Božićna pšenica jedan je od najljepših blagdanskih ukrasa, a sije se na Svetu Luciju. Kako bi vaša božićna pšenica bila što ljepša, bogatija i gušća i tako vam osigurala dobru 2023., donosimo savjete koji će vam pomoći u tome.

Da bi narasla što bogatija i gušća, prije sijanja pšenicu je dobro namočiti u mlakoj vodi te je ostaviti preko noći da odstoji. Nakon toga osušite je na papirnatom ubrusu i zatim posijte. Najbolje ju je posijati u posudi s vlažnom zemljom. Nemojte štedjeti na sjemenu i prekrijte njime dno posude tako da ne ostane praznog mjesta – čak je poželjno da se sjeme preklapa.

Zatim je prekrijte još jednim slojem zemlje. Ne zaboravite u sredini ostaviti malo prostora za svijeću. Umjesto zemlje možete upotrijebiti i sloj pamučne vate natopljene vodom i po njoj poslagati zrna pšenice. Poželjno je vatu prekriti s 2-3 sloja pšenice. Pšenicu potom zalijte i postavite na toplo i dobro osvijetljeno mjesto te ju vlažite prskanjem.

Pšenicu nemojte držati na mjestu koje je previše blizu grijanja jer bi se mogla posušiti. Najbolje ju je staviti pored prozora, na umjereno toplo i svijetlo mjesto. Kada pšenica naraste, odrežite vrhove tako da budu podjednake visine. Običaj je i vezanje ukrasne trobojne vrpce oko pšenice. Pazite da vrpcu ne stegnete prečvrsto, nego tek toliko da ostane na mjestu.

Ovaj običaj vezan je za Svetu obitelj i njihov bijeg pred Herodovim vojnicima. Trudna Marija i Josip bježali su, naime, pred vojnicima, a na putu su naišli na težaka koji je u to vrijeme sijao pšenicu. Marija ga je zamolila da vojnicima, kada se pojave, kaže da su oni tim putem prošli kada je on sijao pšenicu. Dogodilo se to da je pšenica, dok je vojska stigla, čudesno izrasla zbog čega je potjera prekinuta.

Na isti se dan darivaju i djeca po Slavoniji i Dalmaciji. Dječaci obilaze kuće s dobrim željama kod Hrvata u Mađarskoj, a čestitari bačkih Bunjevaca zažele, da kvočka čvrsto sjedi na jajima. Hrvati u okolici Sarajeva obilazili su kuće tražeći tko će im što dati. Obično su im darivali jaja, ponešto novaca i slično. Budući, da je sv. Lucija zaštitnica očiju postoje i običaji vezani za to.

Komentari
Prethodni članakRadovi na rekonstrukciji Županijske ceste 4158 u Rešetarima
Sljedeći članakNovogradiščanin Karlo Abramović na putovanju života: Na Antarktici se prati polufinale