Jučer, 25. siječnja, u školsko-sportskoj dvorani Elektrotehničke i ekonomske škole u Novoj Gradiški održan je prvi međunarodni turnir rukometnih veterana. U muškoj konkurenciji nastupile su ekipe iz Križevaca, Vinkovaca, Slavonskog Broda, Našica, Starog Petrovog Sela i Nove Gradiške, a u ženskoj konkurenciji ekipa veteranki iz Kočevja (Slovenija), Osijeka I domaćin Nova Gradiška.

Prethodnih je godina u ovom razdoblju održavan turnir pod nazivom “Sveti Vinko” kojega je uprava Rukometnih veterana Nova Gradiška, a u suglasnosti s obitelji pok. Ive Petranovića, preimenovala kako je gore navedeno. Naime, u čast Ive Petranović koji je preminuo dana 9. siječnja 2013.g. ovaj je turnir preimenovan u znak sjećanja na tog sportskog djelatnika, doajena sportskog novinarstva, kroničara novogradiškog sporta, njegov sportski i izdavački rad koji je trajao više od 50 godina.

Ukupno 14 utakmica odigrano je danas (od predviđenih 17; ekipa iz Križa otkazala je dolazak zbog vremenskih neprilika ), u kojima smo mogli vidjeti obilje odličnih utakmica, brzih kontranapada (iako se radi o veteranima), ali i fantastičnih obrana vratara u obje konkurencije.

Sam turnir, koji je počeo u 9.00 sati, igrao se po veteranskom sustavu 2×10 minuta, a sve utakmice odsudili su Darko Bokulić I Josip Špoljarić, uz malu pomoć Ćosića I Miletića.

Zaista bi bilo teško i iscrpno opisati sve utakmice koje su jučer odigrane, no veteranke su ipak u nečemu svladale dečke, svojom borbenošću, čime su utakmice držale u neizvjesnoti sve do zadnjih sekundi (iako to rezultati ne govore).

Turnir je službeno otvorila gđa. Zdenka Petranović, supruga pokojnog Ive Petranovića, a nazočnima su se obratili i zahvalili na dolasku Vinko Grgić, predsjednik  Udruge rukometnih veterana Nove Gradiške, Borislav Vidošić, predsjednik Saveza sportova Nova Gradiška i gradonačelnik Željko Bigović.

Nakon vrlo napetih utakmica, pobjedu u ženskoj konkurenciji odnijele su veteranke novogradiške Slavonke pobijedivši u obje utakmice ekipe iz Osijeka i Kočevja. Utakmica između Slavonke i Kočevja pokazala se jednom od najuzbudljivijih i „najtvrđih“ na cijelom turniru,  čemu svjedoči i podatak da je Slavonka svoj prvi pogodak postigla tek u petoj minuti susreta, a u zadnjoj postigla i vodeći pogodak, koji se pokazao i kao odlučujući.

U muškoj konkurenciji, nakon razigravanja po grupama, u polufinale su se plasirali Nexe, Vinkovci, te obje ekipe novogradiščana. Nakon vrlo napetih utakmica, punih natjecateljskog naboja, u finale su se ipak plasirali ekipa Vinkovci i Nova Gradiška 2.

U utakmici za 3. mjesto između ekipa Nexe i Nova Gradiška 1 imali smo priliku vidjeti nekoliko atraktivnih i lukavih poteza u napadu, ali i odličnih obrana gostiju iz Našica. Iako je poluvrijeme završilo rezultatom 5:2 u korist gostiju, domaći se nisu predali, te su drugom poluvremenu ubrzo sustigli prednost. Utakmica je bila u rezultatskom „egalu“ sve do zadnje minute, ponajviše zahvaljujući odličnim obranama  gostujućeg vratara i dva kontranapada koji su rezultirali s dva gola i krajnjim rezultatom 10-8 za Nexe.

Finale kao finale, vrhunac jučerašnjeg turnira. Vinkovci i Nova Gradiška 2, kasnije prozvani „juniori“. Iako pokoju godinu u prosjeku mlađi, novogradiščani nikako nisu mogli pronaći recept za goste iz Vinkovaca. Početnu prednost od 2 pogotka razlike vinkovčani su držali cijelo vrijeme, te se zaista pokazali kao „tvrd orah“ i zasluženo odnijeli pobjedu 10-8.

Nakon završenog sportskog dijela, zajedničko druženje veterana nastavljeno je u Vatrogasnom domu, gdje su proglašeni najbolji.
Vinko Grgić, predsjednik Udruge rukometnih veterana, još jednom se zahvalio svima na pomoći oko održavanja i organizacije ovog turnira.

REZULTATI:

NOVA GRADIŠKA 1– STARO PETROVO SELO – 10:7 (7:4)
SLAVONSKI BROD  – NOVA GRADIŠKA 2 – 5:11 (3:7)
KOČEVJE – SLAVONKA – 8:9 (4:4)
VINKOVCI – KRIŽEVCI – 12:9 (5:5)
SLAVONSKI BROD – NEXE – 7:10 (3:5)
SLAVONKA – OSIJEK – 8:3 (3:1)
NOVA GRADIŠKA 1 – KRIŽEVCI – 11:9 (8:4)
KRIŽEVCI – STARO PETROVO SELO – 6:13 (2:7)
NEXE – NOVA GRADIŠKA 2 – 7:9 (2:4)
VINKOVCI – STARO PETROVO SELO – 12:8 (6:4)
KOČEVJE – OSIJEK – 9:8 (3:1)
VINKOVCI – NOVA GRADIŠKA 1 – 10:9 (3:3)

Utakmica za 3. mj: NEXE – NOVA GRADIŠKA 1 – 10:8 (5:2)
Finale: VINKOVCI – NOVA GRADIŠKA 2 – 10:8 (5:3)

UKUPNI POREDAK (Ž)

1. SLAVONKA
  2. KOČEVJE (Slovenija)
  3. OLIMPIJA OSIJEK

Najbolji strijelac: MIRA DRAGIČEVIĆ (Kočevje) – 11 pogodaka
Najbolji vratar: BILJANA IVOŠEVIĆ (Kočevje)

UKUPNI POREDAK (M)

1. VINKOVCI
  2. NOVA GRADIŠKA 2
  3. NEXE (Našice)

Najbolji strijelac: ANTONIO ŠARIĆ (Vinkovci) – 16 pogodaka
Najbolji vratar: IGOR FILIPOVIĆ (Nova Gradiška 2)

Nakon dodjele pehara uslijedilo je, kako je rekao predsjednik Grgić, drugo poluvrijeme turnira, natjecanje u glasovnim – pjevačkim sposobnostima svih klubova, u kojemu je, prema ocjenama svih, ipak pobijedio Nexe.
Zanimljivo i veselo druženje, kojemu su se kasnije pridružili gradonačelnik Bigović i zamjenica Lukačević potrajalo je do kasnih sati.
Kako ističe potpredsjednik Matijević, ove godine su odličnom organizacijom sami sebi postavili visoko letvicu, a za iduću godinu morat će se još više potruditi, a moguće je i da vidimo još neke klubove iz susjednih zemalja.