Udruga za promicanje aktivnog sudjelovanja Studio završila je provedbu aktivnosti razmjene mladih pod nazivom „Health+ talks“. Istoimeni pojekt će trajati do veljače 2019.

Projekt su razvili mladi iz naše organizacije u suradnji s nekoliko međunarodnih partnera, kako sljedi: Det Nødvendige Seminarium (Danska), TNB-TidsNätverket i Bergsjön (Švedska), Rietavo savivaldybės jaunimo organizacija “Progresas” (Litva), Ticket2Europe (Španjolska) i INPLANET (Grčka).

Projektne aktivnosti započele su 27. listopada, kad je u Novu Gradišku došlo 36 mladih, koji su kroz metode neformalnog učenja radili na osviješćivanju o važnosti mentalnog zdravlja kao aspektu sveukupnog zdravlja.

Kroz osam dana mladi su međusobno organizirali radionice na kojima su prezentirali situaciju u njihovim lokalnim zajednicama po pitanju mentalnog zdravlja i o razini podške koja postoji za mlade koji se susreću s poteškoćama.

Sudionici su aktivnim sudjelovanjem usvojili znanja o mentalnom zdravlju, kako prepoznati situacije koje se mogu negativno odraziti na mentalno zdravlje i koje radnje poduzeti u svrhu prevencije i rješavanja problema koji nastaje zanemarivanjem mentalnog zdravlja. Nadalje, planirane aktivnosti imat će pozitivan utjecaj na smanjivanje stigme koja okružuje mentalno zdravlje. Kroz djeljenu odgovornost mladi su aktivno uključeni u proces provedbe projekta koji traje ukupno šest mjeseci; prepoznali su važnost aktivnog građanstva i pronašli motivaciju te uvidjeli potrebu za pokretanjem aktivnosti o mentalnom zdravlju u svojim zajednicama.

Grupnim radom mladi su za vrijeme razmjene osmislili, snimili i objavili kratke video uratke kojima je cilj promoviranje i osvješćivanje o mentalnom zdravlju. Svi se video uratci mogu pogledati na ovom linku.

Vrednovanje provedeno zadnji dan provedbe aktivnosti, 3.11.., pokazalo je kako su sudionici iznimno zadovoljni kvalitetom provedbe aktivnosti; a kao najvažniji ishod učenja izdvajamo stvaranje sigurnog i poticajnog okruženja za diskusiju o problemima s kojima se mladi suočavaju, te načinima njihova rješavanja.

Kroz projekt smo uspostavili suradnju sa svim novogradiškim srednjim školama i upravo su njihove učenice činile hrvatsku grupu sudionika, te su ne samo stekle znanja vezana uz temu projekta, nego i znanja i vještine potrebne za organizaciju i provedbu aktivnosti neformalnog obrazovanja usmjerenih njihovim vršnjacima. Razmjena je osnažila mlade za buduće aktivno građanstvo, koje smatramo da je danas potrebnije više nego ikada, te ih potakla na razvijanje novih projektnih ideja.

Udruga Studio B ovim putem zahvaljuje sudionicima koji su uložili veliki trud u provedbu ove razmjene – razvojem i implementacijom svih radionica, svojom otvorenošću i pristupačnošću. Također, zahvaljujemo svom osoblju pansiona „Slavonski Biser“ na pruženom gostoprimstvu, te udruzi „Starci 2001“ na izvrsnoj organizaciji tradicionalne slavonske večeri, te svim medijima koji prate naš rad.

Napominjemo kako projekt još nije završen, te nam slijedi faza širenja rezultata i vrednovanja cijelog projekta. Glavna diseminacijska aktivnost u našoj lokalnoj zajednici bit će izložba rezultata kreiranih tijekom razmjene, o čemu će javnost biti pravodobno obaviještena.

Vjerujemo kako ćemo ovim projektom ukloniti stigmu s teme mentalnog zdravlja među mladima te podići svijest o njegovoj važnosti u našem svakodnevnom životu. Sigurni smo kako će projekt doprinijeti prevenciji raznih nepoželjnih oblika ponašanja među mladima u svim uključenim zajednicama.

Udruga Studio B

 

no images were found

Komentari
Prethodni članakKino Nova Gradiška: Sutra akcijski horor Overlord
Sljedeći članakNovogradiški policajci dobroga zdravlja / foto