PRVI ovogodišnji toplinski val na kopnu najavljen je već od četvrtka. Idućih desetak dana, prema prognozama meteorologa iz DHMZ-a očekuju nas velike vrućine. Postoji mogućnost da će temperature sljedećih dana dosegnuti i rekordnih 38 stupnjeva.

>> OZBILJNO UPOZORENJE Zagreb će pogoditi toplinski val, očekuju se rekordne vrućine

>> TOPLINSKI VAL NA KOPNU Temperature će ići i do 38 stupnjeva, evo kako se zaštititi od vrućina

Temperature više i do deset stupnjeva od prosječnih za ovo doba godine

“Radi se o neuobičajeno visokim temperaturama za ovo doba godine. Inače je prosječna temperatura u drugom dijelu lipnja oko 26 °C, što znači da su ove temperature za 5 do 10 stupnjeva više od tog prosjeka za ovo doba godine”, rekli su nam iz DHMZ-a.

“Najviša lipanjska temperatura izmjerena je 30. lipnja 1950. i taj izmjereni rekord koji je zapisan iznosio je 37,6 °C. Postoji malena mogućnost da ovih dana upišemo novi ‘maksimalac’, no to ćemo vidjeti prema razvoju temperature već u narednim danima”, doznajemo u DHMZ-u.

Apsolutna najviša temperatura izmjerena ljeti u Zagrebu iznosila je 40,4 °C, a izmjerena je 5. srpnja 1950. godine.

Očekuje nas desetak vrućih i sparnih dana

“Ono što sada vidimo je prognoza do sljedećeg četvrtka i sa sigurnošću možemo reći da nas sljedećih desetak dana očekuju vrućine uz porast vlage u zraku, a osvježenje bi moglo doći tek u drugom dijelu idućeg tjedna”, priopćeno je iz DHMZ-a.

Pred nama je produženi vikend – sunčajte se oprezno

S obzirom na to da je najbolja zaštita izbjegavanje najjačeg sunca, nošenje odgovarajuće odjeće, pokrivala za glavu te naočala, prilikom sunčanja se potrebno uz pravilnu primjenu sredstava za sunčanje voditi i zlatnim pravilima sunčanja koje donosi HZJZ:

  • Izbjegavajte prekomjerno sunčanje od 11 do 16 h.
  • Štitite se! Nosite šešir, majicu i naočale!
  • Ne izlažite novorođenčad i malu djecu direktnom suncu.
  • Odaberite zaštitni faktor primjeren svojem tipu i fototipu kože. Kremu nanesite obilno prema uputi prije izlaganja suncu, ponavljajte nanošenje, naročito nakon kupanja, znojenja ili brisanja ručnikom.

Preporuke HZJZ-a za zaštitu od vrućina

  • Rashladite tijelo i pijte dovoljno tekućine
  • Pijte redovito negaziranu običnu ili mineralnu vodu te niskokalorične napitke bez kofeina, alkohola i šećera. Preporučljivo je ne piti jako rashlađene napitke ili samo za osvježenje u ustima rastopiti kockicu, dvije leda. Dehidraciju od vrućina možete izbjeći uzimanjem razrijeđenog soka kao što je limunada i to odrasli svakih 1-2 sata, a djeca svakih 15-20 minuta po jednu do dvije žlice ili gutljaj vode. Nemojte čekati osjećaj žeđi da biste povećali unos tekućine, pogotovo kod starijih osoba koje imaju slabiji osjećaj žeđi.
  • Izbjegavajte boravak na suncu u razdoblju od 10 do 17 sati, poglavito djeca, trudnice, starije osobe, srčani bolesnici i bolesnici s kroničnim bolestima (mentalne bolesti, dijabetes i dr.)
  • Tuširajte se ili kupajte u mlakoj vodi. Druga mogućnost je zamotati se u hladne mokre ručnike ili se rashladiti mokrom spužvom, kupkom za noge i sl. Djeci treba mokre ručnike stavljati na noge i ruke.
  • Nosite laganu široku svijetlu odjeću od prirodnih materijala. Ako idete izvan doma, stavite šešir širokog oboda ili kapu i sunčane naočale, a korisna su zaštita od direktnog sunca i kišobrani te lepeza za rashlađivanje zraka.
  • Koristite laganu posteljinu, po mogućnosti bez jastuka kako biste izbjegli akumulaciju topline od tijela.
  • Jedite češće male i što tekućije obroke. Izbjegavajte hranu prebogatu bjelančevinama. Ako ste u mogućnosti, pripremite miješano svježe voće, tzv. „smoothie“ ili spravite laganu juhu, koji će također organizmu vratiti izgubljene minerale, vitamine i elektrolite.
  • Važno je piti dovoljno tekućine, jer znojenjem gubimo više tekućine, čime dolazi do dehidracije i povećanog viskoziteta krvi, što može izazvati trombozu, inzult mozga ili infarkt srca.

