Donosimo upute roditeljima mališana Dječjeg vrtića Čarobni svijet u Rešetarima:

Dječji vrtić Čarobni svijet u Rešetarima izradio je popis uputa namijenjenih roditeljima mališana koji pohađaju vrtić u Rešetarima.

Iz Vrtića poručuju da sve navedene postupke i upute temelje na preporukama Nacionalnog stožera civilne zaštite, Ministarstva znanosti i obrazovanje i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. U postupku je prikupljanje podataka za zbrinjavanje djece onih roditelja koji više ne mogu osigurati njihov boravak kod kuće.

Ove podatke vrtić prikuplja kako bi dobio točnu informaciju o broju djece koja se vraćaju u ustanovu, kako bi mogao formirati odgojne skupine (9-tero djece u skupini + 1 odgojitelj) i organizirati rad odgojno-obrazovnih djelatnika.

Pozivamo sve roditelje mališana – polaznika vrtića da pažljivo pročitaju ovaj tekst. Pritom je potrebno imati na umu da boravak u vrtićima potencijalno može predstavljati veći rizik za zarazu djece virusom COVID-19 negoli je to obiteljski dom i zato je vrlo važno da roditelji budu upoznati sa svim postupcima i preporukama.

Temeljne odrednice:

DJECA S KRONIČNIM BOLESTIMA ILI U DODIRU S KRONIČNIM BOLESNICIMA
Preporuča se OSTANAK KOD KUĆE djece s kroničnim bolestima (respiratornim, kardiovaskularnim, dijabetesom, malignim bolestima, imunodeficijencijama, djeca s većim tjelesnim/motoričkim oštećenjima) kao i djece čiji roditelji/skrbnici ili ukućani imaju jednu od navedenih bolesti.

FIZIČKO UDALJAVANJE OD 2 METRA:
Rad ustanove neophodno je organizirati na način da se u što većoj mjeri osigura socijalno distanciranje (fizički razmak) kao i pojačana osobna higijena i higijena prostora. Fizički razmak od najmanje 2 metra u zatvorenom prostoru posebno provode djelatnici te se navedeni fizički razmak preporuča održavati kad je god moguće između djelatnika i djece, s iznimkom njege djeteta koja se provodi u što kraćem vremenu.

U istom zajedničkom prostoru (npr. soba dnevnog boravka djece) djelatnici održavaju fizički razmak od 2 metra. U istom prostoru u isto vrijeme smiju boraviti isključivo djeca i odgojitelj iz iste odgojno-obrazovne grupe.

Fizički razmak kao i pojačanu osobnu higijenu djece neophodno je poticati, ali treba očekivati da će kod provedbe neminovno dolaziti do određenih odstupanja uslijed razvojnih značajki pojedine dobi djeteta.

ORGANIZACIJA RADA S DJECOM:

Boravak u vrtiću organizirat će se na sljedeći način:

nakon formiranja skupine djece, 14 dana od početka primjene ovih uputa, uključujući neradne dane, ne primaju se nova djeca u skupine
izbjegavat će se fizički kontakt (bliski kontakt) djece iz jedne odgojno-obrazovne skupine s drugom djecom
svaka odgojno-obrazovna skupina boravi u jednoj odgovarajućoj prostoriji
prostorija mora biti veće površine i visine, prozračna i osunčana
prostorija je vratima odvojena od prostorija u kojima borave druge skupine
prostorija se mora provjetravati vanjskim zrakom
u neposrednoj blizini prostorije mora se nalaziti toalet koji koristi isključivo ta odgojno-obrazovna skupina
u prostoriji je potrebno organizirati prehranu djece (obroci se dostavljaju u prostoriju i mogu se u njoj konzumirati) na način da osoba koja donosi hranu ostavi hranu na kolicima ili ispred ulaza u prostoriju, a odgojitelj u prostoriju u kojoj borave djeca
izbjegava se svaki ulazak drugih osoba (primjerice, zbog čišćenja, popravaka ili donošenja hrane) u prostoriju tako dugo dok su djeca u njoj
prolazak kroz zajedničke prostorije treba izbjegavati i skratiti na minimum, a ako je navedeno neophodno, prolaz kroz zajedničke prostorije se organizira na način da u isto vrijeme prolaze djeca i odgojitelj iz jedne odgojno-obrazovne skupine dok druge osobe ne prolaze u isto vrijeme, uz poticanje djece da kod takvih prolaza ne dotiču površine ili predmete

ORGANIZACIJA PROSTORA ZA BORAVAK DJECE:

Preporučene značajke prostorije u kojoj boravi jedna odgojno-obrazovna grupa djece:

ULAZAK I IZLAZAK IZ VRTIĆA

Do daljnjega su zabranjeni svi posjeti vrtiću (primjerice, kazališne predstave, izvanredne aktivnosti i sl.).

Neophodno je osigurati dolazak što manjeg broja osoba kako na ulasku u vrtić tako i na unutarnjim prostorima ustanove.

