Poznato nam je da je uz prvi krug „lock downa“ u ožujku prošle godine, u jeku najstrožih epidemioloških mjera do sada, naša Vlada poduzela korake kojima je poslodavcima isplaćivala potpore za čuvanje radnih mjesta. Mjere su tada donesene vrlo žurno, detalji o tome pod kojim uvjetima se potpora može dobiti ili ne, su se uređivali u hodu. Doduše, Hrvatski zavod za zapošljavanje je obznanio kriterije za korištenje mjera, poput postotka pada prihoda, no čini se da se svaka prijava nije detaljno provjerila i sljedeća tri mjeseca su potpore dobivale stotine tisuća radnika.

Povrat potpora bila je aktualna tema svaki puta kada su se dodavala nova pravila, a za mnoge poslodavce to su bile nove zapreke. Npr. po isteku prva tri mjeseca isplata, HZZ je postrožio uvjete tako da su u kriterije dodane odredbe po kojoj poslodavci koji su nakon svibnja prošle godine dobivali potpore za očuvanje radnih mjesta, pa do kraja kalendarske godine 2021., isplatiti dobit ili udjel u dobiti, iste te potpore dužni vratiti. Nije rijetkost da su ih brojne firme upravo u toj situaciji.  No, što se zbilo u međuvremenu? Ipak sada je period već četvrtog kruga virusa i na samom je vrhuncu.

Naime, javno je dostupan podatak da su do prošlog tjedna isplaćene potpore za očuvanje radnih mjesta u ukupnom iznosu od 11.034 milijardi kuna, a od toga je preko 25 tisuća poslodavaca vratilo preko 255 milijuna kuna potpora. Isplaćene su i potpore za skraćivanje radnog vremena u ukupnom iznosu od preko 223 milijuna kuna, a vraćeno je 0,3 posto ovog iznosa.

Krajem prošlog tjedna na koronavirus.hr stoji koje sve nove mjere stupaju na snagu 6.11. odnosno 15.11.2021. Detalje možete pročitati ovdje.

Sada je pitanje svih pitanja dragi moji poduzetnici: treba li uz nove mjere vratiti potpore? Ako treba, po kojim uvjetima?

Mirela

Komentari
Prethodni članakUređenje Slavonskog planinarskog puta u Cerniku
Sljedeći članakNova Gradiška: Objavljen natječaj za dodjelu stipendija