Gradski ured za zdravstvo upozorava građane

Iz Gradskog ureda za zdravstvo stiglo je upozorenje za građane koje prenosimo u cijelosti.

“Gradski ured za zdravstvo sukladno Akcijskom planu za nadolazeće vrućine Ministarstva zdravlja upozorava građane grada Zagreba kako je u idućih nekoliko dana i to četvrtak, petak i subotu umjerena opasnost od toplinskog udara. Prema prognozi Državnog hidrometeorološkog zavoda u sljedećim danima potreban je poseban oprez pri izlaganju suncu i toplini.”

Prevencija je velika količina vode

“Toplinski val UMJERENE opasnosti može izazvati DEHIDRACIJU sa simptomima glavobolje, suhe kože i usana, povećane tjelesne temperature, ubrzanog rada srca i mučnine. Jedina prevencija je uzimanje većih doza tekućina, a najvažnije vode.”

“Toplinski val VELIKE i VRLO VELIKE opasnosti može izazvati pored dehidracije, suhe i crvene kože te ubrzanog bila i sunčanicu, pretjeranu vrućinu, mučninu i povraćanje, grčeve, prestanak reguliranja tjelesne temperature, iznenadni kolaps i pad tlaka, glavobolju, vrtoglavicu, pulsiranje u grudima i ušima, a u najgorim slučajevima može biti i po život opasno.”

Pokušati izbjeći boravak na suncu sredinom dana

“U danima opasnosti nastupa toplinskog vala važno je izbjegavati direktno izlaganje suncu između 10-17 h, piti dovoljno tekućine, vodu ili nezaslađeni čaj, pića bez alkohola, nositi laganu zaštitnu odjeću i obuću, sunčane naočale, šešir, smanjiti fizički napor, držati se hlada, rashladiti se boravkom u hladnijim prostorima i tuširanjem mlakom vodom, starije i djecu (i kućne ljubimce) važno je ne ostavljati ih bez nadzora na suncu, jesti laganiju hranu bogatu vodom (svježe voće i povrće, juhe)”, piše u priopćenju Gradskog ureda za zdravstvo.

Hitna medicinska pomoć savjetuje kako se zaštititi

Zagrebačka Hitna medicinska pomoć tijekom ljetnih mjeseci svakodnevno obavi desetak intervencija povezanih uz utjecaj vrućine kod pacijenata.

Najosjetljivije skupine su dojenčad i mala djeca, trudnice, osobe starije od 65 godina, bolesnici s kroničnim bolestima kao i radnici koji su izloženi suncu i vrućini.

U vrućim danima treba izbjegavati izlaganje suncu što je moguće više u najtoplijem dijelu dana od 10 do 17 sati, obući prozračnu laganu odjeću, uzimati dosta tekućine, rashladiti prostor u kojem se boravi, tuširati se u mlakoj vodi, jesti laganu hranu, izbjegavati alkohol kao i napitke s previše kofeina i šećera te teža fizička opterećenja na otvorenom prostoru.

Kada zatražiti pomoć:

Slabost i nemoć uz vrtoglavice, jaka glavobolja, mučnina i povraćanje, visoka tjelesna temperatura.

Što učiniti:

Što prije otići u hladniji prostor i leći u horizontalni položaj.

Kod grčeva (najčešće u nogama i rukama nakon fizičkog napora) piti tekućinu koja sadrži elektrolite. Ukoliko grčevi ne prestaju nakon sat vremena – potražiti medicinsku pomoć.

Ako osoba ima vruću, suhu kožu ili je delirantna, nerazumno razgovara ili je nemirna s grčevima ili je bez svijesti:

  •  Odmah zvati hitnu medicinsku pomoć
  •  Smjestiti osobu u hladni prostor u vodoravni položaj, podignuti mu noge, odstraniti odjeću i započeti s hlađenjem.
  •  Hladni oblozi (tekuća voda – ne voda iz hladnjaka) na vrat, pazuhe i prepone uz ventilator
  •  Hladiti osobu dok tjelesna temperatura ne padne ispod 38 stupnjeva
  •  NE davati lijekove za snižavanje temperature (acetilsalicilna kiselina, paracetamol)
  •  Osobu bez svijesti postaviti u bočni položaj

Ukoliko dođe do zdravstvenih poteškoća, telefon Hitne medicinske pomoći je 194.

Komentari
Prethodni članakJedinstvena OLDTIMER izložba koja će predstaviti primjere Oldtimer vozila s početka prošlog stoljeća
Sljedeći članakONE NEMAJU VREMENA ČEKATI – Ema, Lea i Petra žele živjeti