DOVOĐENJE DJECE U VRTIĆ
Roditelji/skrbnici dovode i odvode djecu u Dječji vrtić Čarobni svijet u Rešetarima tako da, ako je ikako moguće, ne ulaze u ustanovu osim u krajnjoj nuždi, već dolaze do ulaza, pri čemu zadržavaju distancu od najmanje 2 metra u odnosu na druge roditelje/skrbnike i djecu. DJEČJA OPREMA: Ako je moguće, roditelj donosi i odnosi u dječji vrtić obilježeni ruksak s opremom isključivo petkom (posljednji radni dan u tjednu), kada dolazi po dijete. Odgojitelj preuzima i vraća ruksak roditelju ispred ulaznih vrata. Odgojitelj odlaže ruksak u vrtiću te on stoji nekorišten preko vikenda i počinje se koristiti tek nakon pauze od 48 do 72 sata.

Kod dovođenja djeteta u vrtić i odvođenja djeteta u vrtić, ako je moguće, da bude dijete uvijek u pratnji iste osobe ili se izmjenjuju dvije odrasle osobe. Također je poželjno da ta osoba živi u istom kućanstvu s djetetom.

Roditelji/skrbnici ne smiju dovoditi niti odvoditi djecu iz ustanove, niti ulaziti u vanjske prostore (dvorište, vrt, igralište) i unutarnje prostore ustanove, ako imaju povišenu tjelesnu temperaturu, respiratorne simptome poput kašlja i kratkog daha, ili su pod rizikom da su mogli biti u kontaktu s osobama pozitivnim na COVID-19 te roditeljima kojima je izrečena mjera samoizolacije.

Bolesna djeca koja imaju povišenu tjelesnu temperaturu, respiratorne simptome poput kašlja i kratkog daha ili koji su pod rizikom da su mogli biti u kontaktu s osobama pozitivnim na COVID-19 (primjerice, u kućanstvu ili ustanovi) ili su pod sumnjom da bi mogli biti zaraženi s COVID-19 ostaju KOD KUĆE te ih roditelji/skrbnici NE SMIJU dovoditi u ustanovu.

Činjenice iz prethodne dvije rečenice, kao i činjenicu da se radi o djetetu s oba zaposlena roditelja te da ne postoji druga mogućnost zbrinjavanja djece kao i to da je roditelj upoznat s ovim uputama u cjelini, roditelj potvrđuje pisanom izjavom ravnatelju ustanove prije uključivanja djeteta u ustanovu.

Postupanje djece po dolasku u vrtić: Dijete ulazi tako da odlazi s odgojiteljem do garderobe, dijete obuva papuče, sam ili uz pomoć odgojitelja, skida jaknu te pere ruke sapunom i vodom prije ulaska u sobu dnevnog boravka.

DJECA

Djeca ne nose zaštitne maske.

Roditelji/skrbnici imaju obavezu izmjeriti tjelesnu temperaturu djetetu svaki dan prije dolaska djeteta u vrtić. U slučaju povišene tjelesne temperature ne smiju dovoditi dijete u ustanovu, već se javljaju telefonom ravnatelju ustanove i izabranom pedijatru, liječniku obiteljske medicine radi odluke o testiranju i liječenju djeteta.

Ako dijete razvije simptome COVIDA-19 tijekom boravka u vrtiću, odgojitelj odmah obavještava roditelje, koji u najkraćem roku moraju doći po dijete.

Djeca sa znakovima drugih zaraznih bolesti također ne smiju dolaziti u vrtić.

Djecu treba poticati da održavaju distancu (fizičku udaljenost) od druge djece i odraslih, primjereno razvojnoj dobi.

Djecu treba poticati da ne dodiruju usta, nos, oči i lice kao i da ne stavljaju ruke i predmete u usta, primjereno razvojnoj dobi. Djecu treba poticati da redovito i pravilno peru ruke prije ulaska u svoju sobu dnevnog boravka, prije i nakon konzumiranja hrane, nakon korištenja toaleta, nakon dolaska izvana, nakon čišćenja nosa, uvijek kada ruke izgledaju prljavo.

Nakon pranja ruku sapunom i vodom, za sušenje ruku koristit će se papirnati ručnici za jednokratnu upotrebu, koji se nakon korištenja bacaju u koš za otpad s poklopcem. Djecu treba poticati da, kada kašlju i kišu, prekriju usta i nos laktom ili papirnatom maramicom koju ćemo poslije odbaciti u koš za otpad s poklopcem te oprati ruke.

Djeca neće pribor za jelo, čaše, šalice i drugo posuđe dijeliti s drugom djecom.

Preporuča se da djeca igračke od kuće ne donose u vrtić.

Djeca će za lijepog vremena boraviti na otvorenom prostoru uvijek kada je to moguće

ZAKLJUČAK

Ove će se upute prilagođavati epidemiološkoj situaciji, a svakako će se razmotriti potreba i mogućnost prilagodbe uputa nakon prvih 14 dana primjene.

Ove preporuke ne isključuju provođenje drugih preporuka sukladno aktualnoj i promijenjenoj epidemiološkoj situaciji.

Izvor: Općina Rešerari
Foto: Ilustracija 

Komentari
Prethodni članakNova Gradiška: Dovršavaju se radovi u gradskom parku
Sljedeći članakNa OPG-u Apanović iz Ljupine znaju kako kvalitetno zaljutiti život