Udruga gluhih i nagluhih Nova Gradiška danas su organizirali radionicu u kojoj su izrađivali materijale za kampanju “Neformalnog obrazovanja”. Kampanja će se provesti kao dio projekta “Inkluzija za sve”. Projekt je podržao Grad Nova Gradiška kroz redovni godišnji natječaj udruga.

Više o samom “Neformalnom obrazovanju” doznajemo od voditeljice projekta Nikoline Jureković.

– Na ovoj radionici danas očekujemo sudjelovanje 5 do 6 volontera, uglavnom mlađih osoba. A ono na što smo ponosni što ćemo zapravo kroz ovakve radionici i podići stupanj uključivosti, odnosno inkluzije osoba, mladih s manje mogućnosti zbog raznolikih sudionika radionice. Imamo mlade koji se suočavaju s problemom invaliditeta, naše članove. A uz to imamo i mlade iz novogradiških škola. Neki od njih se suočavaju s društvenim, edukacijskim i ostalim preprekama, tako da ćemo njima upravo dati priliku izraziti se i da oni, na neki način, kažu široj društvenoj društvenoj zajednici zašto je neformalno obrazovanje dobro.

– Cilj ove radionice je zapravo promicati “Neformalno obrazovanje” kao takvo i cilj te kampanje je upoznati širu društvenu zajednicu sa pojmom neformalnog obrazovanja i što je to. Kako vrednovati ishode učenja u neformalnom obrazovanju i na neki način ostvariti i veću vidljivost neformalnog obrazovanja u našoj lokalnoj zajednici i priznanje tih ishoda učenja koji se mogu steći kroz neformalno obrazovanje, odnosno tih 8 ključnih kompetencija.

U našem gradu neformalno obrazovanje još uvijek nije prepoznato kao jedna vrta obrazovanja. Uglavnom se provodi u udrugama i većina korisnika takvih aktivnosti su zapravo članovi samih udruga. Ne dopire se do šire društvene zajednice, odnosno do mladih izvan udruga, a da ne spominjem osobe koje su izvan sustava formalnog obrazovanja. Većina udruga ima nekakvu suradnju sa školama na području Nove Gradiške, kako osnovnim tako i srednjim. I onda mladi iz sustava formalnog obrazovanja dođu u kontakt s nama iz udruga, pa na neki način vide što je to neformalno obrazovanje, kako se ono provodi i koje benefite možemo dobiti od istoga. Međutim, oni izvan sustava formalnog obrazovanja gotovo uopće nisu upoznati sa neformalnim obrazovanjem ni što je to. I zapravo dosta ljudi misli da je neformalno obrazovanje ono što npr. stječemo na interenetu ili s prijateljima. Međutim, nije. To je informalno obrazovanje. Neformalno obrazovanje je također strukturirano i ono se provodi unutar institucija, no te institucije ne moraju biti npr. škole ili fakulteti nego mogu biti udruge i druge organizacije civilnog društva. Ono je fleksibilno, ali ima postavljene i ciljeve i ishode učenja, te ima strukturiranu svoju metodologiju. Tako da je “Neformalno obrazovanje” jedna vrsta obrazovanja koja je priznata vani. Međutim, kod nas, izuzev “Erasmus+” programa se ne provodi baš na lokalnoj razini i naš cilj je zapravo, s ovom radionicom i kampanjom, to promijenit. – riječi su Nikoline Jureković, voditeljica projekta.

Komentari
Prethodni članakNovogradiški gimnazijalci na Velebitu
Sljedeći članakŽUPANIJA I SLAVONSKI BROD – Svi rezultati HDZ-a od 1993. do 2017. godine