Ako već dugo razmišljate o tome kako bi bilo dobro imati neki fond za crne dane ili uštedjeti pa gotovinom platiti neko putovanje, krajnje je vrijeme da pokušate. Evo nekoliko najčešćih načina štednje, njihovih plusova, minusa i trikova kako da vam ovaj put zaista uspije!

Budite iskreni prema sebi i uočite gdje vam novac „curi” i koliko mjesečno novca bacate u vjetar. To mogu biti cigarete, usputne grickalice, rasprodaje koje vas namame da kupite ono što niste planirali. Nemojte zaboraviti na troškove koji nam često promiču, poput naknade za podizanje gotovine na bankomatu drugih banaka. Provjerite i koliko plaćate naknadu za podmirivanje računa te bi li bilo jeftinije plaćati račune na drugom mjestu ili putem aplikacije. Svakako usporedite i sve dostupne mobilne i internetske tarife te koliko sada plaćate za usluge kojima se koristite jer razlike mogu biti značajne.

Otvorite trajni nalog ili dogovorite u banci da vam se prilikom svakog provlačenja kartice određeni iznos automatski prebacuje na štedni račun. Dogovorite dvije vrste štednje. Jedna neka bude kratkoročna, točnije za konkretan cilj, a druga dugoročna kojoj trebate pristupiti kao plaćanju režija. Svaki mjesec kada plaćate režije, položite i na račune iznos koji ste odredili da ćete izdvajati. Tako si stvarate obvezu i povećavate šanse da budete ustrajni. Izaberite banku čiji vam bankomati nizu u blizini i nemojte uzeti aplikaciju mobilnog bankarstva kako biste imali jedan faktor manje koji vas dovodi u iskušenje. Također je preporučljivo i otvoriti štednju za djecu ako ih imate ili planirate jer to su štednje na duži iznos s posebnim kamatnim stopama.

Neki se troškovi mogu podijeliti, a neki i izbjeći ako se potraži suradnik. Primjerice, možda se možete dogovoriti s kolegama i zajedno putovati na posao te se izmjenjivati u vožnji. Ako imate neki hobi ili ste dobri u nečemu, možete to razmijeniti s poznanicima te izbjeći trošak angažiranja skupih majstora. To bi značilo da vi, primjerice, dajte instrukcije prijateljevom djetetu, a on vama pokosi travu ispred kuće. Ono što je nama par minuta posla, drugima može biti itekako korisno i rado će to platiti.

Primjerice, odlazak u teretanu osim mjesečne članarine uključuje trošak vožnje do teretane (gorivo, parking), odjeće za vježbanje (kod kuće se najčešće vježba u staroj trenirci) i sl, stoga je to jedan od troškova koji se može odstraniti. Sljedeći primjer racionaliziranja troškova jest planiranje kupovine za sezonska sniženja, kupnja u outletima, zamjena proizvoda originalnih brendova s trgovačkim markama, prodaja viškova i stvari koje vam ne trebaju te čitanje recenzija prije kupnje. Treba spomenuti i posudbu umjesto kupnje. Knjige, sportska oprema, aparati, stvari za vjenčanje i svečane prigode, sve to može se posuditi pa nema razloga za kupnju.

Koliko kava popijete tijekom radnog vremena? Koliko trošite na gablec? Odete li popodne u dućan još po nešto slatko? Navečer u kafiću potrošite na piće a još k tome popušite duplo više cigareta nego inače? Izračunajte koliko vas točno košta jedan vaš najobičniji dan. Možete li koju kavu zamijeniti onom instant ili ponijeti od kuće u termosici? Ako jedete sendvič za ručak, koliko bi vam bilo jeftinije napraviti ga doma i ponijeti? O kuhanom ručku da i ne govorimo. Stavite na papir te troškove i pogledajte na čemu možete uštedjeti. Mogli biste shvatiti da na razini tjedna možete uštedjeti i po stotinu kuna, a to je mjesečno 400 kuna! Idealno za kasicu prasicu.

Komentari
Prethodni članakHZMO: U siječnju zabilježen veći broj osiguranika
Sljedeći članakHCK: Donacije za pomoć stanovnicima Turske i Sirije