Prije nekoliko mjeseci proceduru rješavanja pitanja novogradiške vojarne pokrenuo je gradonačelnik grada Nove Gradiške Vinko Grgić, međutim tad je problem bio ponovno uspostavljanje rada nadležnog Ministarstva.

Bivši ravnatelj Doma zdravlja Virovitičko-podravske županije, a u mandatu prijašnje vlade predstojnik Središnjeg državnog ureda za upravljanje državnom imovinom (DUUDI), Tomislav Boban, imenovan je državnim tajnikom u Ministarstvu državne imovine koje danas u nadležnosti ima upravljanje, između ostalog, novogradišku vojarnu. Proteklog je tjedna Gradonačlenik Grgić posjetio upravo državnog tajnika Bobana te je na dužem radnom sastanka povedena rasprava i o vojarni. Gradonačelnik potvruđje da je pornađeno kvalitetno rješenje po tom pitanju. Njavžanije od svega je definiranje potrebne procedure kojom bi se došlo do realizacije planova za vojarnu. Grgić kaže kako su dosadašnji problemi bili rezultat ne poštivanja procedure. Trenutno je u tijeku rješavanje imovinsko – pravnih pitanja i snimak postojećeg arhitektonskog stanja i priprema projektnog zadatka ovisno o mogućim sadržajima u objektu vojarne. Kad se utvrde sadržaji i mogućnosti kreće se u izradu projekte dokumentacije i ishođenje lokacijske dozvole. Gradonačelnik očekuje kako će izrada projektnog zadatka biti riješena u slijedeća dva tjedna, projektiranje idejnog projekta trajat će oko dva mjeseca i dva mjeseca bi okvirno bilo potrebno za izdavanje lokacijske dozvole. U rujnu ove godine bila bi gotova kompletna dokumentacija uz koju Grad može zatražiti povrat imovine, odnosno vojarne, a jedini uvjet je da se u vremenu od pet godina provede realizacija projekta.

Prema riječima Gradonačelnika Grad nema novca za obnovu objekta i uređenje nekoliko hektara okolnog zemljišta, jer je riječ o velikom projektu. Međutim, u planu je rješavanje tog pitanja putem EU fondova.

Gradonačelnik Grgić je posljedni put obišao vojarnu prije godinu dana s tadašnjim ministrom hrvatskih branitelja, a u cilju mogućeg otvaranja veteranskog centra u Novoj Gradiški. Od projekta se odustalo zbog veličine, a Grgić ističe kako mu je bilo iznimno žao, kako zbog odluke, tako i zbog zatečenog stanja u vojarni za koje kaže da je bilo katastrofalno.

Objekt je danas u derutnom stanju, uništen nebrigom i zjapi prazan, a Grad je već intervenirao uputama za komunalnog redara zbog opasnosti za građane koji se kreću južnom stranom nogostupa u Ulici Josipa Jurja Strossmayera. Naime nakon velikih padalina, a i lošeg stanja objekta, građanima prijeti opasnost od komada fasade, cigle i krovišta vojarne koji padaja na nogostup.

Hoće li novogradiška vojarna biti edukacijski centar, učilišni kampus, tehnički muzej ili nešto do sad spominjano? Za aktulanog Gradonačelnika dileme nema; novogradiška vojarna je pitanje koje će biti riješeno.

VINKO GRGIĆ

ANKETA

 

 

 

 

Komentari
Prethodni članakInvesticijski projekti na području općine Vrbje
Sljedeći članakMeđunarodni je dan djece oboljele od malignih bolesti: U Hrvatskoj svaki drugi dan oboli jedno dijete