Pokušajte zamisliti svijet bez zvukova? Bez obzira na romantične konotacije, “sound of silence”, kao i život u tišini, nije niti malo jednostavan. Pa,ipak, članovi novogradiške Udruge gluhih i nagluhih, iznimno uspješno prelaze preko barijera, učeći i nas, uvjetno rečeno zdrave, kako izgraditi društvo bez predrasuda i stereotipa.

I, koliko god se stvari s “mrtve točke” teško pokretale, u proteklih su 10-ak uspješnih godina, postali, itekako, vidljivi. Zahvaljujući njima, novogradiščani su mogli naučiti jezik znakova, a, kao i kod svakog drugog stranog jezika, vrijedimo onoliko, koliko ih govorimo. S ciljem uspostave bolje komunikacije, rušenja svakodnevnih kulturološko-civilizacijskih barijera, ali i kreiranja društva jednakosti, kakvim se , često, ( iako, ne uvijek i opravdano ) volimo nazivati, djelatnici  Udruge, predvođeni Josipom Brozovićem, Nikolinom Jureković i Josipom Bošnjakom, u suradnji sa osječkom  “Slagalicom”, zakladom za razvoj lokalne zajednice, danas su ( četvrtak, 9.kolovoza ) na tiskovnoj konferenciji predstavili jedinstvenu inicijativu pod, više nego simboličnim nazivom , “Govorimo rukama”.

 

Riječ je o inicijativi koja će na plastičan i zoran način, kroz dvije zanimljive radionice, lokalnoj zajednici približiti svakodnevni život u tišini, probleme s kojima se  susreću gluhe i nagluhe osobe, te svakodnevnu komunikaciju jezikom znakova. Riječ je o kazališnoj predstavi “RUKE” koju će, zajedničkim snagama, na otvorenom, u vrijeme trajanja Novogradiškog glazbenog ljeta,konkretno u subotu, 18.kolovoza,  izvesti čujuće i gluhe osobe, te se, tako, u izravnoj komunikaciji, približiti,  animirati, ali i  pozitivno “izazvati” sve članove društva. Drugi dio priče zvane “Govorimo rukama” je škola na otvorenom u kojoj će svi prolaznici, na neformalan način, imati priliku, u dva dnevna termina naučiti osnove jezika znakova, te tako, simbolično pružiti ruku, a stvarno srušiti barijere između sebe i osoba s hendikepom.

 

Iako smo europskoj uniji formalno puno bliže nego ikada ranije, mentalitetom smo još uvijek daleko od starog kontinenta. Na sreću, Udruga gluhih i nagluhih Nova Gradiška ( kažu neke statistike i evaluacije, jedna od najaktivnijih i najkvalitetnijih  takvih regionalnih udruga ) europske je modele djelovanja i življenja odavno preuzela. Iza njih je nekolicina iznimno uspješno provedenih projekata, a onima koji su u završnoj fazi pripreme, na najbolji će način i naš grad približiti ostatku svijeta.  Za sada samo u obliku natuknica- kraj mjeseca kolovoza i nova tiskovna konferencija koja će najaviti  sjajna, višednevna edukativna događanja u okviru projekta  “Mladi na djelu”. Riječ je o jedinstvenom treningu koji će naš grad i sredinu, na tjedan dana, pretvoriti u oazu otvorenosti i multikulturalnosti.

Ljudi koji žive u tišini, tom prostoru pripadaju odavno. Vrijeme je da i mi ostali naučimo slušati  ” zvuk tišine” .Tek onda ćemo postati društvo kakvo bi trebali biti. Članovi novogradiške Udruge gluhih i nagluhi tome nas posljednjih godina uspješno uče.

Autor: Simonida Tarbuk

 

Komentari
Prethodni članakPublika uz The Rootse na Terraneu doživjela “glazbeni orgazam”
Sljedeći članakUžitak u hladovini Strmca na plus 40, ali bez kupanja