Sedamdesetih godina prošlog stoljeća došlo je do poplave u Cerniku, izljevanja potoka Šumetlice iz korita. Događaj je to kojeg se sjećaju stariji mještani Cernika, i koji je potaknuo na građenje akumulacije Bačica kao retencije za slivne vode šireg slivnog područja i zaštite od brdskih bujičnih poplavnih voda.

Akumulacija Bačica sagrađena je na južnim obronicama Psunja, sjeverozapadno od Nove Gradiške, u blizini naselja Cernik, Giletinci i Cernička Šagovina.

Slivno područje akumulacije je 8,3 km2 , zauzima površinu od 20,2 hektara. Građevinska visina brane je 17 metara, zapremine 1 280 000 m3 . Akumulacija se vodom napaja iz dva izvora potoka Medakuša i Rikavica.

Početkom osamdesetih godina sve većim rastom industrije i broja stanovništva, potreba za javnim vodovodom je bila sve veća. Uz samu akumulaciju izgrađen je uređaj za kondicioniranje pitke vode, ostvarena je mogućnost korištenja akumulirane vode u javnom vodovodu. Uskoro se došlo do saznanja da voda iz akumulacije ne zadovoljava rastuće potrebe za pitkom vodom, te se kao dodatni izvor pitke vode gradi zahvat na potoku Šumetlica na Strmcu.

Vodozahvat se nalazi na spoju tri psunjska potoka Javorovica, Strmački i Šibnjak, brdski potoci s vrlo kvalitetnom vodom. Izgrađen je spojni cjevovod Strmac-Bačica u dužini od 10 km, kojim se voda sa Šumetlice dovodi na uređaj za obradu pitke vode na Bačici. I akumulacija i potok Šumetlica svrstani su u popis voda prvog reda, to su podzemne ili površinske vode koje se prirodno ili nakon obrade mogu koristiti za piće. Voda se neprekidno obrađuje i distribuira korisnicima do 22.9.1991., kada su brana akumulacije i filter stanica bombardirane, gdje je filter stanica uništena i onemogućen je rad.

Kroz razgovor s djelatnicima koji i danas rade na uređaju na Bačici, a radili su i tih dana saznajemo da je bilo više pokušaja uništavanja jedinog izvora pitke vode za stanovnike novogradiškog kraja. Nakon uništenja nije bilo moguće koristiti uređaj te se privremeno koristi filter stanica preko koje je sladara sebi zahvaćala vodu iz akumulacije. U tom trenutku uloženi su maksimalni napori kako bi se omogućilo svim korisnicima da imaju pitku vodu.

Po završetku rata pristupa se rekonstrukciji uređaja za preradu pitke vode, neki dijelovi su trajno uništeni i zamijenjeni su novima. U proizvodnji se koristi voda iz Šumetlice koja je visoko kvalitetna voda, s problemom što je to površinska voda koja je podložna vanjskim utjecajima (kiša, snijeg) i voda čija količina varira ovisno o godišnjem dobu. Maksimalna količina zahvata vode na Šumetlici je 50 l/s, u trenutcima kad nije bilo dovoljno te vode dodavala se voda iz akumulacije. Prerada na uređaju je išla idućim redoslijedom: ulaz sirove vode koja se po potrebi klorira prije samog tehnološkog procesa, voda odlazi na taložnicu gdje se vrši koagulacija, flokulacija i taloženje, potom voda se odvodi na brze pješčane filtere, nakon toga se dezinficira(klornim preparatima) i distribuira potrošačima. Na uređaju se radi 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu, prati se tijek prerade vode, obrada vode, kvaliteta sirove vode. Svakodnevno se kontrolira voda na terenu, izapiru se cjevovodi, uz interno uzorkovanje i obradu vode u internom laboratoriju svaki tjedan vodu uzorkuje i analizira ovlašteni laboratorij Zavoda za javno zdravstvo Brodsko posavske županije.

