„Multidisciplinarni pristup liječenju pacijenta” naziv je još jednog stručnog predavanja na kojemu su se sinoć okupili članovi novogradiške podružnice Hrvatskog liječničkog zbora.

S temom i problematikom s kojom se susreću na terenu kolege je upoznala moderatorica tribine dr. Suzana Posavčević, specijalist obiteljske medicine, dok su o ovoj temi, svatko sa svog aspekta djelovanja progovorili dr. Ljepša Rakas Vujčić, specijalist fizikalne medicine i rehabilitacije te reumatologije, dr. Dijana Knežević Strinavić, specijalist interne medicine i dr. Mario Marić, također specijalist interne medicine.

Kako je danas biti „ liječnik multipraktik”:

– Teško i odgovorno jer pacijenta moraš percipirati sa svih strana za razliku od specijalista koji su zaduženi samo za svoj dio posla, odnosno problema u cijeloj problematici pacijenta.

Naime, kada pacijenta uputim kirurgu, kardiologu, vaskularnom kirurgu ili bilo kome dobiješ nalaz koji moraš interpretirati i uklopiti u sliku pacijenta. Svaki od njih ima svoju bolest i dijagnozu, stoga ovakav nalaz moraš uklopiti u kompletnu sliku pacijenta. Za razliku od specijalista koji se s pacijentima susreću povremeno, naši pacijenti su s nama dugi niz godina i pratimo njihovo liječenje od samog početka. To nije jednostavno, vrlo je odgovorno i zahtijeva potpunu koncentraciju – kaže dr. Suzana Posavčević.

Problem: nepotrebna administracija i preveliki broj pacijenata po timu

S druge strane, susreću se i s konkretnim problemima s nepotrebnom administracijom, prevelikim brojem pacijenata te svih ostalih institucija:

– Koliko imamo vremena za pacijente?! Jako malo, problem je što imamo prevelik broj pacijenata po timu. Nekakav standardni broj koji je HZZO odredio po timu je 1700 pacijenata, a mi svi imamo preko dvije tisuće pacijenata. To znači da realno po pacijentu imaš puno manje vremena, da imaš puno više problematike koju moraš riješiti.

Problem je i ogromna administracija koju nam je nametnuo HZZO pa i svi drugi koji se pozivaju na nas, poput sudova, centara za socijalnu skrb. Naravno, svima njima moraš pregledati karton pacijenta, izdati odgovarajuću potvrdu i stajati iza svoga toga.

Sve nam to oduzima puno vremena. Puno je i ostalih stvari koje dolaze iz HZZO, primjerice poput izdavanja putnih naloga. Što mi imamo s time?! Neka osiguravajuća kuća odredi ima li pacijent pravo na putni nalog ili ne. Nama se događaju stvari da ako izdamo putni nalog, a pacijent nema pravo, onda to naplaćuju od mene. Ako ne izdam putni nalog, onda traže da se očitujem zašto nisi izdao putni nalog. U svakom slučaju si kriv, ali ti sve ovo oduzima dodatno vrijeme – dodaje dr. Suzana Posavčević.

– Ovim predavanjem želimo pokazati da većina naših bolesnika ne boluje od samo jedne bolesti. Uglavnom se radi o osnovnoj bolesti i nizu drugih bolesti koje su izražene kod pacijenta. Liječenjem jedne bolesti moramo jako paziti da ne pogoršamo stanje druge bolesti, poput internističkih bolesti. Sve ovo govori da ovakvih predavanja mora biti što više, a mi se liječnici međusobno povezivati jer samo multidiciplinarnim pristupom i povezivanjem možemo adekvatno pomoći pacijentu – kaže dr. Ljepša Rakas Vujčić.

– Želim zahvaliti mojim kolegama na odazivu na još jednom stručnom predavanju. Redovito je ovo okupljanje članova novogradiške Podružnice Hrvatskog liječničkog zbora koje ima za cilj, prije svega, edukaciju i usavršavanje liječnika jer je ona u našem pozivu itekako potrebna i nužna – dodala je dr. Slavica Konjević Pernar, predsjednica novogradiške podružnice.

Na sinoćnjoj tribini novogradiški su liječnici ugostili i v.d. predsjednika Hrvatske liječničke komore dr. sc. Krešimira Luetića s kojim su razmijenili iskustva i problematiku ove strukovne asocijacije liječnika.

 

Komentari
Prethodni članakUskrs pred vratima: Grad u blagdanskom ruhu / foto
Sljedeći članakZapočela regulacija potoka Adžamovke