udruge udovica poginulih branitelja Domovinskog rata.  Današnji radni sastanak bila je i prilika za rezime posljednje organizirane godišnjice, 28.lipnja, kada su članovi Odbora obilježili datum ustroja 3.bojne 108.brigade Hrvatske vojske.

Predsjednik Odbora, pukovnik Adam Tomičić, u svom je prepoznatljivom stilu, s ogorčenjem prokomentirao  svečanost na kojoj se, nedopustivo, kako je rekao, nisu pojavili predstavnici grada niti relevantnih institucija, što nikako ne služi na čast braniteljima, a ni ovom gradu. Istovremeno, za dostojanstvenu svečanost pobrinuo se predsjednik Udruge roditelja poginulih branitelja Domovinskog rata, profesor Ante Vukšić, koji je toga dana u Novoj Gradiški ugostio članove srodne zagrebačke udruge.

Konstruktivna rasprava povela se i oko statusa, značaja, ali i ingerencije Spomen sobe 121.brigade, čiji postav, ali i povijesno-nacionalni značaj, u edukativnom smislu, smatraju članovi Odbora, nije u potpunosti iskorišten. Nedopustivo je da polaznici dječjih vrtića, ali i osnovnoškolci našega grada nikada do sada, u okviru školskih ekskurzija ili nastave povijesti,   nisu posjetili Spomen sobu.  Upravo, stoga, prostor Spomen sobe  bi, smatraju pojedini članovi, trebali preuzeti  educirani stručnjaci Gradskog muzeja, a artefakte  implementirati  u stalni postav. Obzirom na značaj teme, ali i niz kvalitetnih prijedloga, članovi Odbora u narednim mjesecima planiraju tematsku sjednicu na temu Spomen sobe 121.brigade Hrvatske vojske, ali i trenutne uloge i pozicije  udruga proisteklih iz Domovinskog rata. ( jedna od tema o kojoj bi, svakako trebalo razgovarati je i nepostojanje Doma hrvatskih branitelja,  iako je prošlo dva desetljeća od Domovinskog rata). Neke od ideja koje članovima Odbora već duže vrijeme  predlaže grad Nova Gradiška, kako za budući postav Spomen sobe, tako i prostor na kojemu bi svoje mjesto našle sve udruge proistekle iz Domovinskog rata, je oslobađanje prostora sadašnjeg gradskog arhiva.

Predsjednik Odbora članove je upoznao i s tijekom radova na dugo čekanom i planiranom spomen obilježju u Širincima, koje bi trebalo biti završeno krajem mjeseca listopada, za što su se pobrinula čelništva općina Okučani i Gornji Bogićevci. Uz već postojeću spomen ploču pukovniku Ivici Atlagoviću, na  novom spomen obilježju  bit će uklesano 16 imena poginulih i umrlih branitelja od 1991.do 1995.godine na području Širinaca.

Autor: Simonida Tarbuk

Komentari
Prethodni članakPrvašići, dobro došli! Pozdrav i onima starijima
Sljedeći članakSerdari najjači i u Gradačcu