Od trenutka rakonstrukcije uređaj radi uz manja ulaganja u vidu redovnog održavanja ali bez nekih značajnih promjena u načinu prerade ili distribucije. Svi korisnici znaju da je bilo problema s kvalitetom vode u pojednim vremenskim razdobljima. Svi mi djelatnici smo se maksimalno trudili da zadovoljiimo rastuće potrebe za pitkom vodom. Bilo je trenutaka kad je isla prema korisnicima i voda nezadovoljavajuće kvalitete ali u tim trenutcima nismo imali drugačijih mogučnosti. Kao jedan od primjera problema navodim izrazito niski vodostaj akumulacije tokom ljeta 2011., gdje smo po našim mjerenjima očitaval i -60 cm, gdje bi puna akumulacija bila i preko +600 cm. Ili za godinu dana, 2012., uslije jakih padalina je došlo do naglog punjenja akumulacije, oko 600 cm kroz tri mjeseca, što je dovelo naravno do problema s kvalitetom vode u akumulaciji. Tog trenutka Hrvatske vode donose odluku o sanaciji akumulacije, od tehničkog dijela popravka brane i temeljnog ispusta, do čišćenja i održavanja same akumulacije koja na taj način nije održavana od same izgradnje.

Za sve to bilo je potrebno u potpunosti ispustiti vodu iz akumulacije gdje mi kao distributer ostajemo bez bitnog izvora pitke vode. Za sada se još uvijek ne koristi voda iz akumulacije, ali nama kao vodvodu je u cilju i taj dio što prije osposbiti jer su potrebe za pitkom vodom sve veće. Jedan od razloga je sve veći problem koji građani imaju s količinom vode u bunaru, također mi radimo s nadom u razvoj industrije u našem kraju.

Uskoro se javljaju problemi s količinom vode na Šumetlici, gdje se periodično kupovala voda iz susjednih vodovoda, Davor i Novska. Sve u cilju kako bi svaki korisnik u svakom trenutku imao dovoljne količine pitke vode. Krajem 2017. tadašnji distrubuter vodnih usluga Slavča i vodvod Davor spajaju se u novo poduzeće, Vodovod zapadne Slavonije.

Od tog trenutka dobivamo puno veći broj korisnika, puno širu i kompleksniju vodovodnu mrežu, ali i izvor pitke vode u Davoru koji zajedno sa Šumetlicom čini idealnu kombinaciju kvalitete i količine pitke vode.

Voda u Davoru se zahvaća iz pet bunara, svaki kapaciteta 50 l/s, s dubine od 40m. Ta podzemna voda je konstante temperature i kvalitete, a zahvaljujući modernom sustavu pročišćavanja na uređaju u Davoru riješavaju se i svi mogući nedostatci. Kako taj sustav u Davoru zadovoljava potrebe svih korisnika, pristupilo se rekonstrukciji uređaja na Bačici i zahvata vode na Šumetlici.

Tijekom 2018. na Bačici je sagrađena nova vodosprema od 3000 m3 vode, koja će zajedno s novo uređenim uređajem činiti idealnu cjelinu. Uređaj se rekontruira na način da se kompletno mjenjaju cijevi unutar samog uređaja, cijevi za dovod vode na filtere, odvod vode s filtera, cijevi potrebne za pranje filtera. Radi se novi sustav dezinfekcije vode. Mjenja se filterska ispuna, koju čini tri sloja kvarcnog pijeska različite granulacije, i dva sloja šljunka različite granulacije, sve skupa u visini od otprilike 1,15m. Pijesak djelatnici Bačice ručno vade iz filtera i peru se sve sapnice koje se nalaze na dnu filtera, koje propuštaju isfiltriranu vodu prema odlaznom cjevovodu. Sve kako bi se filteri pripremili za bojanje i prihvat nove ispune.

Paralelno s radovima na Bačici odvija se i rekonstrukcija zahvata na Šumetlici kako bi dobili jednu novu cijelinu. Uređuje se vodotok Šumetlice oko samog zahvata, i prostor za predtaloženje vode kako bi zahvaćali što čišću i kvalitetniju vodu.

Po završetku svih navedenih radova imali bi sustav koji zadovoljava i nas kao djelatnike i sve korisnike. U svakom trenutku kad voda sa Šumetlice nije zadovoljavajuće kvalitete, koristila bi se voda iz Davora. To su dva izvora pitke vode koja se savršeno nadopunjavanju, dva izvora vode koja količinski zadovoljavaju potrebe svih korisnika Vodovoda zapadna Slavonija. Naš cilj je kvalitetna voda svih 365 dana u godini, cilj nam je zadovoljstvo svih naših korisnika.

Foto/Tekst:  Vodovod zapadne Slavonije

 

Komentari
Prethodni članakDragalić: Danas Križni put „Od križa do križa”
Sljedeći članakU Novoj Gradiški održano Državno Prvenstvo gluhih u kuglanju za muške