Uskrs je savršeno vrijeme da se kvalitetno posvetite svojoj djeci i obitelji. Možda je ovo vrijeme i za uvođenje novih tradicija, što se priprema za Uskrs tiče. 

Jaja možete lako obojati pomoću raznih boja za ovu svrhu. No, ove godine možete svoje dijete naučiti kako su se nekad bojala uskršnja jaja, sa prirodnim sastojcima.

Blijedo crvena: sok od cikle ili brusnica
Narančasta: Kora od crvenog luka
Žuta: otopina od kurkume (curry), kora od naranči,
Blijedo zelena: otopina od kuhanog špinata
Plava: otopina od borovnica
Ljubičasta: otopina od crvenog zelja
Bež do smeđa: kava

Jaja stavljajte u prije navedene vrele otopine u koju ste osim navedenog voća,povrća ili začina dodali i žlicu jabučnog octa. Ako želite da boja bude izražajnija jaje ostavite potopljeno u otopini preko noći.

Jaja obojana korom od crvenog luka

Prekrasna jaja možete dobiti tako da ih sirova pažljivo omotate korom od luka (crvenog ili ljubičastog luka) zatim ih omotajte  gumicom (možete staviti i u najlonku) te stavite kuhati kao obično. Kuhajte malo duže nego uobičajeno, zatim ih izvadite, odmotajte i imat ćete prekrasna prirodno obojana jaja.

Voštani natpisi 

Napišite na jaje poruke voštanim bojicama i zatim ga obojite kao i obično. Boja neće “uhvatiti” taj dio gdje ste pisali, već će se vaše poruke još ljepše istaknuti.

Umjetnost pomoću gumica

Omotajte jaje s nekoliko običnih gumica, omotajte što je jače moguće i tako da pokrijete što više površine. Uronite jaje u otopinu s bojom kao i obično. Izvadite jaje i ostavite ga da se osuši zajedno s gumicama i tek ih tada skinite. Dobit ćete zanimljivo obojano jaje. (Ako gumice budu pucale, zamijenite ih debljima)

Mramorna jaja

Pripremite kupljenu boju za jaja kao i obično. Umiješajte u nju ulje (jedna vrhom puna žlica ulja po vrećici boje) i odmah potopite u otopinu. Ili jaje stavite u šalicu i žlicom polijevajte otopinom boje i ulja. Osušite ulje i isti postupak na istom jaju ponovite s nekom drugom svjetlijom bojom.  

Komentari
Prethodni članakZagorski Fabergé: Osebujne pisanice Ivice Vugrinca iz Leštakovca
Sljedeći članakUSKRSNA PUSTOLOVINA U CITY COLOSSEUMU