Općina Nova Kapela u proteklih šest mjeseci provodila je projekt „Radimo i pomažemo” koji je financiran od strane Europske unije iz Europskog socijalnog fonda u okviru natječaja „Zaželi – program zapošljavanja žena – faza III. Upravljačko tijelo je bilo Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, a posredničko tijelo razine 2 Hrvatski zavod za zapošljavanje, Ured za financiranje i ugovaranje projekata Europske unije. Partneri na projektu bili su su Hrvatski zavod za zapošljavanje, Područni ured Slavonski Brod i Centar za socijalnu skrb Nova Gradiška, istaknuto je na završnoj konferenciji projekta upriličenoj jučer u Novoj Kapeli.

– Kroz projekt je posao dobilo 30 žena, pripadnica ranjivih i teže zapošljivih skupina na ruralnom području općine Nova Kapela koje su pružale usluge potpore i podrške korisnicima te na taj način potaknule socijalnu uključenost i povećale razinu kvalitete života krajnjih korisnika. Iskustva iz prethodnih projekata smo primijenili i na ovaj.

30 žena je obilazilo 227 djedova i baka i nismo imali niti jednu pritužbu s „terena”. Beneficije su jasne, manji pritisak na domove, sami smještaj i naravno, naši stariji žitelji ostaju dulje u svojim domovima. Uz program „Zaželi” imali smo i poseban program koji provodimo u suradnji s Udomiteljstvom „Baketarić” i Centrom za socijalnu skrb, a u kojemu korisnici, ukoliko žele, dobivaju besplatan obrok na kućni prag. Mi smo se među prvima kandidirali za projekte „Zaželi”, tako je bilo i u ovom programu. Nadamo se da će novi program što prije započeti jer su s njime apsolutno svi na dobitku – istaknuo je načelnik Općine Nova Kapela Ivan Šmit.

– Vrijednost projekta je 1.482.943,75 kuna, uz sto postotno europsko sufinanciranje. Razdoblje provedbe projekta je bilo osam mjeseci od 21. listopada 2022. do 21. lipnja 2023. godine. Cilj projekta je bio zaposliti i osnažiti 30 žena, pripadnica ranjivih i teže zapošljivih skupina na ruralnom području općine Nova Kapela. Rezultati projekta su: zaposleno je 30 žena koje pripadaju ranjivim skupinama te su u nepovoljnom položaju na tržištu rada. Zaposlene žene su stekle vrijedno radno iskustvo i osjećaj korisnosti što im otvara mogućnost nastavka pružanja raznih usluga krajnjim korisnicima i olakšava pristup tržištu rada, 227 osoba starije životne dobi i nemoćnih osoba koristilo je usluge potpore i podrške, potaknuta socijalna uključenost i povećana kvaliteta života krajnjih korisnika. – dodaje Dinko Glad, voditelj Odjela za tržište rada iz Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Područna služba Slavonski Brod.

 

Iskustva zaposlenih žena: Ljudima je najbitnija topla riječ

Višnja Gazdović iz Bilog Briga je bila zaposlena u svim prethodnim programima „Zaželi”:

– Nadam se skorom nastavku projekta „Zaželi”. Imala sam sedam, ponekad i osam korisnika, a radila sam sve, od kućanskih poslova, dostave, no ljudima je najbitnija topla riječ i razgovor. Nadam se da nećemo dugo čekati na novi projekt, naše su bake nestrpljive, kažu da im nedostajemo, a i oni nama – kaže Višnja.

Mirjana Prša iz Dragovaca je drugi puta zaposlena na projektu „Zaželi”:

– Zadovoljna sam, a i naši korisnici. Pomagale smo im u svemu, spremanju zimnice, čišćenju, dostavi namirnica, ali najviše im je bilo bitno druženje. Stariji ljudi su sami i itekako im znači kada im netko otvori vrata, porazgovara s njima. Zadovoljna sam bila i ja, imala sam svoju plaću. Kolika je bila, tolika, ali ja sam bila zadovoljna – skromno kaže Mirjana.

Komentari
Prethodni članakUz dugo, toplo ljeto: Gradska glazba organizira niz glazbenih događanja
Sljedeći članakPolicijska uprava brodsko posavska: Upozorenje vlasnicima i vozačima motocikala i mopeda!