Udruga za promicanje aktivnog sudjelovanja „Studio B“ održala je multiplikativni događaj projekta „Erasmus+ KA 2 Strateško partnerstvo Manjinska mladinoteka“, kojega je predstavila predsjednica Udruge Nikolina Jureković. 

Glavni cilj 20-mjesečnog međunarodnog projekta je uspostaviti manjinska partnerstva i razviti inovativne pristupe i alate u području kreativnog manjinskog turizma i kulturne baštine, što će doprinijeti promjenama u praksi i smjernicama za veću socijalnu uključenost mladih manjinskih pripadnika bivše Jugoslavije u Sloveniji, Hrvatskoj i Srbiji.

Organizacije koje provode programe za mlade pripadnike manjine suočavaju se s malim interesom i motivacijom mladih članova za neformalno obrazovanje i neformalno učenje, s kojima bi mladi članovi poboljšali svoja znanja, kompetencije i vještine, a posljedično pridonijeli poboljšanju svoje samoinicijative i profesionalnog razvoja. To je povezano s upravljačkim i organizacijskim vještinama manjinskih i drugih organizacija koje se suočavaju s nedostatkom profesionalnog i proaktivnog nastavnog osoblja, rigidnim i zastarjelim pristupima te nedostatkom odgovarajućih i inovativnih programa za mlade članove.

Posebni problemi za manjinske organizacije otvaraju suradnju, međusektorsko umrežavanje i stvaranje sinergija s javnim i privatnim organizacijama za mlade, centrima i uredima na lokalnoj i nacionalnoj razini, te za mlade članove koji se povezuju i druže s mladima iz većinske populacije. Uz to, mladi se članovi s područja bivše Jugoslavije suočavaju s individualnim i sistemskim preprekama u bavljenju obrazovnim aktivnostima vezanim uz pristup informacijama i financiranju, jezičnim i socio-kulturnim preprekama i poteškoćama u primjeni stečenog znanja.

U širem smislu, to je povezano s raznim normativnim rješenjima i praksom zemalja sudionica na polju manjina. Različiti aranžmani i nedostatak normativnih rješenja za ove zajednice utječu na slabu vidljivost potreba mladih, slabu komunikaciju između manjinskog i većinskog stanovništva, slabu informiranost i nemogućnost zajedničkog kreiranja učinkovitih politika za rješavanje otvorenih manjinskih problema, što utječe na položaj mladih. Nezainteresiranost mladih članova utječe na loš međugeneracijski prijenos jezika, kulture i običaja te na nerazumijevanje etničkog identiteta te očuvanje i razvoj manjinske kulture, što članovima nudi različite kulturne, ekonomske i obrazovne mogućnosti na tržištu rada i u svakodnevnom životu.

Projekt će održati dva međunarodna projektna sastanka, organizirati tri multiplikatorska događaja za promicanje rezultata i aktivno uključiti najmanje 30 mladih pripadnika manjina iz zemalja sudionica koji će poboljšati svoje znanje, kompetencije, vještine, samoinicijativu, samopouzdanje i poduzetništvo.

Glavni rezultati projekta usredotočit će se na stvaranje 3 intelektualna rezultata, i to:

  • MANJINSKE VIDEO KNJIŽNICE: Riječ je o terenskoj edukaciji iz područja kreativnog manjinskog turizma i kulturne baštine, koja će obuhvatiti nekoliko inovativnih setova video predavanja iz područja fleksibilnih i modernih pristupa očuvanju manjinske kulturne baštine, promociji manjinske kulture, kreativnom manjinskom kulturnom turizmu, interkulturnom i upravljanje kulturnim projektima,
  • VODIČ DO MANJINSKIH BODOVA U LOKALNIM ZAJEDNICAMA „Naša kultura u našem gradu“: Ovo je turistička karta s brošurom o raznim manjinskim atrakcijama u lokalnim zajednicama koje sudjeluju s naglaskom na utjecaju manjinske kulture na većinu, a većina na manjinu,
  • KOMPORS MANJINA: Ovo je publikacija koja će sadržavati teorijske i strateške smjernice za veću socijalnu uključenost mladih pripadnika manjina u slučaju kreativnog manjinskog turizma i kulturne baštine, što će pridonijeti aktivnijem sudjelovanju mladih u neformalnom osposobljavanju i većoj socijalnoj uključenosti mladih.

Intelektualni rezultati potaknut će mlade pripadnike manjina da traže inovativne pristupe izražavanju, očuvanju i promicanju manjinske kulturne baštine te stvoriti atraktivne i fleksibilne metode za mlade da promoviraju i plasiraju svoje kulturne proizvode i ubiru blagodati poznavanja različitih kultura i jezika.

Kroz film ćemo upoznati rad Udruge Studio B iz sela Bodovaljci, koje je smješteno uz Novu Gradišku u zapadnom dijelu Slavonije. Udruga djeluje s ciljem razvoja lokalne zajednice, razvoja civilnog društva i razvoja i poboljšanja prava mladih. Upoznat ćemo kako se mladi s manje mogućnosti organiziraju, u kojim europskim projektima sudjeluju, koje projekte sami organiziraju i kako se odvija njihov razvoj. Upoznat ćemo i izradu i simboliku autohtonog lokalnog proizvoda – ‘šiške’. Također, naučit ćemo zašto je dobra analiza ključna u pronalaženju kreativnih rješenja i postizanju ključnih utjecaja za bolju socijalnu uključenost.

Komentari
Prethodni članakObavijest o problemima u distribuciji pitke vode
Sljedeći članakOdržan sastanak o uspostavi sustava gospodarenja otpada na području zapadnog dijela BPŽ