Zakon o predškolskom odgoju i obrazovanju po novom propisuje da svako dijete rane i predškolske dobi ima pravo upisa u dječji vrtić ili školsku ustanovu u kojoj se izvodi rani i predškolski odgoj i obrazovanje. Od ove godine povećan je broj djece koja će imati pravo prednosti pri upisu.

Prednost pri upisu u dječje vrtiće kojima je osnivač jedinica lokalne ili područne samouprave imaju djeca koja su do 1. travnja navršila četiri godine života, što je novina. Prednost se odnosi na sljedeću pedagošku godinu. Ne odnosi se na privatne ili vrtiće kojima je osnivač vjerska zajednica i slično.

-” Još ne znamo koliko će zahtjeva biti zaprimljeno, koliko će mjesta biti. U sustavu je objavljeno oko 50 mjesta nešto od toga se odnosi na redovni program djece od 3 do 7 godina, i jaslički program od jedne do tri godine, no sve ovisi o broju zaprimljenih zahtjeva pa ćemo vidjeti koliko ćemo djece upisati ove godine.”

Novi vrtić će biti izgrađen u Ulici kralja Dmitra Zvonimira na parcelama koje je Grad kupio prošle godine. Riječ je o projektu za koji smo kupili nekoliko parcela, osigurali svoju infrastrukturu, ishodili građevinsku dozvolu za pristupnu cestu i čekamo predviđeno sufinanciranje od 5,4 milijuna kuna odnosno ugovor, a nakon toga krećemo u realizaciju. Vjerujem da, u određenom periodu, odnosno relativno kratkom otvoriti i taj novi vrtić. – kazao je, u prosincu 2022. godine na svečanoj sjednici Gradskog vijeća Grada Nove Gradiške, gradonačelnik Vinko Grgić.

-” U najavi je izgradnja dječjeg vrtića no ove se pedagoške godine moramo još malo strpiti, izaći roditeljima u susret s kapacitetima koje imamo. Nastojat ćemo upisati što veći broj djece posebice zaposlenim roditeljima da budu sigurni gdje se njihovo dijete nalazi. Početkom godine smo mijenjali cijene, trenutna cijena je 100 eura za područje Grada dok područni vrtići imaju nešto drugačije cijene,” – ističe ravnateljica.

Vrtić nije mjesto u kojem se djeca samo redovno hrane i presvlače. Ovisno koliko dijete ima godina, trebalo bi naučiti dijeliti, igrati se s drugom djecom, crtati i pisati.

-” Jako je bitno da se djeca socijaliziraju, to je važna komponenta za dalje. Djeca u vrtićima savladavaju predčitalačke i matematičke vještine, razvijaju govor. Imamo stručni tim koji upućuje roditelje na daljnje pretrage ukoliko dijete ima govorne ili poteškoće u razvoju.”

-” Naše odgajateljice se redovito stručno usavršavaju, omogućeno im je stjecanje stupnja visoke stručne spreme. Imamo odgajateljice koje su promovirane u zvanje mentora, no tu su svakodnevni izazovi, rad na sebi, praćenje literature i suradnja s drugim vrtićima.”

-” Što se tiče prehrane, bazirana je na sezonskom voću i povrću, u skladu sa normativima prepisanima za dječje vrtiće. A mališani dobro jedu,” – naglašava ravnateljica Trobić.

 

-” Djeca su sve znatiželjnija, njihovi se vidici brže proširuju posebice zbog virtualnog svijeta. Djeca daleko prije savladavaju i slova i brojeve nego što je to bilo prije 20-ak godina. No, djeca su uvijek djeca, vesela i znatiželjna. Što se tiče virtualnog svijeta i elektroničkih uređaja u vrtićima nemamo niti televizor, odgojiteljice se služe mobitelima i laptopima u svom radu zbog izvora materijala i edukacije, međutim djeca s tim nemaju doticaj, a što je u obitelji i koliko su okružena mobitelima u to ne ulazimo,” – zaključuje Trobić i dodaje kako većina novih životnih situacija nije laka, pa tako i odluka o upisu djeteta u vrtić zbog čega je potrebno puno strpljenja i suradnje. Djeca u vrtiću, zajedno sa svojim najbližima i s tetama koje se brinu za njih, prolaze lijepe i neke druge trenutke: prve riječi, simpatije, prijateljstva, ozljede, bolesti… Ali, sve je to život i treba hrabro i sa što manje predrasuda ući u to.

 

Komentari
Prethodni članakNaši učenici sedmi na svijetu po čitalačkoj pismenosti: Bolji smo od Finske, Njemačke, Švedske…
Sljedeći članakMirela Relković: Što znači upravljati vremenom?