Jedna od osnovnih pretpostavki intenzivne stočarske proizvodnje u govedarstvu ali i ostalim stočarskim granama je kontinuirano osiguranje farme ili štale s dovoljnom količinom pitke vode. Specijalizirani sustav za napajanje ili improvizirana mjesta za napajanje životinja moraju osigurati konzumiranje vode po volji i prema trenutnim potrebama organizma.

Upravo je to ono što svaki farmer mora prepoznati kod ponašanja goveda u proizvodnji mlijeka ili tovu, i pored dnevno normiranih količina vode reagirati na vrijeme tako što će smanjiti ili povećati dostupnu količinu vode po potrebi.

Takozvana dnevna neuravnomjernost potrošnje vode uvelike ovisi o trenutku proizvodnje, zdravstvenom stanju, dobi životinje, vrsti hrane i promjeni mikroklimatskih uvjeta u štali što je trenutno aktualno zbog ljeta i povećanja temperature zraka. Za ljeto su karakteristične temperature zraka i preko 30 ºC što bi za svako govedo moglo predstavljati ogroman toplotni stres.

50% uvećane potrebe za vodom

Za fiziološke potrebe organizma u “normalnim” mikroklimatskim uvjetima goveda konzumiraju cca. 50-70 l vode dnevno. Ako je visok stupanj proizvodnje, kao što su krave u laktaciji, količina vode za konzumiranje se kreće od 70-100 l. Međutim, pored ovih normiranih intervala potreba za vodom, dnevna količina potrebne vode u ljetnim mjesecima se drastično povećava pa nisu rijetki slučajevi da je konzumiranje vode u tom periodu i preko 150 l vode dnevno. Na taj način goveda kratkotrajno smanjuju tjelesnu temperaturu, što je u mnogim pokusima potvrđeno.

Napajanje goveda hladnom vodom (oko 50 l) više od prosjeka smanjuje temperaturu kože i do 1,7ºC. Najbolji način osiguranja dovoljne količine vode govedu je slobodan pristup i napajanje po volji. U tom slučaju zbog povećanja konzumiranja vode mora se obratiti i pažnja na sastav obroka i na osnovu toga zaključiti o kojoj se količini vode radi, ostavljenoj na napajanje goveda po volji.

Tablica 1: potrošnja vode u odnosu na SM u obroku i temperaturama zraka od 20-25 ºC

Potrošnja SM/kg Potrošnja vode u litrama
Krave u početku i do polovice suhostaja 7,2-9,9 40-55
Krave u periodu prije teljena 10,8-14,9 60-75
Krave u laktaciji 20,3-27 130-190

Osigurati neometan pristup vodi

Pored visokospecijaliziranih sustava napajanja na velikim farmama gdje se računalno ovisno od variranja temperature zraka omogućava govedima pristup dovoljnim količinama vode, na manjim tehnološki neopremljenim farmama i štalama to je drugačije.

Prvenstveno dostupna količina vode zavisi od procjene farmera i lakog pristupa mjestu za napajanje. Potrebno je osigurati neometan pristup do mjesta za napajanje, posebno ako se goveda drže u grupi. Posebnu pažnju u tom slučaju potrebno je posvetiti higijenskim uvjetima posuda za napajanje, te oko mjesta napajanja goveda. U slučajevima hranidbe goveda na otvorenom na ispaši potrebno je osigurati pristup vodi gdje je mjesto napajanja u hladu ili sjeni i zbog smanjenja mogućnosti pojave toplotnog stresa goveda ali i temperature vode za konzumiranje.

Tablica 2: Preporučene količine vode ovisno o proizvodnji i temperaturi kod visokomliječnih goveda

Temperatura Proizvodnja mlijeka lit.
0 10 20
Potreba za vodom lit.
0 ºC 37 47 63
15 ºC 46 65 81
30 ºC 63 83 99
Komentari
Prethodni članakGradonačelnik Vinko Grgić u posjeti Herzogenaurachu
Sljedeći članakNovogradiščanka Gabriela Mijatović nastupila na dječjem festivalu glazbe “Mali Split”